| MihaelG a întrebat:

Am și eu o întrebare! Răspuns urgent vă rog dacă se poate! Ce ar trebui să fac în privința unor retardați de colegi, scuzați expresia, care m-au filmat și m-au pus pe Facebook fără să știu și fără acordul meu și care m-au mai și amenințat cum că m-ar bate că de ce fac gălăgie, că cine sunt eu, că se duce la dirigintă și că dacă mă va bate o să îi spună că au avut ca motiv că l-am provocat spunandu-i la nervi un cuvânt urât.Ce părere aveți? Aștept cât mai multe răspunsuri.

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te cu unul din părinții tăi la agentul de poliție de care aparține școala (îl găsești la Secția de Poliție din zonă). Și depui o reclamație scrisă împotriva celui care te amenință/șantajează cu filmulețe etc. Nu le spune nimic colegilor, păstrează tăcerea, nu-i atenționa. Ai să vezi ce îngerași devin cei răi! ))

| AdryFlorea a răspuns (pentru floresdemayo):

Exagerezi prea mult. Chiar vrei să implici poliția pentru orice chestiune? Atunci și eu ar trebui să anunț poliția, "hei! Cineva mi-a furat bomboana! Veniți și ajutați-mă!"

| floresdemayo a răspuns (pentru AdryFlorea):

Confunzi lucrurile simple cu cele complicate.

| AdryFlorea a răspuns (pentru floresdemayo):

Ce e așa complicat? Chestia cu filmulețul, poate să se ducă la poliție să îl dea în judecată pentru că nu e voie să pună chestii pe site-uri publice fără acord.
Dar chestia cu bătăușii și amenințările?

| floresdemayo a răspuns (pentru AdryFlorea):

Sponsorizează-l, dragă! Și îți va urma sfatul.
"piece of cake" chestia cu deschiderea unui proces, după propria ta gândire. Acolo, nu te duci ca la un teatru de păpuși!

| MihaelG explică (pentru AdryFlorea):

La ce te referi că nu înțeleg?

| Moon1997 a răspuns:

Dai la politie iti garantez ca le va trece de filmat laughing

| AdryFlorea a răspuns:

Florin. În primul rând, este interzis să pună videoclipuri sau poze cu tine într-un site public. Poți să îi dai în judecată pentru asta.
În al doilea rând, dacă îi spune la dirigintă că ai spus un cuvânt urât, au ei dovadă? Să arate dovada!
Și poți să îi zici și tu la dirigintă să îi păzească sau ceva... Să se uite după ei, să vadă că te amenință.
Și nu știu dacă vrei să le spui părinților tăi asta, vrei să îi bagi și pe ei în asta? Ca să vină la școală să vorbească cu diriginta? Acum nu le spune părinților tăi, spune-le când chiar te-au bătut.
Sunt doar copii care se cred mari și tari, nu îi băga în seamă...
Și cu chestia de pe Facebook, spune-le să o șteargă că dacă nu îi dai în judecată.

| floresdemayo a răspuns (pentru AdryFlorea):

Asta e o chestie care se poate rezolva doar cu poliția!
De ce să ascundă părinților adevărul? De ce-l înveți să nu le destăinuiască totul? Arată-mi și mie un copil care nu a greșit cu nimic niciodată, ori care nu a înjurat măcar o dată în viața lui! Părinții îl vor susține, indiferent de greșeala comisă. Dacă trebuie să își asume vina, și-o vor asuma! Sunt părinții lui, sunt familia lui, singurele persoane în care poate avea încredere!
Îl înveți să-i amenințe cu procesul, dar bani de proces cine îi dă? Tu? De unde îi obține, dacă nu de la părinți? Ce aberații spui!
Și îl mai și înveți să se lase bătut, agresat, abia apoi să-și informeze părinții! Asta, dacă mai poate...: ))
Ce talentați sunt unii, în a da sfaturi!

| AdryFlorea a răspuns (pentru floresdemayo):

Dar tu nu gândești cât de stresant e pentru el? Ar trebui să învețe să se pună cu bătăușii, nu să se ducă imediat la maică-sa "m-a amenințat un copil!". Eu nu îi zic la maică-mea fiecare chestie care se întâmplă la școală, pentru că nu vreau să vină să vorbească cu diriginta, ca diriginta să își facă o părere proastă despre maică-mea și despre mine.