| Lucifer666 a întrebat:

De curand am trimis in italia un RECEIVER de la digi + cartela + LNB la o matusa care sta in Sund ( Lecce ). Si-a montat totul cum trebuia, prinde canale bulgaresti, italienesti, nemtesti -dar romanesti nu prinde. I-am trimis de aici toate nfrecventele, numele de sateliti tot ce trebuia, dar nu ii MERGEEE. STIE CINEVA DE CE NU MERGE?

Multumesc!

2 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Salut sper să nu mă njuri, dar poate m-ai trebuie orientată antena pînă dă de sateliții cu programele noastre romînești, unde este montată antena pe casă, s-au la balcon? Deci ar trebui să aibă cineva răbdare și să o orienteze cu mîna, dar să miște oala foarte încet în fiecare direcție, pînă dă de sateliții noștrii, ciudată chestie că cine are digi tv aici nu prinde canale nemțești, și bulgărești.

| Lucifer666 explică:

Cand a montat antena pe casa sa unustiu unde o are, a venit cineva cu un aparat de orientare dar acum nu stiu ce se intampla de nu prinde. Si mi s-a parut ciudat ca niste prieteni care stau la cativa kilometrii de ea au tot la fel si antena si receiver si EI PRIND PERFECT.