| Savantul999 a întrebat:

Fără Dumnezeu, nu am avea nici un motiv să fim morali, deoarece nu am fi răspunzători în fața nimănui pentru acțiunile noastre.
Nu ar exista nici o bază pentru a afirma că anumite acțiuni sunt bune sau rele, independent de opiniile sau sentimentele noastre.
De exemplu, cum putem spune că genocidul este rău dacă nu există o lege morală universală care să ne spună asta? Cum putem spune că iubirea este bună dacă nu există un izvor suprem al binelui?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Placa e obosita. Bineinteles ca n-ai studiat niciodata etica (altfel nu spuneai asemenea prostii).

| Savantul999 explică (pentru doctorandus):

Te ascunzi in spatele eticii da nu ai argumente. Tot ce am zis e corect si stii asta. Te rog sa ma contrazici daca esti capabil. Cu ARGUMENTE! Nu asa, aiurea.

| doctorandus a răspuns (pentru Savantul999):

N-am timp sa-ti tin un curs de etica. Cursuri de etica, de la cele mai prestigioase universitati, le gasesti gratis pe internet.

| RAY a răspuns:

Se vede in Romania )((((

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Când ajungi la un nivel de conștință și de a-ți conștientizare și de a căuta Adevărul dați da seama ca El într-adevăr cu Adevărat și Adevărată Există și El Dumnezeu El vede El aude El știe El cunoaște omul mai bine ca ori și cine și îi vede intențiile și îi cunoaște propile sale fapte și îi știe sufletul cât de murdar și bun este și poate fi atunci îți vor veni și răspunsul la întrebări dar atâta timp cât îl ți pe Dumnezeu departe de tine atâta timp cât îl ți pe Dumnezeu departe de sufletul tău atât timp cât îl ți pe Dumnezeu departe de tine atâta de departe vei rătăci atâta de departe vei fi de el de Dumnezeu și atâta de departe vei ajunge spre nică ieri El Dumnezeu este calea pe lumea asta către toate ușile și dorințele și visele pe care le avem pe lumea asta atâta timp cât ai fapte bune în viata și în sufeltul tău și în intențiile tale se află numai bine și bunătate asta se și va alege de ți e și de asta vei și avea parte.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Dumnezeu nu este ceva cel poți înțelege cu mintea. Pe Dumnezeu îl poți înțeleg cu sufletul pe Dumnezeu îl poți înțelege cu inima la Dumnezeu ajungi prin faptele pe care el le așteaptă de la fiecare parte din noi Dumnezeu are așteptări de la noi sa fim buni sa fim smeriți sa avem sufletul curată sa avem inima bună sa nu mințim sa nu jignim sa nu trădam sa nu înșelam sa nu ascundem sa nu ne dorim răul unul altuia sa nu ne dușmănim sa nu fim lacomi sa nu fim numai pentru noi și săne pese doar de noi sa știm sa și împărțim o bucată de pâine unui străin care nu are sa întindem o mână de ajutor celor ce nu au nimic pe ei și în stomacul lor sa nu avem ochii pe pâinea altora sa nu luăm în joaca numele lui și să nu-l subestimăm.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Pe Dumnezeu îl poți înțelege doar prin faptele noastre pe lumea asta pe Dumnezeu îl puteam cunoaște prin faptele noastre pe lumea asta pe Dumnezeu îl putem întâlni și ne putem apropia doar prin propile noastre fapte El este răbdător iubitor iertător înțelegător milostiv pășnic Adevărul și are așteptări de fiul lui Dumnezeu lisus și-a dat sângele pentru noi a fost biciuit pentru noi a fost torturat cu cruzime fără milă din partea noastră a oamenilor pentru noi a fost crucificat pentru noi a fost bătut în cuie pentru noi și-a dat sângele la înălțime agățat Dumnezeu are așteptări de la noi toți iar faptele noastre vor vorbi în fața lui Dumnezeu faptele noastre vor spune cine suntem noi de fapt și într-adevăr cu Adevărat în fața lui Dumnezeu.

| Visereale a răspuns:

Welcome in to my life. Cine ești și ce religie ai?