| ALEXXXL19 a întrebat:

un creștin și o pocaita se pot căsători și dacă creștinul vrea sa se pocăiască ce trebuie să facă?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa se duca la biserica pocaita si sa semneze contractu

| Freya1 a răspuns:

Nu se pocaieste crestinul isi schimba religia a te pocai e cu totul altceva.
Ori trece ea la religia lui ori el trece la religia ei asta consta intr-un fel de botez.(mergi la biserica ei si acolo iti spune ce e de facut cel mai probabil te imbraci in alb te baga intr-o apa si citeste dintr-o carte cam cum e la ortodocsi cand se nasc)

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul a vărsat Şi-a vărsat şi sîngele, a vărsat şi lacrimi, dar tot El a scos şi biciul pentru a exclude profanarea sacrului (în cazul nostru al unei învăţături fundamentale pentru creştinism. Tot El a avut şi cuvinte de indignare, revoltă şi mustrare pentru cei ce i-au răstălmăcit cuvintele.

40000 de secte creeaza 40000 de surogate şi de feluri diferite de a răstălmăci Învăţăturile lăsate Apostolilor şi Bisericii Sale.

Faţă de acele 40000 de contracandidate la adresa Bisericii Sale fiţi sigură că Fiul lui Dumnezeu nu are decât cuvinte de mustrare!

| LoveSleep a răspuns (pentru milan9):

Eu îți dau 3 de "da".

| danay72 a răspuns:

Cred ca ar trebui să faci acest pas, în urma analizării atente a Bibliei, pentru a te convinge ca aplică întocmai normele biblice. Poti sa iti schimbi religia, dar caut-o pe cea adevarata

| AC4S4 a răspuns:

Inainte de a raspunde, fac cateva precizari. Banuiesc ca prin "crestin" te referi la ortodox, iar prin "pocait" la neoprotestant. Vreau sa precizez ca atat ortodocsii cat si neoprotestantii sunt crestini. A te pocai inseamna a-ti parea rau de pacatele facute si a-ti schimba viata, astfel pocaiti pot fi si ortodocsii, protestantii, etc.

Cununia religioasa dintre un ortodox si un neoprotestant este complicata. Ortodocsii nu recunosc botezul neoprotestantilor, iar neoprotestantii nu recunosc botezul ortodocsilor.
Din punct de vedere legal, cei doi se pot casatori cu acte in regula, dar ca daca nu se doreste schimbarea cultului, cu greu ii va cununa cineva din punct de vedere religios. Nu e imposibil, poate se gaseste un punct comun.

Răspuns utilizator avertizat
| xByte a răspuns:

Religia nu are relevanta decat daca se doreste sa fie facuta si o cununie religioasa in urma celei civile.

| ALEXXXL19 explică:

Da eu sunt creștin ortodox. Și ea zice că e pocăită dar tot un fel de creștin ceva de veni că împlinește ce scrie in biblie.

| milan9 a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Daca fata aceea chiar tine la tine, va accepta sa mearga impreuna cu tine pe calea credintei tale, singura lasata de Dumnezeu pentru mantuire... Vei gasi biblioteci intregi de dovezi ale conservarii nealterate in B. Ortodoxa a vietii crestine din primele secole... cu rabdare, si descoperindu-ti in modtemeinic invataturile credintei in care s-au nascut sutele de generatii de inaintasi ai nostri, vei vedea ca teoriile care ataca si acuza visceral din partea asa zisilor "pocaiti" sunt false actiuni cu scop prozelitist (pe fondul mizei zeciuielii acordate sectei).