| 00Daniel00 a întrebat:

Sunt ultimul an la liceu (mate-info) si as dori sa dau la Politehnica in Bucuresti. Nu stiu ce sa aleg: automatica sau calculatoare si tehnologia informatiei? Care e diferenta dintre cele doua? Si ce iesi de la fiecare?
PS: Vreau sa raspunda cei care sunt la unul din aceste profiluri.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai la automatica vei face tot ceea ce tine de robotica si sistem automate si automatizate.

La partea de calculatoare si tehnologia informatiei vei face programare in principiu cu mentiunea ca prin anul 3 se vor desparti si acolo in 2 specializari. Calculatoare unde vei face partea de hardware (programare microcipuri si proiectare circuite...). La tehnologia Informatiei vei face exclusiv partea de software (programare)