| ALYN47 a întrebat:

Care dintre voi ati suferit viciul masturbari, si cum anume ati scapat de el? Va intreb pentru ca sufar si eu de acest viciu si as vrea sa scap de el, de cate ori o fac ma simt vinovat si am mustrari de constiinta, stiu ca este un pacat in fata Lui Dumnezeu. (app am 21 de ani si momentan nu am prietena)

13 răspunsuri:
| djraresdj a răspuns:

Pai in primul rand iti gasesti o prietena, te apuci de un sport serios, iesi pe afara/cafenele cu prietenii etc, aceste lucruri iti vor da ocupatie si nu vei avea timp de prostii(poate doar cu prietenawinking ) asa ca treci la cucerit laughing ocupati timpul in prealabil.
funda happy XD

| spaima1aricilor a răspuns:

Spune tatal nostru de 911 ori

| TheAnSWEAR a răspuns:

Poftim?! Viciul masturbarii? Te simti vinovat? E vreun comsimtamant religios de care trebuie sa ai parte sa nu te simti vinovat? Lol, da de cate ori te masturbezi frate, de 7 ori pe zi?

Masturbarea este un lucru foarte natural si sanatos, a fost demonstrat si cercetat. Te rog nu ma lua cu religionismele.Sa stii ca pe Dumnezeu il doare fix undeva unde si cum iti faci tu laba. N-am mai auzit o mai mare balarie in viata mea. Crezi ca Dumnezeu se uita la cum iti faci tu laba? Crezi ca alte treburi mai bune nu are de facut?

Si btw, nu-s ateu. Credinta mea e mult mai sanatoasa decat modul ala limitat si ignorant de a gandi.

Vorba aia, cetatenii de la bloc, taie-ti ****-n loc de porc.

Si daca iti cauti prietena ce rezolvi, ca prietena nu o sa-ti tina cucu ca bibelou prin casa, va vrea sa faca ceva cu el, si atunci ce, ai sa fii iarasi ezitant ca ai impresia ca Dumnezeu iti inregistreaza pe caseta video escapadele tale sexuale?

Ma amuzi incredibil de mult. Si probabil ai sa-mi citezi din Biblie sau ai sa-mi zici ca n-am dreptate cum faceti voi toti fanaticii religiosi.

| ALYN47 explică (pentru TheAnSWEAR):

Nu o fac chiar atat de des, dar consider ca astfel de vicii te poat deplasa de pe drumul cel bun ne tin captivi in lumea fizica si ne fac sa uitam de partea spirituala de suflet, si app nu sunt un fanatic religios nu cred in nici o religie in schimb cred cu adevart in Dumnezeu asta este cel mai important.

| TheAnSWEAR a răspuns (pentru ALYN47):

Viciile te tin constrans intr-un plan al desfranarii da, daca e sa o iei asa. Te inlatura de latura spirituala a vietii, daca excesiv iar excesiv inseamna de 4-5 ori pe zi. Insa nu ar trebui sa te ingrijorezi daca iti faci cate una pe zi, pentru ca asa ar fi normal. Iar tu trebuie sa intelegi, ca fara indeplinirea conditiilor fizicului, sufletul sufera pentru ca fizicul si metafizicul se alina una pe alta. Daca vrei implinire sufleteasca va trebui sa ai grija si de cea fizica.

| Arsels21 a răspuns:

Cand beau nu mi se mai scoala... poti incerca si tu, cand iti vine chef de acel pacat, bei pana nu ti se mai scoala big grin

| SpencerH a răspuns:

Masturbarea nu e ceva atat de rau. Daca tu vezia acest lucru ca pe ceva groaznic, incearca sa vorbesti cu un psihologwinking

| asd3asd a răspuns:

Calugareste-te, e cel mai bun mod de a scapa de acest viciu!

| 4Fun a răspuns:

Fa-ti prietena si dai la muflex tati.Sti cum iti trece? instant!

| maxavail a răspuns:

Post şi rugăciune, aşa cum a zis Hristos. Şi însoară-te repede.

| Ovi_Raj_1990 a răspuns:

Fratele meleu odată intrat in cercu ăsta nu mai scapi

| Gabisor a răspuns:

Daca nu ai fi aflat ca unii se masturbeaza, crezi ca te-ai fi masturbat vreodata? Sunt sigur ca nu ai fi facut asta. Asadar, sa scapi de acest viciu, trebuie sa-ti impui vointa de a renunta. Stiu, pare simplu sa ti se spuna asta. Insa, o alta modalitate (morala!) de a scapa de un viciu ca masturbarea, nu prea exista: tu l-ai adoptat, tu trebuie sa renunti la viciu.

| TheFlorinik a răspuns:

Am auzit ca-ti creste par in palma laughing)