| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Postarea e foaaaaaaaaarte lunga.In ea voi mentiona de ce nu exista Dumnezeu 100%. Dovezi clare si concise.

P:S:Imi cer scuze pentru greselile gramaticale facute.
P:Sbig grinaca o sa raspundeti stiu ca va fi si cineva care nu mi se va adresa tocmai politicos.

De ce nu cred in Dumnezeu
SA NU AFLE NIMENI CE SCRIE AICI! Nu vrem sa stricam visele dragilor nostri semeni laughing
Adevar dureros…

Ei bine, acestea sunt cateva din motvele personale din cauza carora nu cred in Dumnezeu.Si sunt lucruri care n-au nici o legatura, dar nu sunt neaparat legate de Biblie.Si intrebarile pe care le-am pus le-am argumentat foarte bine pentru ca am de gand sa arat foarte multor personae ce am postat aici si nu doresc sa evite adevaratul continut al acestor intrebari si apoi sa-mi raspunda cu insolenta ca nu eu am dreptate.Nu sunt toate motivele, sunt foarte multe si voi afla mai multe pe parcurs, momentan sunt de ajuns astea.De fapt nici la astea nu voi avea un raspuns satisfacator )).Ei bine, sa trecem la subiect.

1.Pentru ca Adam si Eva au pacatuit Dumnezeu i-a blestemat prin moarte.Dar de ce sa avem toti de suferit?

Ce treaba am eu ca au pacatuit ei? Sau tu?

Si daca ar fi la noi oamenii hai sa zicem.Dar plantele, animalele? Ele ce vina au? Niic macar n-au rationament.

Si daca au fost lasate pe pamant ca sa supravietuim noi din cauza pacatului a 2 oameni deja pare a ofranda sangeroasa si nu mai pare corect fata de plante si animale.Practic,Dumnezeu da la o parte plantele si animalele pentru noi si le pedepseste pentru ca am pacatuit noi.

2. Care-i treaba cu a 6-a porunca?

Sa nu ucizi?

Animalele sunt omorate pentru sursa de hrana.Si ni se spune ca Dumnezeu ne permite.Dar nu-i totusi o incalcarea a acestei porunci?

Si de ce sa ne permita Dumnezeu sa luam viata pe care a dat-o El?

De ce sa ne permita Dumnezeu SA PACATUIM?

Nu-L judec pe Dumnezeu, dar parca ne-a lasat pe Pamant ca sa pacatuim, ceea ce este un paradox.Animalele se mananca intre ele, practic pacatuiesc, la fel si noi.Gresesc?

Sau poate ar trebui sa mancam numai plante, ierburi, dar si ele sunt viata...

3. Buna TPU, sunt foarte nelamurit si usor pornit pe anumite lucruri.De ce Dumnezeu i-a dat lumea lui Satan doar ca sa-i dovedeasca ca guvernarea divina este cea mai buna? De ce i-ar da lumea cuiva care este exact opusul binelui? De exemplu,daca eu as vrea sa conduc absolut totul,sau doar lumea asta si i-a spune lui Dumnezeu, cel mai probabil mi-ar spune:"Nu esti suficeient de pur ca sa primesti o astfel de putere."Bomba:atunci diavolul, care in mod cert este mult mai jegos ca mine a primit o sansa? Doar pentru ca Dumnezeu l-a inzestrat cu puteri uimitoare? Doar sufletul conteaza, nu? Si se spune ca daca esti bun ajungi in Rai la DUMNEZEU si daca nu, ajungi IN IAD LA DIAVOL.De cand Dumnezeu colaboreaza cu diavolul? Diavolul pentru ca a fost anti-Hristul suprem primeste dreptul de a pedepsi oameni,de a face ce vrea cu cei rai in iad? In conditiile in care acel rau a pornit de la el? Practic, oarecum, diabolul a primit de la Dumnezeu ceea ce voia.O lume proprie, in care nu este chinuit, spune Biblia:IADUL.De ce toate astea? Si de ce sa-i demonstreze tocmai lui asta? Raului intruchipat? Tocmai lui?

4.Atomii.Cand suntem bolnavi stim ca suntem infestati de niste germeni care ne distrug sistemul imunitar, care pot conduce la grave probleme de sanatate s.a.Cand luam medicamente, facem sport, sau mancam sanatos scapam.Germenii SUNT OMORATI de alti atomi.Da.Si atomii au viata. Fara ei n-ar fi nimic.Si se pare ca razboiul atomic este dintotdeauna.Atomi care se distrug unii pe altii, care iau viata data de Dumnezeu…Cum explicati asta? Ce logica are? Pana la urma se incalca porunca lui Dumnezeu, A NU UCIDE!

5. Daca Dumnezeu exista si este PUR/PERFECT, de ce ne-a lasat atatea plante periculoase, droguri precum marihuana, cocaine s.a care nu fac decat sa distru? Care-i rolul lor? Cu ce scop le-a trimis? Cum mai poate fi perfect daca ne trimite droguri ca sa le luam? Nu suntem obligati? Dar pana la urma ele distrug mii de vieti pentru ca Dumnezeu vrea…ce vrea de fapt? Pana la urma daca le-a dat Dumnezeu oamenilor si ei il folosesc nu este intr-un fel si vina Lui?

6.Aceasta probabil este o intrebare penibila dar are sensul ei totusi.Eu daca ii cumpar un corn cu ciocolata unei personae, ea se inneaca cu el si moare.Cine-i de vina? Eu.Si risc sa ma fac cu numai vreo 20 de ani de inchisoare…Fructele sunt de la Dumnezeu. Oamenii care se inneaca si mor din cauza lor nu cumva poate fi de vina Dumnezeu? Pana la urma au si de suferit din aceasta cauza.Este insuportabil sa te inneci.O suferinta cumplita.

