| StrongHeart a întrebat:

Care este viciul tau?(sau viciile) si daca ai scapat de un anumit viciu, cum ai reusit? Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Nu iti spun, ca ma pui sa fac metanii.
Iei o decizie si te tii de ea, accepti suferinta care vine cu acea decizie ( sevrajul ala ) stiind ca dupa suferinta o sa fie placere.
E ca si cum ai trece prin foc doar ca sa ajungi in alt loc, unul mai frumos, nu ai cum sa il ocolesti asa ca trebuie sa treci prin el sau sa stai in acel loc, pana arzi de tot ( regretul te arde mai mult decat un sevraj, ca ai pierdut timp, ca puteai sa faci altceva, etc ).
Trebuie sa incerci pana reusesti, daca nu poti din prima sau din a 10-a oara trebuie sa continui sa lupti, sa nu te dai batut.
Trebuie sa te interesezi si ce te-ar ajuta sa treci mai usor peste acea perioada,asta o faci cautand articole,carti, documentare sau te uiti pe Youtube la oameni care au trecut prin asa ceva, vezi ce zic ei si ce poti aplica tu, etc.
Sportul ajuta, facand alte activitati iti tii mintea ocupata si e bine, apoi conteaza sa inlocuiesti cu ceva acel viciu, cu ceva pozitiv, etc, etc.

26 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cel mai mare viciu al meu este fotbalul, microbist de cand ma stiu pana-n prezent, unul mare, am incercat sa raresc acest viciu,, sa-l minimalizez dar nu pot, e ceva de care nu pot scapa, e ca o 'boala' care nu are leac, dar o boala care nu iti face rau fizic.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu fizic, dar ii afectează pe cei din jurul tău, PSIHIC!

| FruttiFresh300 a răspuns:

Fumatul e un viciu care ma costa, dar care îmi place și n-am de gând să renunț curând chiar dacă știu ca îmi face și rău.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Au fost sucurile, si chipsurile. De chips ma plictisisem deja, sucurile le raresc ceva mai greu.
Alt viciu clar, de care nu am de gand sa ma las, e mersul cu masina, chiar si pe distante mici.
Alcoolul si tutunul nu mi-au devenit vicii, desi nu le-am evitat deloc.
Singura metoda prin care pot scapa (eu) de un viciu, este sa ma satur de el, sau de efectele lui negative.
Am mai avut ca "vicii" statul treaz noaptea aiurea, si mancatul in acelasi timp, dar mi-au trecut, dupa ce am inceput sa am program obligatoriu de dimineata, aveam somn si seara. Iar cu mancatul, m-am abtinut un pic, si nu mi s-a mai facut foame la ore anormale.

| Drimmero a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Mai mult afecteaza fumatul pe cei din jur decat fotbalul, atat psihic ca te enerveaza fumul, cat si fizic ca incepi sa tusesti, sa simti cum te ineaca fumul,, eu zic ca mai nasoala e tigarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am scapat de fumat. Mai greu e sa ma las de TPU laughing

| StrongHeart explică (pentru PersonajFictiv):

Cred ca raspunsul tau merita funda.Totusi m-ai facut curios si nu am sa te judec daca decizi sa ne spui care a fost viciul tau.La urma urmei toti gresim ca apoi sa invatam din aceste greseli.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Drimmero):

E și mai nasol când citești un comentariu ca al tău...
De obicei respect nefumătorii și nu fumez de fata cu ei sau fac in asa fel încât fumul sa nu ajungă la ei. Nu fumez in spatii închise, asa că nu deranjez pe nimeni asa cum o faci tu.

| RAY a răspuns:

Dulciurile, ambitie, vointa

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Esti barbat e normal sa isi placa fotbalul

| GoldenZenith a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Cafeaua. Dăă!

| GoldenZenith a răspuns:

Ciocolata. Dar nu o consider un viciu, ci mai degrabă o plăcere vinovată.

| Freya1 a răspuns:

