| KrYstyAn0 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un catel eu m-am gandit la unul lup voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Andraaaaa2000 a răspuns:

Mie imi plac cainii in general, orice caine ai alege ar fi tot aia pn mine.:* uite cateva intrebati si raspunsuri pentru cainele ales de tinehappy
1. Nu e o întrebare simplă, e nevoie de nişte detalii. E agresiv fără să-i faci nimic? Există o problemă de socializare, adică e agresiv la simpla vedere cu toată lumea, câini şi oameni? De cât timp îi eşti stăpân, a avut timp să te perceapă ca atare? Tu poţi să cumperi un câine astăzi, iar din secunda următoare îl consideri al tău. Dar asta nu înseamnă că şi el o să te accepte drept stăpân din secunda imediat următoare. Şi încă ceva: chiar dacă dpdv "juridic" îi eşti stăpân, nu te considera stâpânul lui, consideră că eşti fratele lui mai mare (cu 10-15 ani mai mare, să spunem). E un bun început, crede-mă.

2. Despre ţinut afară iarna, depinde unde doarme şi de când stă afară. Dacă a stat afară toată vara, poate sta şi toată iarna, cu condiţia să aibă o cuşcă bine făcută, prin care să nu bată vântul, aşezată într-un loc fără umezeală şi fără curenţi de aer (vânt, viscol, vârtejuri). Cuşca trebuie să fie înălţată cu 15-20 cm. de la sol, iar în interior îi trebuie măcar nişte paie, destul de multe încât să nu se vadă podeaua cuştii nici după 2-3 zile de dormit în ea. Dacă mănâncă bine toată iarna, nu are de ce să aibă vreo problemă.

Dacă până acum nu a stat toată vara şi toată toamna afară, nu-l scoate acum, pentru că o să se îmbolnăvească şi o să moară.

5 răspunsuri:
| Led a răspuns:

Daca alegi un caine lup..sa stii ca trebuie sa ai grija de el.este un caine foarte inteligent, are instincte foarte bune, insa necesita multa grija si dresaj cat de cat plus ca are nevoie de spatiu..iti recomand un haschi daca iti plac genul asta de caini. talie mare.am un prieten care are rasa asta de caine si nu e f greu de intretinut..se adapteaza usor dar informeaza'te mai intai ceva d pe net si te descurci.baftahappy

| Stitch92 a răspuns:

Este bun si unul lup.

| FeraruAndreea a răspuns:

Daca esti fata iti recomand o rasa de bichon daca nu i-ati un haschi.Amandoua rasele sunt bune si pentru bloc si pentru casa iar daca alegi bichonul sa stii ca nu lasa par.

| FeraruAndreea a răspuns:

Sa sti ca uneori caini lup pot fi agresivi fara sa vrea eu am avut unul cand eram mica si intr-o zi cand ma intorceam de la gradinita a sarit pe mine si m-a pus la pamant si eram chiar foarte mare pentru varsta mea atunci.