| anonim_4396 a întrebat:

Ati simtit si vazut vreodata pe acei oameni care se chinuie din greu si viata ii incearca in multe moduri si cu toate astea ei sunt veseli si nu se gandesc niciodata la cat rau au in viata si continua sa lupte cu incredere.Am cateva exemple si ii vad mereu.Sunt simpli,modesti, fara de pacat si au o fericire a lor Dumnezeiasca.Ironia este ca nu i-am vazut niciodata pe acestia sa vorbeasca de biblie sau de Dumnezeu. Vreau sa fac o comparatie acum cu cei ce vorbesc mereu de biblie si de Dumnezeu.Acestia sunt frustrati,deprimati,ursuzi si din cale afara de pacatosi. Voua ce va transmit acesti oameni care in ciuda problemelor si greutatilor in viata, ei nu se plang niciodata si lupta incontinu fara a se gandi la ei.Ai un asemenea exemplu de om in viata ta?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt multe persoane care au un scop in viata si o relatie buna cu Dumnezeu si care desi au probleme trec peste ele.Dar ai dreptate ca sunt si oameni cu doar o forma de devotiune sfanta si Biblia ne indeamna ca si de ei sa ne indepartam. 2Timotei3:5

| danay72 a răspuns:

Daca intrebi de ce sa te indepartezi de ei, in sensul ca pot avea o influenta negativa.Nu inseamna ca nu vorbesti cu astfel de persoane sau nu ai legaturi cu ei, dar nu te lasi influentat de ei.Iar daca cunosti bine ce spune Biblia, vei vedea care doar se prefac legat de aplicarea normelor biblice.Mai multe informatii despre studierea Bibliei poti gasi pe situl www.jw.org

| milan9 a răspuns:

Stii de ce se intampla asta? Pentru ca cei care sunt cu acele defecte prezentate de tine sunt direct interesati de un scop egoist (de a-si aduga noi contribuabili de zeciuiala pentru secta lor, spre exemplu).

Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare.

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura ar susţine fix secta lor.

De aici vine si interesul si agresivitatea aflata in contradictie cu mesajul Scripturii, care de altfel nu incurajeaza defectele amintite de tine.

| milan9 a răspuns:

Oameni cu o viata grea dar totusi veseli?
Cunosc foarte multi astfel de oameni, dar aproape toti acestia au in sufletul lor credinta ca pe cel mai puternic stabiliment, chiar daca deci nu se lauda toata ziua cu asta... happy

| iurii75 a răspuns:

Văd mereu persoane care "nu i-am vazut niciodata pe acestia sa vorbeasca de biblie sau de Dumnezeu" şi care "sunt frustrati, deprimati, ursuzi si din cale afara de pacatosi". De asemenea am mulţi prieteni care duc o viaţă simplă axată pe înfăptuirea voinţei lui Dumnezeu şi care sânt foarte fericiţi în pofida problemelor cu care se confruntă.

| Ben00 a răspuns:

Nu cunosc in particular vreunul. Doar din randul sfintilor: Alexie, Parascheva, Andrei, Dimitrie Basarabov, Euharist, Petru vamesul. Totusi, la noi la biserica este un om simplu, cu o situatie materiala grea si pe care nu l-am vazut vreodata sa apara suparat.

| lumy4u a răspuns:

Pentru ca un credincios adevarat care intr-adevar il iubeste pe Dumnezeu, il pastreaza pe Dumnezeu in suflet si nu se lauda ca e credincios, cum scrie si in bible''sa nu stie stanga ce face drepta'' degeaba faci un bine daca te lauzi la toata lumea, numai Dumnezeu trebuie sa stie ce fel de om esti

Răspuns utilizator avertizat