7.Hristos s-a rastignit pentru noi…cica.De asemenea, a biruit lumea…cica din nou.De ce Dumnezeu a fost nevoit sa-si lase propriul fiu sa fie calcat in picioare de toti jegosii si sa sufere chinuri cumplite atat fizice cat si psihice pentru "A birui lumea"? Putea rezolva problema oricum.Le putea vorbi oamenilor din cer, fara sa-i mai faca sa pacatuiasca lasandu-se batut si scuipat.Si pana la urma unde-I victoria lui Hristos? Era rau mult inainte sa vina,a fost trimis pe Pamant unde a fost…ma scuzati de expresie,scuipat, batjocorit scuipat, vandut si batut in cuie pe final in timp ce purta o coroana de spini, iar faza de **** e ca n-a rezolvat nimic.Deci,cine a castigat?laughing Iisus sau satan? Pana la urma care a fost rostul acestui sacrificiu? Ca am fost salvati din calea furiei iadului de catre Dumnezeu? Dar Dumnezeu, care-I atot-puternic nu putea oare sa-si scuteasca fiul de toate aceste chinuri inutile? Mie nu mi se pare ca aia a fost singura cale.Mai ales cand are totul sub palma cel care este corect.

Din pacate acesta este crudul adevar, nu exista nici un Dumnezeu, la fel de bine cum ar putea exista el asa pot exista si miile de zeitati din religii.Am tot cautat raspunsuri care sa-I ateste existenta,ba trairi,ba dovezi fizice, psihice, dar pana la urma mi-am dat seama ca ma chinui prosteste.

Oricat te-ai chinui sa atesti ceva, pana la urma daca nu este adevarat n-ai sa ajungi nicaieri! Asa si eu.Cautam dovezi la aia.Pana la urma a intervenit asta s.a.Cautam un lucru,ma chinuiam sa-i dau un sens,apoi a venit altul tot mai complicat si ilogic! Poti sa te chinui sa dovedesti ca Dumnezeu exista,dar pana la urma daca te chinui ani intregi si nu dai rezultate iti dai seama ca totul e in zadar). Aceasta religie in primul rand este modificata, si a fost facuta ca toate de altfel pentru manipularea oamenilor in masa si pentru a castiga o multime de lucruri de pe urma lor. Cele mai multe zeitati cereau haine si animale? De ce i-ar trebui unui zeu animale si haine daca este atot-puternic?laughingEi bine, cam asa este si crestinismul, doar ca a fost modificat si se selecteaza numai ce le convine religiosilor.Astfel,fiind a cea lege a lui Dumnezeu, perfecta, care cere doar sa-I iubesti pe cei din jur.Care a fost facuta pentru ca niste oameni destepti si-au dat seama ca asta e singura cale spre putere! Iubirea si toleranta!

De asemenea si-au dat seama si care sunt lucrurile ce trebuie distruse instant la caracterul uman.Nu va dati seama? Suntem mai rau decat niste animale! Pentru a ne intelege cu adevarat acei oameni au inventat acea religie, cu Dumnezeu pe care nu-L poti veda nici auzi doar sa-L simti(ca sa nu fie prinsa minciuna), pentru ca stiau clar ca nu se poate altfel! Decat de frica unui zeu imaginar care te poate stalci ca pe-o musca.Si evident religia asta intruchipeaza realitatea ca un joc cu reguli bine stabilite.Lucrurile care nu sunt bune si n-are nevoie omul de ele.Lacomia,furia,invidia,ura,care,hopa,sunt pacate big grin

O da, in legatura cu "simt pacea, lumina, iubirea lui Dumnezeu". Creierul…are o putere INIMAGINABILA.Cand ati fost mai mici si vorbeati cu un prieten imaginar…nu ca ati crezut cu certitudine ca exista? Nu ca simteati cum vorbea cu voi? Si acum nu mai exista,ce pacat!  Asa si cu Dumnezeu.

Cand cautam tot felul de motive sac red in El,sau cand spuneam o rugaciune,uneori aveam niste stari psihice IMPOSIBIL DE DESCRIS,in orice fel! O pace interioara absoluta,o stare de relaxare fantastica si iubirea fata de toti.Wow, nu ca déjà e un semn divin? 

Apoi am ajuns sa am tot senzatii extreme.Dar de partea celuilalt.O incredere se sine jegoasa, nevoia de a strive, ma simteam superior si eram gata sa stalcesc pe oricne ma enerva.Dar la standard mult mai mari decat va ganditi.Sentimente coplesitoare.Aici am spune cu totii ca-I diavolul.

Apoi am reflectat asupra gandurilor mele.Mi-am dat seama ca mi-am auto-indus aceste stari, si ca mi le-am intiparit fara sa vreau in subconstient, si probabil superconstient.

Sa spunem ca aveti de invatat la mate foarte mult.Invatati pana va ies ochii.Si urati matematica.Sunteti pe afara cu prietenii, si din intamplare vedeti o carte de mate sau pe proful de matematica .Nu ca vi se prabuseste buna dispozitie? Parca ati fi facut iar cateva ore de matematica.Desi erati liberi.

De exemplu, eu 6 luni de zile il vedeam peste tot pe Chucky! O papusa din filme e clar ca nu exista.Stiti ca-l vedeam peste tot? In bucatarie in Tv peste tot,ca o umbra pe pereti s.a.