Acum tigari si cafea.
In trecut am avut unul mai nasol un pic (dar nu stadiu grav) pe care nu il pot spune.Am scapat prin vointa.Am evitat posibilitatea de a avea acel viciu, nu am stat in anturaj ce avea acel viciu si gata.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru GoldenZenith):

Meh,cafeaua nu e cine stie ce.
Sunt si altele mai grave, am interactionat cu oameni care aveau vicii cu adevarat greu de depasit.
Sunt si vicii care tin de mentalitate de exemplu, sa scapi de anumite ganduri toxice, etc si aici e greu si trebuie sa-ti bati capul mult.

| GoldenZenith a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Am cunoscut și eu oameni cu vicii aiurea. Unii au reușit să renunțe, alții și-au săpat singuri groapa.
Cred că cele de mentalitate sunt cele mai nașpa totusi, și posibil ca de la ele să pornească și cele fizice. Așa suntem construiți probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sedentarismul(lenea)nu stiu daca se punelaughing am ajuns sa am dureri de spate la 18 ani, rezolvat miscându mi fundul de pe scaun.
Nu cred cã existã Vicii sunt unele benefice si altele care iti fac rãu, tu trebuie sa le inlocuiesti cu cele care sunt in avantajul sanatatii tale.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu e o regula, sunt destui barbati care urasc fotbalul, care il desconsidera, dar o singura vorba am sa le zic, sa se uite in ograda lor si sa isi vada de gusturile proprii/

E drept ca e un sport mai barbatesc, dar nu e iubit de toti masculii.

| Drimmero a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Ai inteles gresit, nu faceam referire la tine, ci la aia care au o nesimtire mare sa sufle fumul spre tine,, desi le explici ca nu suporti si ca nu e frumos.
Foarte bine ca nu deranjezi, nu stiu de unde ai dedus tu ca deranjez pe cineva.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Barbatesc e man sa mergi la vanatoare si sa nu stii daca te intorci viu sau mort,nu sa stai cu o bere la un tv, aia nu inseamna barbatie, barbatesti e box, karate, k1, lupte de contact

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Cafeaua este foarte buna pentru creier, ciocolata neagra 85% cacao ajuta inima, creierul, da energie rapida, este sanatoasa, vinul rosu iar foarte sanatos

| JackR a răspuns:

Un tip intra intr-o farmacie si cere 100 de prezervative. Le plateste, le rupe ambalajele, le arunca pe jos si incepe sa le calce in picioare si sa sara pe ele. Farmacistele il intreaba 'Dom'le, ai luat-o razna?! Ce naiba faci?". Si tipul raspunde "Doamnelor, gura! Stiu eu ce fac, asa m-am lasat si de fumat!"

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Vanatoarea e doar un plod pe langa armata si misiunile ei...

Stai putin, de ce toata lumea asociaza fotbalul cu statul la tv si cu berea la bord? Poti sa te uiti si la telenovele si sa bei bere,, nu e o regula.

Fotbalul e un sport barbatesc in sensul ca sunt intrari care se lasa cu cariere incheiate, chiar moartea, am vazut live meciuri de genul.
E un sport plin de dinamism si dramatism, il prefer de 1000 de ori in detrimentul oricarui sport! Asta e doar parerea mea, nu trebuie sa coincida cu celelalte.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Armata in viitor vor fi roboti, da si mie imi place fotbalul nu neg asta, dar sunt si fete care le place, nu e ceva tipic masculin

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Mai sus te-ai contrazis singur putin, dar e-n regula.

Stiu ca exista, dar spune-mi in ce domeniu nu exista si femei?

Fotbalul e mai mult asociat barbatilor pentru ca de cand a aparut pana-n prezent s-au realizat performante recunoscute de foruri la nivelul echipelor masculine.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

E foarte bine ca e egalitate intre sexe

| PumpkinDoll a răspuns:

Alcoolul si tigarile, probabil o sa scap de aceste vicii cand nu voi mai putea sa ma misc, adica cand o sa fiu mort.