| ascovit a întrebat:

Daca astazi la evaluarea nationala la matematica la subiectul 3 exercitiul 1, punctul b, in loc sa demonstrez unghiul de 60 de grade printr-un triunghi echilaterl, eu am trasat inaltimi si am facut cu cosinus ( mda, stiu, m-am complicat), credeti ca mi se va puncta? Vreau sa spun ca am demonstrat unghiul de 60 de grade... dar credeti ca va conta metoda?

9 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

Da sigur ca se puncteaza... daca ti-a dat corect iei 5 puncte

| Simina1619 a răspuns:

Primesti pct maxim daca ai facut bine. Orice rezolvare corecta se puncteaza.

| DiannaaMiha a răspuns:

Da logic nu conteaza cum ai demonstrat ci ca ei demonstrat stai linistit/a vei lua 5 puncte

| teodora24 a răspuns:

Nu conteaza metoda, important este ca ti-a dat. Daaaaaaaaaa! Asa am facut si eu cu triunghiul echilateral!

| DownTheStairs a răspuns:

E bine oricum conteaza ca ai demonstrat, indiferent de metodahappySa iei 10! Bafta!

| Behindyou a răspuns:

De ce te-ai complicat asa?
Sigur ca iti da, dar n-ai observat ca-i echilateral? Tu ai calculat aria in doua moduri, sau ce-ai facut? Ai facut in triunghiuri dreptunghice si ti-a dat doua unghiuri de 30 de grade? Ce-ai facut?laughing

| anne2196 a răspuns:

Eu zic ca nu iti va depuncta daca ai facut prin alta metoda si tot la acelasi rezultat ai ajuns :*

| andreix2c a răspuns:

Atata timp cat ti-a dat 60 grade nu conteaza. Dar nu iti va puncta complet, daca nu ai luat cazul celuilalt unghi, care nu e de 60 grade.

| ascovit explică (pentru andreix2c):

Am luat si cazul unghiurilor de 120 happy