| ioneldan a întrebat:

au venit azi la scoala niste elevi cu brosuri de la un liceu tehnologic. pe acele brosuri scriau la avantaje dupa terminarea liceului ca putem merge la orice facultate( dand bacul national, cred nu stiu sigur). daca ma duce la acest liceu pe profil mecanica pot da bacul national sau sunt doar minciuni? stiu ca s-a aprobat o lege cu bacul profesional. bacul national si bacul profesional se dau la alegere? sau cei de la liceele tehnologice trebuiesc sa il dea pe cel profesional? funda!

Răspuns Câştigător
| TrendyHedgehog a răspuns:

Din cate stiu eu bacul profesional il dai la alegere.Si da, bacul il poti da indiferent de profilul pe care l-ai urmat la liceu.In schimb, liceele tehnologice nu pun prea mult pret pe carte ca sa zic asa.Deci nu te gandi ca o sa ajungi doctor sau avocat urmand liceul tehnologic.Se stie ca la liceul tehnologic merg doar cei cu media mica.