| Mihertanui a întrebat:

Am o problema mai nasoala si am nevoie de ajutorul vostru. Este vorba de fostul meu prieten care m-a schimbat intr-un sens negativ. De cand am inceput relatia, el m-a facut usor usor sa nu mai pot comunica cu nimeni, nu mai aveam nicio prietena, el era pt mn si iubit si amic si prietena. Acum dupa ce ne-am despartit mi-am dat seama ca am ajuns o persoana singuratica fara prietene si cel mai rau e ca sunt timida si parca nu pot sa comunic cu nimeni, ma retine ceva, o teama, o rusine. Mi s-a luat sa stau numai in casa si sa nu am si eu o prietena cu care sa vb, sa povestim, sa iesim in oras. Vreau cateva sfaturi cum sa fac sa trec peste si m-as bucura tare mult daca ati vrea sa imi fiti prietene.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Simti ca daca a fost rau o sa mai fie rau. Fa activitati care iti plac si cu timpul ai sa vezi ca o sa fie bine.

| MrLucas a răspuns:

Cunosc situatiile de genul, rabdare si incet incet te vei adapta din nou.Primul pas e cel mai greu, apoi totul e floare la ureche.Pentru inceput incearca sa iei legatura cu persoanele pe care le cunosti deja si carora nu le-ai mai vorbit datorita fostului.

| catlady a răspuns:

Dacă este posibil şi dacă îţi doreşti asta, încearcă să intri în contact cu fostele tale prietene printr-o glumă, făcând haz de necaz de toată povestea asta şi interesându-te de ele. Însă dacă simţi că nu sunt genul de persoane care să refacă legături mai vechi, creează unele noi. Când eşti în public şi vezi o persoană care îţi place, nu neapărat fizic, uită-te la ea până te observă şi mai apoi zâmbeşte-i. Dacă faci lucrul ăsta în mod repetat la şcoală/liceu iar dacă persoanele repesective îţi întorc zâmbetul, încearcă să intri în vorbă cu ele.
Însă dacă nu merge nici la şcoala ta, mergi la un curs. De înot, de dans, de pictură, orice îţi face plăcere. Mai mult ca sigur va trebui să fie cineva care să-ţi placă, iar faptul că aveţi şi aceeaşi pasiune va pune capac. happy
Baftă!