Cand ma gandeam daca exista Dumnezeu,intr-un fel imi ziceam ca trebuie sa existe,n-are cum sa nu existe,imposibil, mi s-a intiparit in minte acest lucrur,in subconstient(si am fost indoctrinat ca daca vreau sa-mi fac rugaciunea ca voi simti o pace intensa, practic, hipnoza a fost finalizata cu succes), si dupa vreo 6 luni(pentru ca are effect pe termen lung influenta subconstientului si de asta se foloseau profetii ca sa spuna ca aexista Dumnezeu, pentru ca lucrurile sunt analizate si pastrate in creier nu sunt eliminate ca un … )am inceput sa-mi fac rugaciunea si dintr-o data ma simteam impacat, foarte fericit ), ce jalnic doamnee ).Ca in desene animate.Hipnotizezi pe unu’,si daca aude cuvantul gaina,nu conteaza unde e persoana respectivea,incepe sa se poarte ca o gaina! ) Asa si cu sentimentele astea pe care le aveti cu Dumnezeu.O perioada de timp sunteti setati cu Dumnezeu exista, Il poti simti oricand pe Dumnezeu si subconstientul se apuca de lucru. )). Deja-I prea clar! Singurul motiv pentru care mai am credinta, de dimensiunea unui fir de nisip este pentru ca nu stim cum am aparut! Nu avem dovezi, nu putem sti.Penntru ca nu am fost la aparitia Pamantului.

Dar totusi,Universul este existent in sine,daca universal nu exista, ceva tot exista, chair daca-I nimic, este taota existenta si-o putem numi univers.Si,in atatatriliarde de ani, cred si eu ca am castigat lotul cosmic.Adica,un 1 cu un infinit de 0.Trebuie sa se intample odata si odata.

Oricum,daca puteti da un raspuns CORECT la toate aceste intrebari, toate respectele mele! Credinta voastra MAI POATE avea O SANSA.

Inca un P:S: laughing :Nu vreau sa credeti ca ma laud cu intrebarile, e stupid sa te lauzi cu asa ceva, acestea sunt motivele din cauza carora chiar am ajuns sa cred cu certitudine ca este o poveste jalnica.Nu intelegeti gresit scopul acestei postari.

Dar totusi nu e un motiv sa ne apucam de plans ca basmele nu exista si in realitate.

39 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cum sa aiba atomii viata?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Inferno):

Totu-i facut din atomi. Daca atomii n-ar avea viata nici noi n-am avea.Bine,sunt si celule fara viata, ca de exemplu firele capilare.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Inferno):

Si daca sunt eu greu de cap, cum se explica faptul ca celulele eucariote se inmultesc daca n-au viata? Insist sa-mi raspunzi.Se inmultesc, mor, ca si noi.

| Inferno a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Dumneata confunzi atomul cu celula...

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Inferno):

Asa e,scuze, ma refeream la bacterii, virusi, procariote, eucariote s.a.m.d. laughing.

| doctorandus a răspuns:

Din propozitia "Biblia nu este adevarata" nu reiese propozitia "Dumnezeu nu exista".

| doctorandus a răspuns:

Te inseli. Spinoza a demonstrat prin definitii, axiome si teoreme ca Dumnezeu exista. Spinoza nu credea in Biblie.

| Dandanache a răspuns:

Nu ai demonstrat niciunde ca Dumnezeu nu exista. Ai demonstrat doar ca tie ti s-a casunat pe Dumnezeu.

| martzian a răspuns:

Va dau varianta scurta a raspunsurilor, pentru ca in mod evident nu sunteti familiarizat cu subiectele. Daca, insa, doriti mai multe informatii, intram in amanunte, situatie in care o sa va rog sa faceti rost cel putin de o Biblie, pentru a urmari ce spun.

1.Adam si Eva au pacatuit. Prin ei pacatul a intrat in lume si a corupt natura umana. Noi nu platim pentru pacatul lor ci pentru pacatul nostru – Biblia spune ca TOTI au pacatuit.

2. Primele 4 porunci din decalog reglementeaza relatia cu Dumnezeu, urmatoarele 5 relatia cu oamenii. „Sa nu ucizi" are legatura strict cu oamenii, nu cu animalele.

3.Lumea nu ii apartine lui Satan, desi El are o influenta atat de mare. Stapanul de drept este Dumnezeu. Ne putem intreba, la fel, de ce Dumnezeu ne-a permis noua sa ne razvratim. Raspunsul este simplu: Dumnezeu este drept – supunerea fata de El trebuie sa fie o alegere personala. Putem sa alegem contrariul, in cunostinta de cauza, insa. Atunci cand Dumnezeu a spus ca pune inaintea poporului binele si raul, binecuvantarea si blestemul, El a si completat cu „alege binele".

4. Porunca lui Dumnezeu nu se adreseaza atomilor, ci oamenilor, care au constiinta si posibilitatea de a alege. Da, murim, dar asta este vina omului. Plata pacatului este moartea, ne invata Sfanta Scriptura.

5.Cutitul, focul, etc. pot fi folosite in beneficiul nostru sau pentru a ne autodistruge. Nu am nici un dubiu ca unele plante au suferit mutatii care le-au departat de la starea initiala. Dar, multe dintre ele, sunt raspunsul natural la boli grave, considerate pana de curand fara leac. Iau doar exemplul marijuanei dat de dumneavoastra aici. Putem folosi canabisul ca drog sau pentru a crea medicamente. Exista un studiu (Un canabinoid, inclusiv Delta9-tetrahidrocanabinolul (THC), induce apoptoza (adică moartea) celulelor leucemice.) realizat de cercetatorii Jia W, Hedge VL, Singh NP, Sisco D, Grant S, Nagarkatti M si Nagarkatti PS, de la Departamentul de Farmacie si Toxicologie din cadrul Facultatii de Medicina al Universitatii Virginia (Richmond SUA) care evidentiaza beneficiile uleiului obtinut din aceste plante. Sunt multe altele exemplele...

6.Da, intrebarea este pebila. In situatia aceasta nu este vina dumneavoastra.

7.Nu puteti face pe nestiutorul si sa va manifestati in acelasi timp pareri neavizate. „Cica" puteti spune doar dupa ce aveti intregul adevar la indemana.

8. Termenul „lume" descrie un sistem de valori corupt de pacat. Isus a biruit lumea cel putin in doua feluri: a trait o viata fara de pacat, in ciuda problemelor si a oferit solutia pentru eliberarea de pacat. Evident, suntem justificati prin jertfa Lui de la cruce.

