| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
As vrea doar sa stiu asta doar din curiozitate
Am inteles ca nu-i bine sa ridici greutati la o varsta frageda astfel corpul nu ti se mai dezvolta (se fac doar abdomene, flotari etc).
Insa am auzit ca n-are nimic daca ridici greutati doar cu mainile ca sa faci muschi la brate
Nu de alta dar si bratele se dezvolta in timpul acela nu?
Nu este vreun risc ca muschii pe care ii faci sa impiedice dezvoltarea lor?
Sper sa primesc raspunsuri.Am chef sa dau fundita si voturi.

Răspuns Câştigător
| hummer24 a răspuns:

Poti sa faci ce exercitii vrei si cu gantere si cu haltere numai sa nu faci cu greutati prea grele, adica poti sa faci cu o gantera de 10 - 15 kg, cu o haltera de 20 kg sau 25, de 3 ori sau 2 ori pe saptamana, si in timpul asta daca vrei sa cresti si in inaltime poti sa joci si vreo ora doua un basket pe undevawinking

1 răspuns:
| DnlG a răspuns:

Eu asa stiu ca nu ai voie sa ridici greutati pana pe la 16 ani deoarece ti se poate deforma coloana vertebrala.Eu am avut scolioza si doctorul a spus nu cumva sa ridic greutati pana dupa 16 17 ani deoarece poate afecta serios coloana.