| mamiloca a întrebat:

Vreau sa va spun ceva, ceva nu foarte frumos.
Am 17 ani sunt clasa a-9a din pacate pentru ca nu am mai putut sa ma duc 2 ani la liceu din cauza unor probleme etc, etc. Bun, si eu pana in momentul de fata nu prea stiu tabla inmultiri si a impartiri, stiu ca esti rusion si mno, dar mi-e nu mi-a placut niciodata matematica, din clasa a-2-a pana intr-a 9 nu am scris nici o tema, n am facut mai nimic, ce mai retin in clasa etc. Si vreau sa va spun, daca se invata greu? ce trebuie sa faci? sa scrii pe o foaie si dupa sa memorezi acea imagine? Imi vine sa mor de rusine, dar n-am ce face, as vrea sa iau meditatii la Matematica, si engleza, voi ce credeti?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se invata greu, e munca serioasa. NU poti retine tabla inmultirii ca pe o imagine, trebuie sa repeti fiecare operatie de sute de ori pana o inveti. Desigur, dupa ce inveti si intelegi principiul inmultirii (de adunare repetata). Nu are rost sa faci meditatii inainte de a munci tu foarte mult si a invata singur tot ce poti. Meditatiile sunt facute sa iti explice chestii mici si punctuale, care ti-au ramas neintelese dupa ce ai depus singur toate eforturile posibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am inteles prea bine intrebarea. Daca te referi la tabla inmultirii, nu, nu e greu sa o inveti. Daca 3 zile depui si tu un efort o vei invata la perfectie. Impartirea o vei intelege dupa ce vei invata impartirea. Inmultirea se invata in clasa a II-a in Romania, ceea ce e o tampenie, dar da, copii de clasa a II-a invata tabla inmultirii.
DA, ai nevoie de meditatii urgent, dar tebuie sa intelegi ca la meditatii nu iti toarna nimeni in cap informatia. Bine ar fi fost sa faci meditatii toata vara, ca sa fi sigur ca treci. Nu vreau sa te speri, dar vei avea de tras muuuuuuult, vei suferi si vei munci si vei plange de nervi, dar trebuie sa treci prin procesul asta daca vrei sa reusesti sa treci. Intre clasa a II-a si a IX-a e o diferenta. Dar poti, daca depui efort si muncesti zilnic vei reusi.
Majoritatea profesorilor lucreaza la meditatii cu 5-6 copii si majoritatea sunt cel putin buni la materia pe care o invata. Cel mai bine e sa cauti un profesor de clasele 6-8 care e dispus sa lucreze doar cu tine.

| mamiloca explică (pentru anonim_4396):

Sunt la profilul textilo-pielarie, si da stiu, e nasol pentru un baiat.
Si de ce as avea mult de recuperat? Matematica stiu cat de cat acolo, tabla inmultirii o pot invata, adica i-am aflat "spilul".
Hai sa-ti spun ceva, stii care e treaba la mine? stau foarte mult la la calculator si niciodata nu am invatat, engleza 50-60% o stiu numai dupa calculator, adica gen din jocuri, filme etc. Nu stiu cum sa scap de dependenta asta, sunt sigur ca daca o sa ma las de calculator, o sa invat bine, asa nu cred. Tu ce parere ai despre statul la pc? nu-i asa ca te distruge mintal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mamiloca):

Si eu stau foarte mult pe calculator si stiu ce inseamna asta. Stiu cat de daunator e si cat de greu e sa inveti apoi, iti simti creierul,, molesit'' si nu te mai poti concentra.
La intrebarea :,, De ce as avea mult de recuperat'' e de ajuns sa te uiti intr-un manual de clasa a 9-a la problemele de geometrie sau chiar sa vezi ce exercitii lucreaza copiii olimpici de clasa a 5-a, vei vedea ca esti depasit si vei avea de recuperat ani in saptamani.
Tu esti cel care trebuie sa renunte la dependenta asta. Tu esti cel care trebuie sa lupte cu ea.

| mamiloca explică (pentru anonim_4396):

Stiu, este adevarat. Dar nu numai eu sunt in situatia asta, afla ca sunt mii de elevi, ba chiar si oameni adulti. Orice lucru marunt il retin, stau foarte bine cu memoria, de ex: Imi amintesc chiar si ce am mancat acum 2-3 ani intr-o seara. Ce nu prea m-a interesat pe mine a fost mate, Geografie, si Istorie. bine la Istorie mai stiu cate ceva, dar asta e, trebuie sa mergem inainte. La inceput mi-a fost greu pentru ca am pierdut 2 ani de liceu, si crede-ma ca ma simt oarecum nasol, mereu imi zic in gand "Doamne, o sa mai termin eu liceul asta"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mamiloca):

Sunt constient de situatia din Romania.
Sunt constient de faptul ca Romania e pe ultimul loc în UE în ceea ce priveşte proporţia elevilor cu cele mai bune performanţe - cei capabili să rezolve cerinţe complexe (2% la română, 3, 3% la matematică şi 0, 7% la ştiinţe)
Iti pot spune ca memoria episodica (cea legata de evenimentele personale) nu te va ajuta prea mult in invatarea conceptelor la matematica. Ai nevoie de exercitiu sa antrenezi o memorie pe care nu ai folosit-o de cativa ani.
Frate, nu trebuie sa iti fie rusine sau sa te simti nasol. Intotdeauna cand esti intr-o situatie dificila cel mai bine e sa te pui frumos pe scaun si sa iti spui : Ok, am resursele astea, timpul de care dispun e asta, sa vedem ce putem sa facem cu ele ca sa iasa cat mai bine. Nu e bine sa te agiti sa te gandesti mereu la trecut sau sa iti mai para rau. Ca sa inaintezi trebuie sa privesti inainte, dar sa fii constient de pozitia pe care o ai fara sa te uiti mereu inapoi.
O sa termini liceul daca vei depasi dependenta asta. Si ca sa depasesti dependenta asta trebuie sa iti pui ordine in viata. Sa scrii pe o foaie de hartie ce se intampla daca o vei tine tot asa si pe alta coala de hartie ce se intampla daca vei face schimbarea pe care o vrei. Si sa le lipesti de usa camerei tale. Vei reusi daca vei accepta ca ai de muncit de 10 ori mai mult decat colegii tai. Vei reusi daca vei face meditatii si vei invata si vei munci pe branci.
Eu iti urez succes si sper ca vei da dovada de vointa de care ai nevoie!

| Vanishgold a răspuns:

Ai probleme și la limba română. Cel mai bine e să-ți cauți pe cineva să te mediteze pentru că ești foarte in urmă și ai extrem de mult de recuperat. Singura ta șansă sunt meditațiile și să lucrezi foarte foarte mult acasă.

| Leon123ewcf a răspuns:

Am aceeași problemă.dar eu înca ma mentin bine cu matematica...in clasa a9-a nu am ajuns sunt in a8-a acum dar te anunt ca daca nu ti-a placut de cand erai mic acum nu iti mai intra deloc in cap. O mica remarca as avea sa iti zic ca sa te mai salvezi pana in a 11-12 sa te lasi de anturaje si sa lipeste peste tot in casa niste inmultiri depilda pe frigider 1X1=1 pe canapea 1X2=2 pe dulap 1x3=3 dar sa le folosesti si sa si vezi mesajul si peste 2-3 luni o sa stii ca canapeaua are 1x2=2 ca dulapul are 1x3=3 si asa inveti