| anonim_4396 a întrebat:

De curând am câștigat la Euro Millions UK 140 de mii de lire. Problema care e, organizatorii mi-au zis că pot aștepta și până la 3-4 luni până ce îmi voi putea "ridica" premiul, dar mi-au dat o alternativă în schimb. Prin intermediul unei societăți vor să îmi ofere suma respectivă în 14 tranșe de câte 10.000 de lire pe lună + un bonus de 20.000 de lire dacă accept această ofertă.
Acum nu știu ce să fac, să aștept atâtea luni ca să iau toți acești bani în mână cum s-ar zice sau să accept varianta tranșelor începând chiar de luna următoare. Voi cum ați proceda?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ceva asemanator era si la Powerball in America.
Eu spun ca nu ar avea rost sa-i iei pe toti odata in mana, atat timp cat nu vrei sa-ti intemeiezi o afacere.
Plus ca daca ii iei in rate ai mai multe sanse sa-i cheltuiesti cu cap, daca ai toti banii odata sub influenta castigului vei fi tentat sa cumperi diferite chestii care nu-ti vor fi folositoare, iar dupa scurt timp vei regreta achizitiile facute.
Asa ca e mai bine sa iei banii in rate, in acel timp te poti gandii cum sa-i folosesti mai cu cap, si cine stie, poate iti vine o idee "castigatoare" si-ti vei intemeia o afacere de succes.
Si desigur, si acel bonus de 20.000 de lire nu e tocmai de refuzat, trebuie sa te gandesti ca daca ai pune banii la banca oricum nu cred ca ai primi o asemenea dobanda.

| Staind a răspuns:

Toti banii in mana.
Ratele sunt dubioase.

| Voro a răspuns:

Vorbim de o suma foarte mare aici. Eu unul as astepta sa-mi primesc toti banii in mana. Felicitari pentru castig!

| eugenXs a răspuns:

1. Ai jucat online? Daca da, pe ce site?

2. Dubioasa optiunea oferita, premiile la EuroMillions se platesc intr-o singura transa, si de obicei in termen scurt dupa validare, cateva zile, maxim o saptamana. Plata in transe anuale (nu lunare) e specifica loteriilor americane Powerball si Mega Millions. In Europa nu stiu de vreun joc loto care sa practice astfel de plati.

3. La ce extragere EuroMillions ai jucat, in ce data? Intreb pentru ca am verificat ultimele 5 partide si nu apare in nici una vreun premiu din "plaja" 130-150.000 GBP.

4. N-am interese ascunse, vreau sa fii sigur ca nu e vreo teapa. Eu am pus Romania pe harta jocurilor loto online, ii cam stiu pe cei care activeaza in domeniu, asa ca iti pot raspunde mai clar daca imi dai detaliile solicitate mai sus.