| Aztecul a întrebat:

Sunt angajat la firma tatalui meu si vreau sa plec in strainatate la un alt loc de munca. El nu vrea sa-mi rupa contractul de munca. Pot pleca in Germania daca nu imi rupe contractul de munca?

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Scrii demisia si pleci. E treaba lui daca o inregistreaza sau nu.

| Aztecul explică (pentru GdX):

Daca am plecat la munca in Germania si acolo mi se va face contract de munca, ce sa va intampla cu contractul meu de munca din Romania

| GdX a răspuns (pentru Aztecul):

Buna intrebare. Daca nu te mai prezinti la munca in Romania, ar trebui sa iti inchida contractul de munca, pentru ca daca ar ramane deschis ar insemna sa iti plateasca salariu.

| Aztecul explică (pentru GdX):

De exemplu, daca nu imi desface contractul de munca din Romania si raman acolo mult timp si el imi plateste in continuare contractul de munca in Romania pot pati ceva?
Adica voi fi sanctionat cu ceva sau el ca nu imi desface contractul?

| GdX a răspuns (pentru Aztecul):

Acum daca pleci din tara trebuie sa declari la ANAF domiciliul fiscal. Daca il declari pe Germania, atunci nu iti va mai putea plati contributii in tara.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Contractul nu se rupe, se „desface".
Poti pleca oricand, numai sa nu cumva sa te intorci cu coada intre picioare tot la el.

| Holiday a răspuns:

Da, poti pleca. Nu-ti cere nimeni la trecerea granitei cartea de munca.