Aveti dreptate, postarea este foarte lunga, pe cat de lunga pe atat de inutila - cel putin pe alocuri. Si nici o dovada clara si concisa...

| ErrorFound a răspuns:

Mare parte din ce-ai scris e adevarat.
Cred cel putin ca daca exista Dumnezeu, e incompentent.

Apropo, Marijuana nu-i periculoasa. Asta ti-a bagat in cap mass-media.
Tratamentul pentru cancer omoara 7 din 10 pacienti, marijuana vindeca 7 din 10.

| RAY a răspuns (pentru ErrorFound):

Poti dovedi cea ce ai afimat?

| ErrorFound a răspuns (pentru RAY):

Doar prin studii si experienta personala, dar asta nu este valabil aici, nu?

| suffarstar a răspuns:

Tu nu intelegi nimic. Spui doar aberatii interpretate de tine.
la 1. Asa e. Dar singura modalitate de a repara greseala lui Adam si a Evei era sa distruga pe om complet dar i-a oferit sansa la viata vesnica prin rascumpararea pacatelor.
la 2. Spune sa nu ucizi. Adica sa nu iei ce nu e al tau. Omul este proprietatea lui Dumnezeu, El ne-a creat si noi nu avem dreptul sa distrugem creatia sa.
In legatura cu hrana. Dumnezeu a spus omului sa se hraneasca cu plantele si animalele de pe suprafata pamantului si sa stapaneasca peste ele.
la 3. Dumnezeu nu i-a dat lumea lui Satan, ci i-a dat-o omului, omul la lasat pe Satan in lume prin nesocotirea lui Dumnezeu si din dorinta de a fi ca Dumnezeu. Satan l-a imbiat pe om, iar acesta a cazut in plasa lui.
la 4. Faci confuzie mare,atomii ataca sistemul imunitar...dar in fine. Se numesc virusi. Acestia reprezinta forme simple de viata. Ei ataca sistemul imunitar nu numai al omului,sunt ca un fel de paraziti microscopici,traiesc in corpul gazdei,ei se dezvolta prin trei etape parca, una din ele se numeste decapsidare. Fiecare forma de viata are instinctul supravietuirii, e normal. Sau vrei ca omul sa fie protejat incontinuu, imun la toate si nemuritor. Ce viata ar fi aia? Crezi ca omul ar mai fi interesat de dezvoltare spirituala, de Dumnezeu de alea, alea?
la 5. Dumnezeu a lasat multe plante aparent nefolositoare pentru om. Marijuana e folosita si pentru medicatie. Dar omul a luat-o si a inceput sa o foloseasca pentru a o fuma, si astfel a devenit dependent adica sclav.
Tu daca ai un copil si iti e frica ca se va lovi de colturile peretilor, ii faci o camera rotunda? Sau il inveti sa mearga cu atentie?
la 7. Pentru ca Dumnezu ne-a iubit si ne iubeste. Si da, schimba multe. Avem sansa la iertare si salvare.
Incep sa ma plictisesc. Dar iti spun atat: Cine nu are iubire cauta motive pentru a se justifica.

| Kalla a răspuns:

Nimic din ce ai spus tu demonstreaza ca Dumnezeu nu exista si iti spun si de ce.

1.Plantele si animalele nu au patit nimic.Doar oamenii au fost pedepsiti pentru ca sunt pacatosi.

2."Sau poate ar trebui sa mancam numai plante, ierburi, dar si ele sunt viata..."

Sa inteleg ca tu bei numai apa.
Sa ucizi este un pacat. Daca tu iti ucizi mama este un pacat.Animalele au fost lasate oamenilor de pe pamant dar daca El nu tinea la animale crezi ca ii mai spunea lui Moise sa le salveze?

3.Lucifer vroia sa devina Dumnezeu si sa conduca Raiul si nu accepta oamenii asa ca Dumnezeu l-a auzit si l-a alungat din Rai, nu este asa complicat.

4.Un atom care distruge un alt atom este un proces fizic normal, nu omoara nimeni pe nimeni.

5.Cocaina in primul rand este o substanta chimica inventata de oameni, nu este absolut de loc o planta, desteptule!
Si ciocolata are aceleasi efecte din marijuana.Toata lumea stie ca cacaoa contine o substanta care se duce la creieri si iti da aceleasi senzatii ca si marijuana. Daca lumea ar incepe sa fumeze seminte de cacao praf ar fi si mai periculos.Plus ca marijuana este folosita pentru bolnavii de cancer.

6. Daca tu impusti pe cineva, dam vina pe cine a facut pistolul?

7.Multumita lui Iisus acum oamenii nu au mai uitat invataturile lui Dumnezeu. Dumnezeu si-a trimis Fiul cand lumea a uitat de El (Dumnezeu) si a devenit din ce in ce mai rea.

p.s. gandeste inainte de a scrie.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Kalla):

"Sau poate ar trebui sa mancam numai plante, ierburi, dar si ele sunt viata..."
Asta-i si esenta intrebarii.N-are logica.S-a dovedit ca plantele au viata, si sunt consumate in toate modurile.Ar veni ca si cum tu ai fi mestecata de vie.Sa beau doar apa? Nu.Dar se pare ca n-am de ales.Si totusi suntem in contradictie cu Dumnezeu. Dupa cum am mentionat,ca sa putem trai trebuie sa omoram intr-un fel sau altulwinking.Sa luam viata data de la Dumnezeu happy.Ca iei viata unui om, unui caine, unei insecte, sau a unei plante, tot pacat este.Indiferent de context.Pur si simplu "iei viata date de Dumnezeu".Si daca Dumnezeu mai e si de acord cu asta...clar.Asta-i ideea.N-avem din ce sa traim fara sa "luam viata data de Dumnezeu happy".Cum putem sa credem ca exista, daca presupunem ca n-are pacat si este perfect, atat timp cat suntem lasati sa ne mancam unii pe altii? Nu avem traiul material necesar pentru a evita pacatul.

