| emilian77 a întrebat:

Salut tpu...se spune cà., sentimentele îşi au importanţa lor, însă ele nu trebuie să determine în mod nestăpânit acţiunile noastre. sentimentele negative nu dispar dacă le reprimăm sau ignorăm. insă existà un mod in care le putem controla?

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Majoritatea sentimentelor negative, de exemplu ura, furia pentru o anumită persoană sau un anumit lucru, se ameliorează cu timpul şi vor dispărea, asta dacă nu se repetă în mod constant. Dacă se repotă în mod constant trebuie elminată sursa care produce stresul. Şi apoi, ele pot fi transpuse altceva. Sunt oameni care îşi transpun sentimentele negative în arta, cred că aşa este cel mai uşor. Desenează, pictează, cântă, scriu poveşti prin care îşi lasă sentimentele libere. Nu trebuie neaparat să fie opere de arta, ci doar modul potrivit ficăruia prin care să scape de ce îl apasă. Iar alţii îşi controlează sentimentele făcând altceva pe moment.