| Geo10 a întrebat:

Salutare....Ma înțepat ieri o albină în zona feței și s-a umflat tare. Cu ce aș putea să mă dau să se dezumfle?

4 răspunsuri:
| Neimportant a răspuns:

Pentru intepatura de albina:
-Evitarea contactelor cu insecte cu ajutorul unui echipament dotat precum apicultorii sau haine cu maneci lungi, pantaloni lungi, palarii etc, sau aplicarea unor spray-uri.
-Indepartarea imediata a acului care a ramas infipt in piele cu un card de credit sau cu unghia. (nu cu o penseta deoarece exista riscul ca veninul sa se imprastie).
-Aplicarea de comprese cu gheata pe zona afectata care poate ameliora suferinta, ele pot fi tinute aproximativ 20 de minute in acelasi loc si trebuie folosirea unui prosop sau orice alt material din bumbac unde se poate infasura cubul de gheata.
-Iginiezare cu apa si sapun in zona afectata apoi un unguent pe baza de antibiotic cu spectru lung
-Vaccinarea antitetanos este recomandata daca au trecut mai mult de 10 ani de la ultimul rapel antitetanic.
In cazul in care se agraveaza, consultarea medicului ramane ultima solutie.

| DeeeaA a răspuns:

Buna! Intepatura de albina(veninul acesteia) e un "medicament" foarte scumphappy. Pune comprese cu gheata si totul va fi ok.
Pa, pa!

| JiTerra a răspuns:

Sincer, nu prea stiu, eu daca ma mananca ceva sau ma ustur pun ceva recethinking poti incerca asta sau sa pui ceva crema :d

| OctoberandApril a răspuns:

Cred ca gheata si diverse creme antiinflamatorii.
Cand eram mica si ma intepa albina bunica ma dadea cu sare si nu se mai umfla, bineinteles, ustura ca naiba dar merita.Nu cred ca te ajuta acum.dar pe viitor s-ar putea sa-ti foloseascahappy