La 3, nici o logica.Ce logica are raspunsul tau cu intrebarea?

4.Nu ma pricep la atomi, de acord cu tine.

5.De acord cu tine.

6.De acord cu tine.

7.De acord...presupun.Pana la urma,nu-i prea intealeapta invatatura asta.Ce castigi daca ierti? Sa ne spuna Hristos din viata lui pe pamant...

Ok, multumesc pentru raspunsuri, chiar am inteles multe lucruri, dar fara suparare, nu sunt deloc de acord cu tine in legatura cu primele 3 puncte.Macar tu ai raspuns la intrebari...nu ai venit cu jigniri de ultima speta ca altii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Cati ani ai?

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

14.De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Esti destul de desteapta. Am tras cu ochiul la niste raspunsuri si ai argumente mai bune decat destui crestin de o varsta mult mai inaintata. Felicitari.

| Kalla a răspuns:

Ce crestina as fi daca te-as jigni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu o arzi cu "nu ai raspuns la intrebare" justificandu-ti tampeniile care le-ai spus inca din primul paragraf o sa iti raspund. Desi eu sincer chiar nu aveam chef sa imi pierd timpul cu tine iar.

"1.Pentru ca Adam si Eva au pacatuit Dumnezeu i-a blestemat prin moarte.Dar de ce sa avem toti de suferit?

Ce treaba am eu ca au pacatuit ei? Sau tu?

Si daca ar fi la noi oamenii hai sa zicem.Dar plantele, animalele? Ele ce vina au? Niic macar n-au rationament.

Si daca au fost lasate pe pamant ca sa supravietuim noi din cauza pacatului a 2 oameni deja pare a ofranda sangeroasa si nu mai pare corect fata de plante si animale.Practic,Dumnezeu da la o parte plantele si animalele pentru noi si le pedepseste pentru ca am pacatuit noi."
Si urmasii lui adam si eva nu au pacatuit deloc? De la adam si eva perfectiunea omului s-a dus. Specia noastra deci nu merita nemurirea.
Plantele si animalele nu au fost pedepsite. Ele nu au cum sa fie pedepsite pentru lucruri pe care nu le gandesc. Ele nu au ratiune. Am mai discutat parca tot cu tine pe acest subiect si nu am reusit sa o scot la capat si de aia nici nu voiam sa imi pierd timpul da ca sa vezi ca intrebarile tale nu sunt "imposibile" ci banale unele dintre ele.
"Care-i treaba cu a 6-a porunca?

Sa nu ucizi?

Animalele sunt omorate pentru sursa de hrana.Si ni se spune ca Dumnezeu ne permite.Dar nu-i totusi o incalcarea a acestei porunci?

Si de ce sa ne permita Dumnezeu sa luam viata pe care a dat-o El?

De ce sa ne permita Dumnezeu SA PACATUIM?

Nu-L judec pe Dumnezeu, dar parca ne-a lasat pe Pamant ca sa pacatuim, ceea ce este un paradox.Animalele se mananca intre ele, practic pacatuiesc, la fel si noi.Gresesc?

Sau poate ar trebui sa mancam numai plante, ierburi, dar si ele sunt viata..."
Discutia asta am mai avut-o cu tine asta imi amintesc acuma. Nu imi pierd timpul ca nu ai priceput nici atunci si m-as mira sa pricepi acum. Ti-am explicat cat mai usor posibil sa pricepi ca la babe nu ai priceput deci nu meriti raspuns la intrebare.

"3. Buna TPU, sunt foarte nelamurit si usor pornit pe anumite lucruri.De ce Dumnezeu i-a dat lumea lui Satan doar ca sa-i dovedeasca ca guvernarea divina este cea mai buna? De ce i-ar da lumea cuiva care este exact opusul binelui? De exemplu, daca eu as vrea sa conduc absolut totul, sau doar lumea asta si i-a spune lui Dumnezeu, cel mai probabil mi-ar spune:"Nu esti suficeient de pur ca sa primesti o astfel de putere."Bomba:atunci diavolul, care in mod cert este mult mai jegos ca mine a primit o sansa? Doar pentru ca Dumnezeu l-a inzestrat cu puteri uimitoare? Doar sufletul conteaza, nu? Si se spune ca daca esti bun ajungi in Rai la DUMNEZEU si daca nu, ajungi IN IAD LA DIAVOL.De cand Dumnezeu colaboreaza cu diavolul? Diavolul pentru ca a fost anti-Hristul suprem primeste dreptul de a pedepsi oameni, de a face ce vrea cu cei rai in iad? In conditiile in care acel rau a pornit de la el? Practic, oarecum, diabolul a primit de la Dumnezeu ceea ce voia.O lume proprie, in care nu este chinuit, spune Biblia:IADUL.De ce toate astea? Si de ce sa-i demonstreze tocmai lui asta? Raului intruchipat? Tocmai lui?"
In primul rand tu nu mai folosesti Biblia ca argument ci invataturile crestine. Iadul nu exista. Doi la mana aceasta este cea mai buna modalitate ca sa fie desemnati cei care chiar merita viata vesnica si sa iasa din aceasta imperfectiune lasata de la adam si eva. Prin ascultarea noastra de Dumnezeu acesta ne iarta de orice pacat chiar si de cel stramosesc. Si ne ofera Paradisul celor care a ascultat si am crezut in El.

"4.Atomii.Cand suntem bolnavi stim ca suntem infestati de niste germeni care ne distrug sistemul imunitar, care pot conduce la grave probleme de sanatate s.a.Cand luam medicamente, facem sport, sau mancam sanatos scapam.Germenii SUNT OMORATI de alti atomi.Da.Si atomii au viata. Fara ei n-ar fi nimic.Si se pare ca razboiul atomic este dintotdeauna.Atomi care se distrug unii pe altii, care iau viata data de Dumnezeu…Cum explicati asta? Ce logica are? Pana la urma se incalca porunca lui Dumnezeu, A NU UCIDE!"

