| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!
Mi-am dorit foarte mult sa imi aflu IQ-ul. In fine, am dat anul acesta un test IQ mensa (la Oradea) si in dimineata aceasta am primit rezultatele (pe e-mail).
Nu sunt in primii 2% (asa cum se cere pentru a fi eligibil) ci in primii 3%. Am 127, dar daca ajungeam la 130 iq, intram.

Sunt dezamagită de mine.
Totusi, vestea buna este ca mi s-a zis ca am fost aproape si ca am posibilitatea sa mai dau testul odata, peste 2 ani.
Si vreau sa fac asta.

Acum intrebarea propriu-zisa este:
Ce as putea face in acesti 2 ani ca sa ma antrenez?
Ati citit anumite carti sau ati facut anumite activitati care v-au ajutat?
Ce recomandari aveti in acesti 2 ani ca sa ma dezvolt cu adevarat?

Vreau sa imi demonstrez mie in primul rand că pot mai mult de atat.

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

IQ-ul nu crește, e cel mult influențat de cum ai dormit înainte de examen și Mensa nu înseamnă nimic, e un grup de labă-n cerc inutil laughing bucură-te că ai atât, media pe Europa e 91.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să treci de acel test cu un scor înalt nu folosește la nimic. Ah, da, ai spus singură, să îți crești stima de sine, care este și ea bună la ceva.
Dacă e prea puțină e prea puțină, doar atât. Pentru mine, inteligența este mare atunci când în contectul în care te afli, te descurci în modul cel mai bun posibil. Cunoștiințele de la testul IQ sau testul Mensa, nu spun mare lucru despre asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Majoritatea geniilor ce au întrat în istorie aveau iq - ul mult mai mare decât al tău, dar sufereau de schizofrenie. Fi bucuroasa ca ai un iq peste mediu și ca ești sănătoasă mintal.
Sa nu ai nopți nedormite, insomnie, stres, anxietate, depresie astea influențează mult gândirea, capacitatea intelectuala, emoțiile etc. Sa ai cultura generala, sa citești cărți multe și sa mănânci sănătos, și alimente ce ajuta creierul.