| MayaAlle16 a întrebat:

Salut,TPU. Va rog frumos dati-mi o idee de o inventie. Adica unui obiect sa ii mai pun eu o atributie. Am nevoie la desen de exempu am desenat niste trepte din lemn iar fiecare treapta era tip dulap. A spus doamna profesoara ca este bunicica idee insa sa vin cu ceva si mai bun.

2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Eu as imbunatati acel corset pe care trebuie sa-l poarte persoanele cu probleme la coloana vertebrala.
Nu-i nicio metafora. Corsetul acela este facut dintr-un material dur, cu scop de a tine intr-o pozitie corecta corpul celui suferind, dar arata foarte neprietenos, ca un cornet pentru inghetata, motiv pentru care prea multe persoane se feresc sa-l poarte afara. Daca ce-i din atelierele care executa corsetul ar colabora cu o croitoreasa talentata, ar iesi un fel de corset plin de sireturi, capse, catifea, poate ceva steampunk, poate ceva science fiction, poate ceva punk.

Mai am o idee.
Cand socrul meu si-a fracturat osul soldului, a fost nevoit sa se ajute cu 2 carje. Imposibil sa mai duca o sacosa de pensionar, cat de mica. As face un carlig la carja aia inalta, sa poata omu` agata o traista. Si un suport pentru sticla de apa as face. Asa cum e suportul de pahar din autoturisme. Era vara, canicula, ii era cald rau si nu-si permitea bietul de el sa duca un pahar cu apa, mainile ii erau ocupate cu cele 2 carje inalte si incomode.

| Predowski a răspuns:

Fa o masina zburatoare! laughing)