Cate clase ai sau mai bine zis de cate ori ai ramas la Chimie si Biologie? In primul rand atomii nu au viata. Ei formeaza toata materia existenta. Tu poate te referi la virusuri sau bacterii. Dar daca nu te refereai la asta ai o foarte grava problema. Serios vorbind. Tu nici nu sti circuitul vietii sunt niste detalii atat de fine aici incat e greu de explicat in amanunt. Dar sa iti dau un exemplu. Sa zicem ca te omoara un leu asta il face pacatos si ca a incalcat porunca data de Dumnezeu? Aceste virusuri sau bacterii se hranesc cu substante din organismul nostru si provoaca diferite boli prin infectare. Invadarea organismelor straine ii mentine in viata. Asta este circuitul vietii. Anticorpii ii omoara pentru a ne proteja altfel am muri.

"5. Daca Dumnezeu exista si este PUR/PERFECT, de ce ne-a lasat atatea plante periculoase, droguri precum marihuana, cocaine s.a care nu fac decat sa distru? Care-i rolul lor? Cu ce scop le-a trimis? Cum mai poate fi perfect daca ne trimite droguri ca sa le luam? Nu suntem obligati? Dar pana la urma ele distrug mii de vieti pentru ca Dumnezeu vrea…ce vrea de fapt? Pana la urma daca le-a dat Dumnezeu oamenilor si ei il folosesc nu este intr-un fel si vina Lui?"
Dumnezeu este perfect dar asta nu inseaman ca traim intr-o lume perfecta. Nimeni nu sustine acest lucru. Cat exista pacatul nu va exista perfectiune. Apropo nu se stiu foarte multe lucruri despre marijuana dar sa stii ca nu e ca orice alt drog. Sincer nu stiu de ce unii incearca sa sperie populata in legatura cu aceasta planta care in niste cazuri poate fi utilizata ca tratament la unele boli.

"6.Aceasta probabil este o intrebare penibila dar are sensul ei totusi.Eu daca ii cumpar un corn cu ciocolata unei personae, ea se inneaca cu el si moare.Cine-i de vina? Eu.Si risc sa ma fac cu numai vreo 20 de ani de inchisoare…Fructele sunt de la Dumnezeu. Oamenii care se inneaca si mor din cauza lor nu cumva poate fi de vina Dumnezeu? Pana la urma au si de suferit din aceasta cauza.Este insuportabil sa te inneci.O suferinta cumplita."

E vina noastra ca nu stim sa mestecam si ca suntem idioti. Adica se mai intampla dar tot vina noastra e ca inghitim nemestecat. Daca mamica ta iti da o ciocolata si tu ca prostul te ineci cu ea si mori atunci inseamna ca ea te-a ucis? Gandeste.

"
7.Hristos s-a rastignit pentru noi…cica.De asemenea, a biruit lumea…cica din nou.De ce Dumnezeu a fost nevoit sa-si lase propriul fiu sa fie calcat in picioare de toti jegosii si sa sufere chinuri cumplite atat fizice cat si psihice pentru "A birui lumea"? Putea rezolva problema oricum.Le putea vorbi oamenilor din cer, fara sa-i mai faca sa pacatuiasca lasandu-se batut si scuipat.Si pana la urma unde-I victoria lui Hristos? Era rau mult inainte sa vina, a fost trimis pe Pamant unde a fost…ma scuzati de expresie, scuipat, batjocorit scuipat, vandut si batut in cuie pe final in timp ce purta o coroana de spini, iar faza de **** e ca n-a rezolvat nimic.Deci,cine a castigat? laughing Iisus sau satan? Pana la urma care a fost rostul acestui sacrificiu? Ca am fost salvati din calea furiei iadului de catre Dumnezeu? Dar Dumnezeu, care-I atot-puternic nu putea oare sa-si scuteasca fiul de toate aceste chinuri inutile? Mie nu mi se pare ca aia a fost singura cale.Mai ales cand are totul sub palma cel care este corect."

El nu s-a lasat batut si ucis..Acei oameni l-au ucis cu rea stiinta. Mereu vor exista oameni care sa ucida. Dar Isus l-a rugat pe Dumnezeu "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac" Prin asta Isus si-a aratat bunatatea sa nemarginita si s-a sacrificat pentru iertarea pacatelor.

Eu ti-am raspuns la intrebari. Cu restul ce ai zis ai cam batut mult campii deci nu vreau sa comentez deoarece nu pot sa descriu tot ce ai zis acolo doar printr-un mod pe care tu sa il consideri complet nejignitor. Te las in ale tale..Nu e treaba mea in ce crezi sau in ce nu. Treaba mea e sa iti spun clar cand spui prostii ca daca te duci in lume si spui ca atomii au viata sau te duci si spui ca ai demonstrat inexistenta lui Dumnezeu si arati Biblia si in acel moment te aude un islamic atunci in ambele situatii te-ai face de rahat. Ma eu nu iti spun nimic cu rautate dar fiecare poate fi corectat. Dar tu nu accepti nimic. Esti mai batut in cuie ca multi crestini. Ori nu accepti ori nu intelegi unele lucruri..nu imi dau seama dar e problema ta pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai se scrie legat omule. Tu vorbesti in mod nejustificat. De ce? De ce dai tu dovada?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-i (da, este) este o forma prescurtata a verbului a fi + da, cam asta ar fi vrut sa fie. Nu verbul a darui. In principiu ar fi vorba de o locutiune, nu sunt prea tare la gramatica. Poate vi tu cu ceva mai elaborat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt aerul nu se consuma mai desteptule. Are loc o transformare in dioxid de carbon(CO2) Acesta este consumat de plante si devine din nou asa numitul "aer". De ce jignesti daca esti cu (asta e ca sa evit cacofonia) cultura la pamant?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Metaforic, if u know what i mean... ai dato grav, da ai dato pe langa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseala mea nici plantele nu consuma CO2 la randul acesta il tranforma. Mda esti molipsitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am dat copy paste. Nu am de ce sa mint dar in fine. Chiar nu am dat. Ma eu voiam sa imi cer scuze sincer ca te-am jignit dar nu meriti. Sa incepi sa arunci cu asemenea tampenii. Eu sunt de 2 ani pe site si mai sunt oameni care ma cunosc si stiu ca nu am obisnuinta sa dau copy paste de pe alte site-uri fara sa dau si sursa(link-ul). Nu meritai nici un raspuns si am stat 5-10 minute sa scriu acel raspuns. De ce? Ca sa fiu jignit in asemenea mod? Multumesc dar esti mai ipocrit ca orice ateu pe care l-am vazut. O sa incerc sa te evit de acum.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Ok frate, zici de mine ca-s mai prost ca o piatra si tot eu sunt de vina...

