| KindKid17 a întrebat:

Cum sa ii fac pe "colegi" de liceu sa nu-mi mai spuna pe numele de familie? Sunt in clasa a 9a abia si deja ma calca pe nervi! Cum sa-i fac sa-mi spuna pe prenume? Nu vreau sa ma plang la diriginta. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Stai linistit man... nici mie nu imi place numele meu de familie.

In clasa a 9-a ma enervam caci le ziceam clar ca pot sa-mi spuna simplu "Cata". Dar nu,ei preferau varianta mai lunga... sa spuna numele de familie.

Sincer, iti faci nervi din nimic. Pana la urma e numele tau, ce naiba.
La mine in clasa numai prietenii buni isi vorbesc cu prenumele. Restul folosesc numele de familie.
Deci nu mi se pare mare lucru.

Mi se pare haios, sa te plangi din asa ceva dirigintei...
Este numele tau man! Nu este ca si cum te-ar injura sau ceva de genul.

Este mai bine sa te strige asa decat sa nu te strige deloc *sa nu te bage in seama*.

Vorbeste cu ei sau pur si simplu ignora-i! Repet, este numele tau, nu este o injuratura sau ceva de genul!

Ai grija sa nu-ti puna vreo porecla naspa... daca tot nu-ti convine numele tau.

Succes!

| KindKid17 explică (pentru RainmakerX):

Da man! Din nou m-ai convins big grin Serios, dar o sa le spun si eu e numele de familie big grin Mersi inca odatawinking

| RainmakerX a răspuns (pentru KindKid17):

Merci si eu!winking

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ai 15 ani şi iei în calcul pe undeva să te duci la diriginte pentru aşa ceva şi să te plângi? Ai 8 ani sau ce? Asta e dovadă de-o imaturitate uriaşă chiar şi pentru vârsta ta. Fă-o! Să râdă toată lumea de tine şi cu curu' toţi cei patru ani de liceu.

Iar dacă îţi spun pe numele de familie ce? Unii au numele mai simplu de reţinut şi zis decât prenumele.

| KindKid17 explică (pentru Gizăz):

Am prenume din 4 litere, dar faza ca am avut un coleg dusman in generala, care nu stiu cum dracu, a ajuns in clasa a 9a tot cu mine, si spune tot felul de prostii despre mine, si ma face de ras continuu, si eu is foarte trist si nervos, nu stiu ce sa ii fac, imi vine sa-l omor dar in ghinuri!

| Gizăz a răspuns (pentru KindKid17):

Stabileşti cu el o zi şi-o oră după ce terminaţi şcoala, vă întâlniţi undeva şi îi spargi nasul şi arcadele în văzul tuturor colegilor. Noi aşa ne rezolvam problemele în liceu acum 12 ani. Dacă faci asta o să sară gardul de fiecare dată când te vede şi o să fii respectat şi de colegi. E singura soluţie reală. Alta nu există. De fapt ba există. Să stai şi să-nghiţi ca fraierul patru ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu trebuie, daca te plangi denota imaturitate, asadar te bagi singur in aceeasi oala de "glumeti". Ignora-i, nu arata ca te supara faptul ca te striga asa si poate vor inceta, daca nu pur si simplu roaga-i frumos sa inceteze, pentru ca ai si tu un prenume si ar fi pacat sa nu fie folosit. Asa e in clasa a 9-a, e greu sa te acomodezi, pare ca in loc sa se maturizeze si ei, raman la stadiul ala de clasa a 5-a

| Anonimastilata a răspuns:

Nu poti laughing
Si mie imi fac la fel,da pff, tachinarede prieteni, ce sa mai laughing
Ce probleme mai ais i tu laughing
Frate, daca nu poti sa ii infrangi, altura-te lor..Glumeste si tu cu ei, sau spune-le si tu pe numele de familie, te provoc.Ce ai de pierdut? Nimic, daca ai simtul umorului tongue laughing