| Norf a întrebat:

sunt cu prietena mea de 7 luni, plecat intr-o delegatie in afara tarii am cunoscut-o pe ea. La numai 2 luni de relatie m-am hotarat sa ma sa plec din Romania ca sa pot sa fiu cu ea. Primele 4 luni am stat cu ea si parintii ei. Totul a fost ok cam o luna, dupa care lucrurile au inceput sa se raceasca, nu mai era asa dragastoasa si afectuoasa cu mine, mai mult sexul a devenit o raritate. Pentru mine devenise stresant, nu intelegeam ce se intampla, mereu cand o intrebam ea imi zicea ca nu este nimic. Au aparut certurile pana intr-o zic cand am avut cea mai mare cearta de cand suntem impreuna, zi cand mi-a si recunoscut ce o deranjeaza. Motivele ar fi fost mai multe: ea nu era pregatita sa stea impreuna in aceeasi casa cu partenerul, monotonia si rutina zilnica, faptul ca nu stiu sa ascult. Am incercat sa ii explic ca nici mie nu mi-e usor, ca am renuntat la familie, casa, prieteni, job pentru ea, alt interes nu am din tara asta de cacao in care ma aflu si poate sunt dezamagit, si uneori din cauza dorului imi pierd starea de spirit sau cheful de a face ceva. Un lucru il stiu sigur, ca este prima relatie in care am astfel de sentimente, o iubesc mult, si in balanta ea cantareste mult mai mult decat celelalte. Am sperat ca intelege ce inseamna ea pentru mine si ca sunt dispus sa ma sacrific in continuare sa fim impreauna, sa facem lucrurile sa mearga asa cum ne dorim. Raspunsul ei a fost ceva de genu: "incearca sa gandesti si la rece si vezi ce e mai bine pentru tine". De atunci s-a indepartat si mai mult de mine, cand vorbim la telefon e ceva de genu pac-pac vb mai tarziu am putina treaba sau mi-e somn sunt obosita, am stabilit intr-o zi sa iesim pe undeva si cand am venit sa o iau s-a facut ca are putina treaba pana mi-a bagat faza ca e tarziu si maine se trezeste devreme, sa ma caute ea pe mine sa vad dc macar mai traiesc nici macar atat, orice i-as spune, propunere care i-o fac reactioneaza ceva de genu "bine.bine...o sa vedem". Intrebarea mea acum este: "Mai pot face ceva sa salvez relatia? Sau este prea tarziu? Si daca da as avea nevoie de niste sfaturi. Va multumesc

3 răspunsuri:
| emima a răspuns:

Pai parerea mea este sa vorbesti foarte serios cu ea sa-i spui ca nu-ti place si nu e bine cum te trateaza poate pentru ea exista un altcineva te-ai gandit la asta? sau surprinde-o cu ceva frumos

| Ceapone66 a răspuns:

Ca majoritatea si eu cred in dragoste insa nu pot sa inteleg unele cupluri? Ce minte trebuie sa ai ca sa renunti la serviciu, familie si ce ai mai zis ca sa te muti cu ea dupa 2 luni (iarta-ma daca am gresit perioada). Sa-mi fie cu iertare dar cred si eu ca face urat. Nu ca ai fi tu de vina dar nimeni nu vrea sa fie constrans. Sunt altii care dupa ani buni nu se muta impreuna pana la casatorie. Nimeni nu iubeste rutina sau toanele. Mie personal mi-e clar: nu o sa ajunga nicaieri relatia asta. Si sa stii si tu ca dragostea nu ar trebui sa insemne sacrificiu. Daca e asa atunci nu se termina cu bine. Imi pare rau dar vreau sa fi puternic si "incearca sa gandesti si la rece si vezi ce e mai bine pentru tine". Hai in tara si las-o pe ea cu tara ei. Incearca si nu mai lua decizii pripite pe viitor (mutatul impreuna). Nu-ti face griji ca nu esti singurul, am o colega de serviciu care a vorbit 2 zile cu un barbat (nu exagerez) si se casatoresc in noiembrie. Ca sa nu mai deviez de la subiect, ce crezi ca e mai bine: sa ramai langa ea si sa fi tot nefericit pana cand o sa se sature si o sa te roage sa pleci sau pleci si suferi o vreme insa mult mai scurta? Spuneai de delegatii in tari straine, asta inseamna ca esti matur de unde rezulta ca esti in stare sa iei decizia corecta, sa renunti pana nu ajungeti si mai urat. A, in cazul in care iti dai seama ca pentru amandoi e mai bine sa renuntati la aceasta relatie iti dau un mic sfat: plimbarile, sportul, iesirile cu prietenii si lipsa muzicii triste te ajuta sa treci foarte usor peste o astfel de incercare. Mult succes.

Cristi

| hartex100 a răspuns:

Frate femei nu sunt in lumea asta