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Aaaa scuze frate..Nu de tine ziceam. Faceam referire la Polonic dar ori am uitat eu sa pun pe raspuns ori nu s-a pus nu imi dau seama. Scuze big grin

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Mda si eu cu orgoliul meu prostesc laughingDiscutia despre Dumnezeu in loc sa ne uneasca ne-a facut sa ne jignim reciproc,inutil si sa ne adresam cuvinte care nu ne descriu deloc si sa cautam sa ne infundam cu argumenele aduse de fiecare mai tare ca pe-un veceu laughing. Pana la urma mi-ai raspuns la intrebari si multumesc pentru asya, chiar mult, ma asteptam sa ma afund tot mai tare in intrebari, cel putin stiu sigur ca punctele 5, 6 si 7 nu dovedesc sub nici o forma ca nu exista Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat sa mentionezi ca timpul, SFANTA CLIPA nu ai dreptul sa o ucizi.clipa care se duce si nu se mai intoarce si pe care tu trebuie sa o fructifici,sa aduci rod si sa-ti inmultesti talerii dati in primire,daca nu ai facut asa; ai ucis clipa, ceasul, ziua, si ai pacatuit.dar ai uitat de ea. Dumnezeu nu a uitat, si nu te-a uitat.deci el ESTE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce atata vorbaraie? Ce ai de pierdut daca esti credincios? Nimic,ba chiar,daca Dumnezeu exista,ai un loc in rai.

Ce ai de castigat daca esti ateu? Nimic,dar daca Dumnezeu exista, ai DIRECT un loc in iad, in timp ce daca esti crestin poti avea si un loc in rai.Simplu.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate intr-un fel, faza e ca vreau sa stiu ca e adevarat lucrul in care cred, sa stiu sigur ca exista.De altfel, mi se pare cam greu sa cred de vreme ce n-am dovezi concrete, iar povestea Lui este in mare parte abstracta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun exemplu frate..Pariul lui Pascal. Dar aceasta categorie a fost facuta ca sa fie dezbatute aceste subiecte si ca sa ne mai informam si lamurim reciproc despre anumite probleme. Cu Pariul lui Pascal inchizi automat toate dezbaterile.

| unul1 a răspuns:

Nu poti sa iei fiecare eveniment si cuvant ad litteram. "Stiinta" care se ocupa de studiul bibliei se numeste dogmatica. Nu are rost sa-ti explic eu ce scrie gata intr-o carte de dogmatica. Cauta la biblioteca o carte care sa te ajute sa intelegi mai bine evenimentele. Deci... spor la citit (carti nu bloguri happy )

| dorin1990 a răspuns:

Este un subiect prea vast draga lifesogood si nu are nici un sens sa iti bati capul cu religia, daca sunt oameni care cred in dumnezeu lasa sa creada nu ai nici un drept sa le impui si celorlalti gandirea ta.

| Indefinit a răspuns:

Si totusi ai scris dumnezeu peste tot cu D mare si nu stii sa scrii verbul a se ineca la prezent.

| MAnghelescu a răspuns:

Cu ajutorul lui Dumnezeu sper ca iti voi putea raspunde la intrebari. Inainte de toate te rog din toata inima sa avem o discutie de bun simt, fara jigniri. Nu am sa iti pot raspunde la aceste intrebari deodata, deoarece am nevoie de timp pentru documentare(nu vreau sa iti dau raspunsuri care te vor baga in ceata). Astfel iti voi raspunde in mai multe randuri la cate 1 sau 2 inrebari.
1.Raspunsul la I intrebare:
http://www.razbointrucuvant.ro/......otestante/
http://www.razbointrucuvant.ro/......e-altceva/
2. Raspunsul la a II-a intrebare:
http://www.crestinortodox.ro/......80579.html
CATEVA INVATATURI despre animale:
(raspunsul se afla la intrebarea 140)http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm
http://www.razbointrucuvant.ro/......ul-siluan/
3. Raspunsul la a III-a intrebare:
http://www.ioanguradeaur.ro/423/despre-diavol/
http://www.crestinortodox.ro/......80043.html
Aceste nu stiu in ce masura te vor dumiri in legatura cu diavolul, dar contin cateva informatii despre felul de a fi al acestuia:http://saccsiv.wordpress.com/......e-diavoli/
Cam atat deocamdata... Daca sunt unele nedumeriri te rog sa intrebi si am sa incerc sa iti raspund(intreband si eu pe altii). O carte pe care ti-o recomand sa o citesti este ACEASTA:ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/Serafim_Rose/Damascene%20Christensen%20-%20Viata%20si%20opera%20lui%20Serafim%20Rose.pdf(este vorba despre un tanar intelectual ateu si despre drumul lui plin de suferinta pana la Ortodoxie)

| MAnghelescu a răspuns:

