| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am mai multe intrebari pentru voi.
1. Cam cat timp dureaza sa fac pasaportul?
2. Pot face pasaportul in alt judet fata de domiciliu?
3. Doresc sa merg in Anglia pentru munca, imi va mai trebui vreun act pe langa pasaport?

Acum stau in Germania si am de gand sa vin in Romania pentru cele mentionate mai sus.

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

1. Cam cat timp dureaza sa fac pasaportul?
- 5 zile lucratoarea de la data cererii (de obicei in 2 este gata)
2. Pot face pasaportul in alt judet fata de domiciliu?
- Da
3. Doresc sa merg in Anglia pentru munca, imi va mai trebui vreun act pe langa pasaport?
- Carte de identitate (nu este obligatoriu dar este bine sa fie)
- Test COVID negativ (PCR, sau flow) **in limba engleza** (nu mai vechi de 48 de ore inainte de intrarea in Anglia)
- Sa completezi un passanger locator form aici (https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk)
- Sa rezervi si sa faci un test covid pana cel tarziu a doua zi de cand ai intrat in UK (https://www.gov.uk/find-travel-test-provider)

Nota suplimentara: Poti sa faci pasaportul si in Germania dar dureaza cca 9 zile (contacteaza ambasada)

| CIaudiu a răspuns (pentru DrGeorge):

Chestia cu testele sunt valabile si daca am certificat verde?
Oricum, iti multumesc pentru raspuns. Ai funda.

| DrGeorge a răspuns (pentru CIaudiu):

Testul este obligatoriu si pentru cei care au schema completa de vaccinare.