| Aztecul a întrebat:

Pentru cei care sunteti plecati la munca in strainatate. In luna octombrie vreau sa plec in Germania la munca. Acolo este si unchiul meu. Cum vi se pare strainatatea? Cum e cu cartea de munca?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Carte de muncă nu exista, ci contractul de munca.
Daca ai rude deja acolo îți pot găsi la fabrica unde lucrează unchiul tău sau la firmele de recrutare direct din Germania. Ai grija mare cu firmele de recrutare din Romania! Nu o asculta pe AnnaBlandiana! Plecând
din Romania printr-o firmă
ești deja un om păcălit. Foarte multe cazuri se întâmple când români sunt lăsați fără nici un ban ori locuri de munca după ce ajung in Germania, in plus de asta pierd și sume de bani! Ai rude, contacteaza-i. Daca pleci in octombrie înseamnă că vei avea și timp să înveți câteva cuvinte și propoziții ușoare pentru ați fi de folos.
Sunt de 8 ani plecată din România, 5 ani locuiți în Grecia și 3 ani jumătate în Germania. Romania a rămas pentru vizite doar, nu mai am nici un gând să locuiesc acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa-ti cauti de munca intai, sa ai un contract deja semnat si apoi sa pleci in Germania.
Ca de te duci acolo esti fiul ploii si risti sa umbli pe strazi fara sens. In plus cheltui bani multi pe cazare si masa, poate luni bune, pana gasesti ceva de munca sau nu gasesti deloc.
Inscrie-te la comapaniile de recturare a fortelor de munca pentru strainatate si-ti gasesc ei contracte.
Cat priveste "cartea de munca" nu se mai afce de foarte multi ani, acum si Romania si strainatatea, functioneaza cu CONTRACT de munca.