Raspunsul la intrebarea a V-a:
Drogurile sunt amestecuri de diferite plante sau din parti ale unor plante care au utilitate medicala. De exemplu marijuana este un amestec din florile, frunzele si tulpina canepii indiene. Deasemnea din rasina acestei plante se extrage hasisul. Utilitatea medicala a aceste plante:
"Cânepa conține substanțe active importante cum ar fi canabinol, canabidiol, tetrahidrocanabinol. Acțiune medicinală semnificativă are tetrahidrocanabinolul.
Canabisul folosit medical are într-adevăr numeroase efecte benefice bine documentate. Printre acestea se numără: ameliorarea senzației de greață și vomă, stimularea apetitului de mâncare în chimioterapie și pacienții HIV, presiune intraoculara scăzută (a fost demonstrat că este eficientă în tratarea glaucomului).
Preparatele medicinale din cânepă au efecte sedative și de aceea sunt utilizate în terapii din domeniile neurologic și psihiatric. Preparatele din cânepă au, de asemenea, influență relaxantă asupra organelor interne și a mușchilor în general, precum și acțiune analgezică. Datorită acestor proprietăți, preparatele din cânepă sunt folosite în afecțiuni gastrice grave (cancere), în ulcere gastrice, în afecțiuni ale căilor respiratorii (astm, emfizem, bronșită cronică), în nevralgii și în boli psihice.
Cercetările au dovedit că preparatele pe bază de cânepă au și efecte anticonvulsive și chiar bactericide – pot acționa ca un antibiotic.
Cercetătorii de la Harvard afirmă că planta ar putea fi utilizată într-un mod orientat pentru a trata cancerul pulmonar."(sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C3%A2nep%C4%83_indian%C4%83 ). Un alt exemplu este tutunul. Se stie foarte bine cti oameni mor datorita unor afectiunii provocate de fumat. Dar cati omeni stiu ca tot aceasta planta este buna pentru afectiunile oculare(http://ro.wikipedia.org/wiki/Tutun). Acestea sunt doar doua exemple, dar lista poate continua. Unde am vrut sa ajung cu aceste exemple? Dupa cum poti observa plantele acestea au propietati medicale care ajuta oamenii de secole. Dumnezeu a facut aceste plante pentru folosul omului. Dar anumiti oamenii le-au folosit pentru a creea substente si "medicamente" otravitoare.
Raspunsul la intrebarea a VII-A:
http://www.trilulilu.ro/......milor(daca nu poti asculta pana la momentul care te intereseaza poti citi aici:http://www.ierodiaconvisarion.ro/ ); aici se explica mai detaliat: http://www.nistea.com/jertfa.html

| azoteu2020 a răspuns:

Ba frate sincer nu te inteleg de ce gandesti asa, Dumnezeu nu exista? frate doar ca nu ai castigat la loto azi sau ca te-a parasit iubita nu inseamna ca Dumnezeu nu exista, o sa incerc sa iti raspund la toate intrebarile si sper sa iti schimbi parerea asta a ta.
1. De ce cu toti avem de suferit pentru pacatul lui Adam si Eva pai parerea mea este ca faptul ca oamenii se ucid intre iei in fiecare zi, inlocuiesc iubirea cu ura, ar fi in stare sa proneasca al treilea razboi mondial si multe altele eu cred ca este un miracol ca Dumnezeu inca are incredere in noi, eu zic ca atat timp cat omu este in stare si poate si repare rau facut de alti de ce nu ar faceo?
2."Carei treaba cu porunca a 6-a?"
Sa nu ucizi omu de langa tine, sa nu ucizi oameni pentru gandurile tale prostesti, sa nu ucizi animalele doar pentru ca azi e inorat, omu ucide unele animale doar ca sa supravietuiasca practic, si animalele si plantele sunt practic fiinte ca si oameni dar unele sunt lasate cu un scop ca uni sa traiasca si altele sa moara astae procesu vieti.
3. "De ce i-a dat Dumnezeu lumea lui Satana?"
frate Dumnezeu nu ia dato, nu i-a zis ia lumea si fa ce vrei cu ea NU! Dumnezeu ia oferit OMULUI pamantu si tot ce apartine, omu a fost cel care la lasat pe satana sa patrunda in aceasta lume, satana iti face rau atat cat ii permiti TU! Dumnezeu nu e un dictator sa faca exact dar exact cu vrea acesta si omu sa plece capu NU! Dumnezeu este un conducator care lasa creatia sa omu sa aleaga bine sau rau. Lumea nu poate exista fara bine sau rau intotdeanu cand un om va oferi din suflet altui om intotdeanu alt om va da in cap sau va omori.
4. Nu prea le am eu cu fizica dar deja exagerezi sincer, pur si simplu oameni se apara de unele boli etc
5. Atata timp cat tu alegi sa te bagi pe vena sa mai stiu eu ce nu e vina lui Dumnezeu, tu alegi ce faci cu viata ta Dumnezeu poate doar sa iti ofere "sfaturi" cum ar trebui, ce ar trebui etc
6.Mda nu merita sa raspund la intrebarea asta sincer( e prea penibila)
7.Of de ce Dumnezeu l-a lasat pe fiul sau Isus Hristos sa fie tratat cum a fost tratat? Hristos a ales ca omu sa fie curatat in acel moment de toate pacatele si a vrut ca tatal sau sa ii ierte, de asemenea acesta NU VRUT sa aleaga calea lui satana care acesta ii sugera sa se intoarca la tatal sau pentru ca nu se merita. Si zi-mi mie de ce Hristos a trecut prin ce a trecut? sau de ce nu a vrut sa asculte sfaturile satanei? as vrea sa raspunzi pentru tine la aceste intrebari.
Dumnezeu exista, sa nu dai vine pe Dumnezeu ca ti-a mers rau azi pentru ca intotdeanu maine cel mai propabil va fi o zi buna. Eu sper ca am reusit sa iti mai deschid in pic mintea, pa pa.