| anonim_4396 a întrebat:

.Am vazut la televizor si cam peste tot ca este doliu national..De ce? Fiindca au murit niste oameni intr-un club si de ce le pasa cam tuturor de ei sa zic asa cu ghilimele? Adica de ce nu le pasa de oameni saraci fara casa etc. si le pasa de acesti oameni care au murit in acea seara? Dau funda vreau detalii, multumesc!(Nu vreau sa par rau sau ceva de genu Dumnezeu sa-i ierte dar de ce atata pasare fix acum cand au murit niste simpli oameni intr-un club)

Răspuns Câştigător
| YouAndMe95 a răspuns:

Pui gresit problema, a fost o tragedie, au murit multe persoane. Dar iti inteleg oarecum ideea. Ce pot spune este ca abia dupa asemenea incidente se ridica semne de exclamare si eventual se produc mici schimbari. Cine stie dupa care accidente de acest gen se vor lua masuri in adevaratul sens al cuvantului. Avand in vedere ce ai spus despre saraci, lumea ajuta in permanenta, fiecare cat poate, desi tot predomina saracia in unele locuri. Dar pentru permanenta lipsa de bani nu trebuie doliu. Ar trebui sa traim indoliati zilnic.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E doliu national pentru ca au murit, si nu din cauza naturale, 31 oameni tineri, in putere, cu tata viata inainte.

Pentru oamenii saraci si fara casa exista fundatii care se ocupa de strangere de fonduri, exista programe sociale samd

| sofisis a răspuns:

Este doliu national pentru ca au murit 31 de tineri, dintr-o prostie si o inconstienta.
Din pacate nu cred ca va conta pentru mai nimic. Dupa toata anvergura asta, un SINGUR patron de club din Bucuresti si-a inchis singur barul pentru a il asigura si s-a mai dispus inchiderea Expiratului tot pana se pune la punct. DOUA! Din sute...ma rog.
Oricum din toate cluburile din Romania, daca au 5% toate actele in regula si totul pus la punct...eu ma impusc. In deget, ca nu vreau sa patesc ceva grav laughing)

| Sociopat a răspuns:

Pentru ca e noul trend. Daca zici ca nu te intereseaza imediat esti catalogat ca fiind o persoana de rahat si oamenii nu vor sa riste sa aiba coloana vertebrala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc la toata lumea, daca as putea as da funda la toti multumesc inca o data

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Spre deosebire de oamenii saraci fara casa care pot fi salvati, acestia au murit, familiile au suferit enorm de mult din aceasta cauza, la fel si apropiatii. Gandeste-te daca ai fi avut vreun prieten foarte apropiat sau vreo ruda si ar fi sfarsit in acest mod tragic, ai mai pune aceasta intrebare? Poate la randul tau si tu ai simti nevoia sa stii ca lumea este langa tine si ca nu treci singur prin aceasta tragedie.

Succes.

| anonim_4396 explică (pentru YoBuDy):

"Poate la randul tau si tu ai simti nevoia sa stii ca lumea este langa tine si ca nu treci singur prin aceasta tragedie." cu siguranta le pasa la oamenii aia ca cineva "este langa ei". sa fim seriosi, oamenii aia in afara de durere numai stiu nimic acum, niici fizic sa fie cineva langa ei nu le-ar alina durerea daramite un semn stupid la tv

| TPUuser199 a răspuns:

Este un eveniment foarte trist. Gandeste-te in primul rand la chinurile prin care au trecut acei tineri. sad Eu am fost socata numai cand ma gandesc la asta, sincer. Si cei care traiesc, gandeste-te la chinul pe care il vor indura si la sechelele cu care au ramas. Este foarte trist.

| malvinacroft a răspuns:

ESte un eveniment destul de mare ca sa se poata face valva in toata tara. Cam asta e explicatia. La acest nivel, nu mai conteaza daca au murit intr-un club, candtand "this is the day we die", sau daca mureau, sa zicem, incercand sa salveze padurea de la a fi taiata ilegal. Pentru media, e egal. Ei au de lucru acum. Sa nu ma intelegi gresit - e un lucru oribil ca au murit atatia oameni acolo; dar de la asta, pana la ce fel de simbol s-a facut din ei, e cale lunga si cam prost gandita.

| Elena1234Elizabeth a răspuns:

Este doliu national pentru ca au murit 30 de oameni si 148 sunt in stare grava la spital. Si pe langa asta tot incendiul s-a pentrcut in capitala tarii noastre : Bucuresti. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy