| UnOmModest a întrebat:

De ce credeti, ca oamenii nu se vor schimba nicicand? Si cand spun asta, nu ma refer la anumiti oameni, ci la toti oameni, inclusiv NOI precum eu,tu,el.ea, noi si voi.
De ce atunci cand cineva face o greseala cat de mica, ceilalti arunca cu rasete de batjocura in el?
De exemplu, daca cineva isi spune o parere, sau daca ramane blocat intr-un wc-u, sau daca nu se exprima indeajuns de bine, lumea il face un prost, retard, si multe altele...
Dar oamenii se uita macar la ei? Sa vada si greselile lor? Hmm...
De ce nimeni vrea sa acorde, o a doua sansa? De ce nimeni nu ii explica persoanei respective unde a gresit?
Oare imi puteti comenta la asta?
Multumesc.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza ca e proasta si le place sa rada sau sa critice la libera alegere.

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Oamenii se pot schimba. Și oricine are dreptul la o a doua șansă. Nu îi explică pentru că nu are ce...

| AliGab a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa-ti raspund insa pot sa-mi spun doar parerea. De obicei cu asemenea lucruri te confrunti in copilarie si adolescenta. Si eu tot atunci m-am confruntat cu asemenea probleme. DAR, nu ceilalti trebuie sa se schimbe, ci tu. Uite un sfat pe care ti-l pot da este acela ca sa-i rogi pe cei din jurul tau sa-ti spuna cu ce si cand gresesti. Astfel ei vor sti ce au de facut iar tu vei afla daca gresesti sau nu si cred ca lucrurile se vor imbunatati. Cat despre faptul ca unii sunt batjocura celorlalti cred ca este de omis. Stiu ca doare si ca este greu, dar singura "arma" este ignorarea comportamentului lor. Fie-ti mila de ei ca saracii poate nici nu isi dau seama ca nu fac bine, neputandu-si imagina cealalta pozitie (cea a carui este batjocorit). toate bune

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Eu cred ca oamenii se pot schimba! Dar peste 80% din noi lasam pe maine ce am putea face azi!
La celelalte probleme ale tale cred ca e vorba de suprematie, (la fel ca animale )fiecare incearca sa arate lumii "ct de tare sunt" majoritate aleg calea gresita de a arata asta si lumea ii numeste "golani","derbedei".
Oamenii se uita in oglinda doar pentru imagine! si cand se uita in oglinda si pentru caracaterul lor,, sa observe unde e greseala. E prea tarziu!
Sunt foarte multi oameni mai inteligenti decat crezi care iti acorda o a doua sansa si iti explica unde ai gresit.dar trebuie sa demonstrezi ca meriti asta!

| Kozbinski a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care al poti face este sa ai ignori total si sa nu ati pese de comentariile lor sau de parerile lor mai ales daca sunt rautacioase sau rauvoitoare, fiindca aproape toti care se nasc cu un anumit caracter raman cu acel carater toata viata.

| UnOmModest explică (pentru Kozbinski):

Stiu, caracterul este lucrul cel mai greu de schimbat.
Insa nimeni nu se gandeste, sa isi spuna:Stai! Ce fac eu? Daca eu as fi un locul lui mi-ar convenii? Exact despre asta vorbeam.
Ce vina are bietul om? Ca nu este pe placul celorlalti?
Deja imi da o stare de greata, treaba asta.