| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Voi ati mai auzit cazuri cu oameni care s-au sinucis prin infometare? Am vazut un caz la stiri cu o femeie care dorind sa slabeasca a facut foamea si a murit.

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Mi se pare inimaginabila ambiția asta stupida a femeii. Cu o ambiție atât de puternica ar fi putut face atâtea lucruri mișto, dar a ales sa facă ceva tâmpit. Păcat

| romeo78 a răspuns:

Ce ați văzut la televizor este vorba de o afecțiune psihică de care suferă unele fete, numită "anorexie", caracterizată prin refuzul de a se alimenta, căci are impresia că este grasă!
Opusul acestei boli este "bulimia", care se caracterizează prin dorința de a mânca non stop!

| SG1995 a răspuns:

Or fi, dar nu e cea mai bunăscut metodă de sinucidere decât dacă ești sado-masochist.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

N-am auzit, dar mă gândeam să aplic și eu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mahatma Ghandi a protestat prin greva foamei. Am

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Ceea ce descrii tu din pacate se intampla mai des decat ne place noua oamenilor sa recunoastem.

Scopul insa, nu este sinuciderea ci slabitul. Obținerea trupului de model. Aici este vorba despre fete/femei care au atins un anumit nivel de ură față de propriul lor corp. În cele mai multe cazuri, victimele sunt de fapt fete foarte frumoase care nici nu ar avea nevoie de o dieta. Parerea lor despre sine insa, le spune altceva.

Ajung sa se creada grase, urâte, deformate si asa mai departe. Daca au destui bani, recurg la chirurgia plastică si in cazuri grave, la înfometare. Daca nu au nici bani, sar peste partea cu chirurgia plastică.

De vină sunt standardele frumusetii cu care mass media ne tot bombardeaza. Modelele de pe coperta unei reviste, sunt considerate frumoase, foarte atrăgătoare. Au succes in viata si uneori, un bărbat pe masura. Adevarul este insa ca nici ele nu sunt nimic altceva decât niște femei normale. Cu cate un coș pe fata, cu ceva celulita și în mod sigur cu multe momente triste si greutăți in viata. Sunt insa prezentate în asa fel încât să fie de invidiat, ca doar asa faci vanzare revistei, nu? Doar, asta cauta bărbații in ziua de astazi, nu? Femeia perfecta.

Ei bine, iată că unele fete isi formează o obsesie din a ajunge cat mai aproape de acele modele, fără să știe că de fapt urmăresc o simplă mască. O mască a fotoshop-ului si a luminilor reflectoarelor.

Oare cate vieți avem sa mai distrugem? Oare cate vieti mai avem de gand sa sacrificăm la altarul marketingului si al banului?

| QuoVadisss a răspuns:

Salut! Da, exista oameni care s-au sinucis prin infometare dar asta este de fapt o tulburare psihica din categoria tulburarilor alimentare si anume este vorba despre anorexie si care este caracterizata printr-o reducere anormala a greutatii corpului și printr-o deformare a imaginii propriului corp cu teama de ingrasare. Cand si-au dat seama ca nu fac bine, nu au mai putut face nimic in privinta asta deoarece nu mai aveau pofta de mancare, orice mancau vomitau si asa au ajuns sa moara de foame pentru ca nu mai existau vitamine, proteine si calciu in organismul lor.