| ioneldan a întrebat:

cine imi explica ce este cu bacul diferentiat? de exemplu daca eu sunt la un liceu cu profil tehnologic dau in a 12 a obligatoriu bacul profesional si dupacea bacul national? sau sunt liber sa aleg intre bacul national si bacul profesional? funda!

1 răspuns:
| cuvant a răspuns:

Bacul diferentiat e o porcarie.
Sunt elevi care au competente sa ai bacul si altii nu. Ai nostri conducatori au diferentiat bacul ca sa nu-i jigneasca pe cei care nu au competentele sa dea bacul asa cum se dadea inainte. Ai observat si tu rezultatele "exceptionale" ale elevilor.
In loc sa taie in carne vie in profesori, elevi si faca un sistem invatamant sanatos ei au bagat bacul diferentiat adica unul pentru cei buni altii pentru cei slabi.
Nu te lasa pacalit de asta ca e doar un joc politic pentru a tine in viata universitatiile particulare din tara unde ai nostri guvernanti sunt profesori.