| răspundtot a întrebat:

pe perioada Stării de Urgență, cei sănătoși și care n-am intrat în contact cu persoane venite din afară și nu am fost afară, avem statutul obligatoriu de izolat la domiciliu? Se înăspresc pedepsele pentru cei care nu respectă izolarea?

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Noi nu, nu suntem obligați să stăm izolați, dar ar fi indicat totusi

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Noi inca nu avem obligatii in aceasta situatie, doar sugestii.
Am vazut ca politia umbla mai mult pe strazi decat inainte, si iau la rost pe cei mai "boschetari", care umbla aiurea.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa stai mai mult in casa si sa ai grija de tine.Chiar dacă nu ai virusul sau nu ai intrat in contact cu cineva care îl are trebuie sa fi constient ca nu e tarziu sa iei si tu. Daca umbli hai hui pe drumuri, baruri, magazine etc pot sa il iei de la cineva si sa il transmiți mai departe.
Fi responsabil, încearcă să te deplaseze pentru strictul necesar si sa nu intri in contact cu oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi indicat mai ales dacă nu locuiești singur ii poți infesta și pe ceilalți și poate nu toți au un sistem imunitar sănătos mai ales vârstnicii. Mie mi teama mai mult sa nu ii transmit lui maica-mea mie nu mi teama deloc de acest virus da țin cont de cei din jurul meu