| MakaroW a întrebat:

Salut Vara asta ma mut in Germania.Eu am 13 ani si o sa trebuiasca sa invat germana la scoala o sa invat 6 luni germana in scoala apoi voi incepe cursurile.Deci in alea 6 luni voi fi intr-o clasa plina de straini eu stiu engleza bine deci de vorbit nu va fi problema dar ma gandesc ca o sa am emotii.Mai ales atunci cand incep cursurile vor fi multi germani si o sa ma simt in plus.Nustiu ce sa fac...as vrea sa stiu cum e la scoala acolo

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai usor decat la noi si nu o sa ai probleme cand trebuie sa inveti iti faciliteaza o groaza de chestii.

| Bondarel99 a răspuns:

Mai greu decat acomodarea acolo va fi sa inveti limba.Serios,e foarte greu de invatat...in primul rand trebuie sa inveti 2000 de substantive pe de rost, altfel nu ai cum laughing
Dar nu fi speriata, o sa ajungi acolo si pe masura ce te integrezi iti va fi mai usor cu limba si cu oamenii, care apropo sunt foarte draguti si amabili.