| WXW a întrebat:

Trec printr-o perioada grea, tocmai mi-am pierdut locul de munca, lucram la Flanco si am fost dat afara pentru ca nu mi-am facut targetul in totalitate, am avut 92% vanzari si restul peste 110% (asigurari, garantii etc.), povestea e mai complicata, am fost amenintat de mai mult timp ca o sa fiu dat afara, mi-am dat interesul, desi la inceputul anului tocmai iesisem dintr-o relatie toxica care m-a afectat si la locul de munca, nu eram in stare de nimic, dar mi-am revenit in timp, m-a deranjat mereu faptul ca oricat as fi facut se spunea ca nu fac nimic, am fost mereu genul ala care a preferat sa taca si sa fie in relatii bune cu toata lumea, sa las de la mine, da bunul simt se pare ca a fost o greseala, am vrut sa demisionez in februarie, gasisem la Altex (am fost de doua ori la interviu), da am decis sa raman unde sunt din obisnuinta si pentru ca la Flanco te ocupi de mai multe lucruri iar eu am nevoie sa am mintea mereu ocupata, de aici si problemele si frustrarile mele, de ceva timp am doar esecuri de la viata. Anul trecut pe vremea asta, nu aveam pe nimeni, nici prieteni, nici iubita nici loc de munca, am 23 de ani! Am senzatia ca sunt un imbecil, prietenii mi i-am pierdut acum cativa ani, nu am fost in stare sa am o relatie serioasa, mi se pare ca sunt urat, am parul lung, nu am loc de munca, inca stau cu mama (o mare frustrare de a mea), vorbesc singur des...am incercat sa ma mai bag in seama la fete, dar fara succes, eu sunt o peroana destul de plina de viata, glumeata, desi in trecut am mers si la psiholog pentru ca o luasem razna, cand vad uneori oameni fericiti ma deprima, inainte faceam cumparaturi excesive pentru ca aveam o oarecare satisfactie. Acum incerc sa evit asta, mai am bani stransi pentru ca am inceput sa dau de scoala de soferi, dar lucurile s-au anulat cu pandemia asta, totusi mi-am dat seama ce lucruri m-ar face sa ma simt implinit, o iubita cu care sa am o relatie serioasa, un loc de munca similar cu fostul, sa ma mut, de preferat cu fata respectiva, dar la mine merg invers, in ianuarie fata cu care vorbeam si oarecum aveam o relatie a plecat cu altul, oricum era o relatie foarte toxica, eu nu aveam voie sa ies cu fete dar ea avea voie sa iasa cu baieti. In fine, am suferit o perioada dupa ea, noroc cu locul de munca ca mai ieseam din casa si interactionam cu oameni, am incercat si am mai iesit cu fete, dar nu a mers, am preferat sa nu ma implic daca vad ca nu are viitor, sa nu sufar iar, iar cand m-am pus oarecum pe picioare mi-am pierdut si slujba, care imi placea desi era mai prost platita decat la Altex, iar acum e si pandemia asta si nu prea poti iesi din casa... nu e ca si cum as fi avut cu cine, nu stiu ce sa mai fac, voi ce parere aveti?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te hotărăști ce vrei să faci, este importantă o decizie. Ce a fost a fost.

| anonimg a răspuns:

Din toate aceastea trebuie sa iti vezi efectele de caracter care te-au adus in situatia asta, si sa le accepti. Trebuie sa iti pui increderea in Dumnezeu atat pentru prezent, cat si pentru viitor. Cauta ajutorul la El; pune-L la incercare punandu-ti nadejdea in El. Altceva nu ainimic d efacut. Cand ti se va deschide o portita, adu cazul inaintea lui Dumnezeu, apoi mergi mai departe si Il lasi pe El sa se ingrijeasca de bunul mers al lucrurilor, al vietii si al carierei tale.
"Recunoaste-L in toate caile tale, si El iti va netezi cararile." (Proverbe.3:6)
O multime de oameni aleg sa isi duca poverile vietii pe proprii lor umeri; poveri care chiar nu le pot duce. Alege ca sa fii printreaceia care aleg ca toate grijile si ingrijorarile lor sa fie ause inaintea lui Dumnezeu in rugaciune, si sa fie lasate acolo.
Apostolul Pavel spune: "Nu va ingrijorati de nimic; ci, in orice lucru, aduceti cererile voastre la cunostinta lui Dumnezeu, prin rugaciuni si cereri, cu multumiri." (Filipeni.4:6)
Domnul Hristos ne indeamna:
"De aceea va spun: nu va ingrijorati de viata voastra, gandindu-va ce veti manca sau ce veti bea; nici de trupul vostru, gandindu-va cu ce va veti imbraca. Oare nu este viata mai mult decat hrana, si trupul mai mult decat imbracamintea?" (Matei.6:25)
"Nu va ingrijorati, dar, zicand: "Ce vom manca?" sau: "Ce vom bea?" sau: "Cu ce ne vom imbraca?" (Matei.6:31)
"Nu va ingrijorati, dar, de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei." (Matei.6:34)

Unii spun ca este o nebunie. Dar sunt oameni care au invatat sa se increada in Dumnezeu si sa fie linistiti prin orice situatie ar trece. Acestia nu au nevoie de psiholog; ba inca in lipsuri ei sunt si mai plini de nadejde decat atunci cand toate lucrurile le mergeau bine.
Fiecare om hotareste -si este liber sa aleaga daca vrea sa mearga singur prin viata sau alaturi de Dumnezeu care ne spune: "Nu te voi lasa, nici nu te voi parasi." (Iosua.1:5)
Si tot ce avem si tot ce suntem, nu este de la noi, ci de la Dumnezeu. Pentru ca Dumnezeu iubeste pe toti oamenii, nu doar pe aceia care Il iubesc. Oh! Daca am privi lucrurile, viata, totul, prin ochii lui Dumnezeu, altfel ar fi fost viata oamenilor pe pamant. Vom cunoaste atunci rostul nostru pe pamant.
Fa-ti rost de cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
De nimic altceva nu ai nevoie. In ea vei gasi raspunsuri la cele mai adanci intrebari ale sufletului.
Contacteaza libraria, si pe orice cale posibila fa-ti rost de cartea aceasta.