| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,

Sunt constient de faptul ca limba engleza se invata in timp si nu e o limba foarte usoara, dar as dori ca in cel mai scurt timp sa reusesc sa imi pun bazele limbii engleze si sa reusesc sa port dialoguri in limba engleza.

Va rog din suflet sa ma ajutati cu resurse care voua v-au fost folositoare pentru a invata aceasta limba. (siteuri, bloguri, aplicații, jocuri, cărți, orice)

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O limba nu se invata se traieste, asta ti-o spune orice poligot care stie multe limbi

in primul fiecare limba are un set de cuvinte populare, uite de exemplu Engleza are 3000 de cuvinte asta acopera cam 85% din tot ce vei auzi, citi, vorbi, este obligatoriu sa invatam aceste cuvinte http://www.memrise.com/course/1944/3000-most-important-words/
asociezi cuvintele cu imagini, creezi mici propoziti, il repeti de mai multe ori, 10 cuvinte timp de 5 zile prin google traducere, il pronunti cu voce tare

alt lucru foarte important sunt verbele http://www.espressoenglish.net/100-most-common-english-verbs/ le conjugi si creezi propoziti cu cuvintele invatate

ceva distractiv este sa traduci asculti muzica dar cu versuri in lb nativa, cu atentie acelasi piesa tot 5 zile
ceva distractiv este sa vezi un serial dar mici scene de 5 minute, repeti de mai multi ori scenele cu subtitrare
ceva distractiv este integrarea in cultura lor, citesti povesti pentru copii, scurte cu google traducere le traduci tot asa 5 zile acelasi scurta poveste
intelegi totul sa faci din viata limba Engleza, integrarea absoluta te va ajuta
cauti comunitati in care sa comunici, vlogeri, bloguri, daca inveti 15 min pe zi apoi lb nativa in vechi nu vei invata nimic, macar 5 ore pe zi, eu invatam si 10 ore pe zi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Filmele,serialele fara traducere nu ajuta deloc in lipsa unui vocabular nici cu subtitrare pentru ca tu esti atent la subtitrare

| SilentRain a răspuns:

Da și eu mă chinui să învăț engleza, ma rog știu câte ceva
Încearcă cu Duolingo, eu mă uit la filme fara traducerea

| minrest a răspuns:

E de fapt limba cea mai usor de invatat, din cauza verbelor, 12 timpuri si 3 forme pentru un verb, numai daca e neregulat, iar daca e regulat, o forma. Ia-ti cartea lui Levinschi, cea cu Toni si Lavinia, ai acolo 50 de lectii, dupa care incepi sa citesti.