| PoulyPaul22 a întrebat:

Salut.Am 13 ani si am tot auzit ca daca ridici greutati nu mai cresti adica iti influentiaza inaltimea.Dar daca fac abdomene si flotari imi afecteaza inaltimea la varsta mea? Cine imi va da un raspuns corect o sa ai

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Am mai spus inainte, greutatile iti pot oprii cresterea doar daca sunt facute in anumite moduri, daca nu vrei sa iti fie afectata cresterea nu ridica greutati pe spate, uite o imagine http://postimg.org/image/tasm6s5y9/, ce e in imaginea aia nu trebuie sa faci, cand ridici greutati pe spate soliciti coloana sau o impingi in jos, astfel nu are cum sa se dezvolte si sa creasca, cam asta trebuie sa nu faci, in rest nu ai treaba poti face bicep, triceps, deltoid pentru maini, abdomene, gambe, etc.
Sper ca te-ai lamurit acum;)

| Cosmin86 a răspuns (pentru MarianWLF):

Nici daca sunt facute "in anumite moduri" nu opresc cresterea.

mai documentati-va si voi :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

| Cosmin86 a răspuns:

Serios? ridicare de greutati da?

esti doar un copil mic, nu?

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Nu iti afecteaza cresterea. o' data ce ai alimentatia "calumea", n-ai treaba.

| hibrid112 a răspuns:

Partial da ingreuneaza cresterea dar aparatele gen presa pentru picioare si chiar cele cu greutati deasupra capului (bineinteles ce trece de limita ta, o greutate acesibila si o alimentatie potrivita nu poate cauza probleme de genu si sa nu uitam executarea corecta a exercitiilor) in ceea ce priveste exercitiile de tip calisthenics (adica flotari abdomene tractiuni etc tot ce implica greutatea corpului) nu au nici o legatura cu oprirea cresterii ba chiar o favorizeaza si ajuta corpu la tonifiere definire etc bineinteles executata corect si cat trebuie ca sa nu o dam in supra antrenamentbig grin.Bafta

| DX190 a răspuns:

E o mare prostie, eu de cand fac sala am crescut 2 cm. Dar pentru ca ai 13 ani nu te apuca de tras de fiare ca esti prea mic, la varsta aia iti cresc greu muschii. Poti sa te tonifici putin totusi.

| oanajojo a răspuns:

Nu nu iti afecteaza cresterea atat timp cat nu ai sa faci prea in excess adica juma de zi sau e de ajuns 2 ore...mai mult sau mai putin