| Sertisafeti a întrebat:

Salutare,grup! Ieri am început sa vorbesc cu o fata pe care am cunoscut-o la liceu, acum 5 ani, prin clasa a 12-a. Noi atunci am mai vorbit, dar nimic serios. Acum un an și jumătate m-am cuplat cu o prietena buna de ale ei, dar nici cu aceasta prietena nu a mers prea mult pentru ca am plecat din țara, deci...nimic serios, in afara de sărutări nu s-a întâmplat nimic. Ieri, când am început sa vorbesc cu aceasta fata, s-a creat chimie între noi, imediat. Astăzi am întrebat-o dacă vrea sa ne retragem mâine puțin la peștera Ialomiței pentru ca acolo este mai frig și chiar merita drumul ca sa ne retragem la aer curat. Mi-a răspuns cu,, nu știu ce sa spun" și după mi-a spus ca nu, pentru ca știe ca am fost cu prietena ei și nu s-ar simti confortabil. Problema este alta sad mi s-au aprins călcâiele după fata rău de tot și nu știu cum sa o dau cu ea ca sa fie bine. Voi ce spuneti? Deci de lăsat balta nu vreau s-o las balta. Este genul acela de femeie pe care o găsești rar și am știut asta încă de la liceu, dar am fost mic și iresponsabil și frumoasa și deșteaptă, gospodina, fix ce trebuie.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar am fost mic și iresponsabil.
Acum ești la fel.
1. Devii responsabil.
2. Caută altă fată, care nu știe cât de mic ai fost odată.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O zici de parca ai anumite criterii dupa care iti alegi o prietena, ca o lista... cand, cel mai favorabil, ar fi sa o alegi pentru ceva ce nu stii cum sa explici big grin

Si de unde stii ca s-a legat o asa zisa "chimie" intre voi? De unde stii ce simte ea?
Pe langa asta, doar cu ce te asteptai sa raspunda? Cand cineva invita o fata asa... intr-o locatie mai indepartata, pai nu prea poti sa ai incredere la inceput.

Faptul ca ti s-au aprins calcaiele dupa ea, nu este chiar o problema.
Asa ca iti raman urmatoarele variante:
- continui sa vorbesti ca pana acum cu ea,, in stilul tau, poate rezolvi, poate nu rezolvi nimic;
- vorbesti cu ea putin cate putin, pana va cunoasteti mai bine, fara sa insisti prea mult, iar daca timpul vrea... o sa fiti impreuna intr-un final, daca nu... nu;
- nu iti mai bati capul;
- astepti sa iti scrie si ea.

Numai bine!

| Mosotti a răspuns:

Nu o dai nicicum, daca nu te place, nu te place, aia e.
Ca daca te placea accepta imediat, alea-s scuze sa nu accepte, nu are nici o treaba ca ai fost cu prietena ei.

Si pana nu stai cu ea sa vezi cum e cu adevarat, nu ai de unde sa stii cum e cu adevarat.

| LoveSleep a răspuns:

Trebuia sa ii spui s-o aduca si pe prietena ei, asa ar fi toata lumea fericita.

O femeie iti zice un nu hotărât cand nu te vrea.
Daca tu ii faci o invitatie sa plecati undeva împreună (o chestie destul de deplasata) si ea zice ca nu stie, e clar ca vrea sa iasa cu tine doar ca... diverse motive. Dar ai sanse destule.
Mai insista, invit-o la o cafea mai intai.

| CassiusAlexander a răspuns:

Poate stie anumite lucruri despre tine din trecut care o fac să se ferească de tine. Nu prea conteaza dacă (mai) sunt adevărate sau nu, deja e setată. Sau poate nu vrea s-o facă geloasa pe fosta ta iubită.

| Sertisafeti explică (pentru CassiusAlexander):

Da,presimt aceleași motive, dar nu știu cum sa o dau cu ea acum...asta este buba