| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,TPU! Problema mea sună cam aşa...Am 24 ani şi simt că nu am nici o realizare.Nu am prieteni în jurul meu,după Facultate au plecat fiecare în oraşele lor, sunt singură de mai bine de un an...nu am pe nimeni lângă mine.Şi îmi rămâne un gol imens în suflet pe care nu reuşesc să-l umplu.Îmi ocup timpul citind,scriind,cu apicultură,pescuit,însă nimic nu pare să dea roade.Întrebarea mea e ce aş putea să fac? Ţin să menţionez că încă nu lucrez(o nouă oportunitate de a lega prietenii). Alţii, la vârsta mea au şi copii.Eu simt că nu am nici o realizare şi nu am nici sprijin moral.
Vă mulţumesc celor care mă puteţi ajuta cu un sfat şi vă doresc o seară plăcută.

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu esti singurul ratacit care-si cauta o noua directie. Stii foarte bine ca stand in casa, chiar daca citesti si scrii, mare lucru nu rezolvi, iar daca nu ai nici serviciu, prietenii te parasesc unul cate unul, pentru ca tu, momentan, nu ai nimic de oferit. Asadar, fa pe dracu'-n patru si agata-te de un serviciu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Degeaba ai trecut prin ce ai trecut ( am vazut 2 3 intrebari puse de tine) ca ai un caracter slab. altii ca tine sau ca mine, au iesit cu "capul sus si au ceva mai multa incredere in ei, tu pe langa... praf. pacat de tine.

revenind, "Am 24 ani şi simt că nu am nici o realizare", de ce spui prostii? la 24 de ani ai o Facultate facuta. eu am doar 20, am terminat anul asta liceul, si acum trebuie sa fac un "stop" de 2 ani, sa imi strang singur bani de facultate, si dupa 4 ani de facultate trebuie sa muncesc de ma ia dracu sa pot da bani in continuare, si tu te plangi ca nu ai relaizat nimic? iar zic, caracter slab ( fara suparare, sper ca intelegii). altii in ziua de azi nu au nici liceu dar tu cu Facultate te plangi ca nu ai realizat nimic, acum sincer sa fiu imi arati a idioata. de ce? Crezi ca avand 4000 de prieteni pe langa tine esti mai realizata? cu pupincuristi pe langa tine sau curve cu 2 fete (nu conteaza genul) ti se pare ca esti mai realizata? sa fim seriosi. "şi nu am nici sprijin moral.", am vazut ca ai zis ca nu muncesti, deci parintii ai, un fel de sprijin moral ai, chiar daca nu e nimic pe langa a avea un prieten, dar e totusi ceva. nu stiu de ce ma mai enerveaza oamenii ca tinee, cand ii vad ( vai domne ce sa fac mor ca nu am si eu pupincuristi ca restul idiotilor ca mine ). e enervant si idiotesc. esti genul de fata care nu atrage pe nimeni, nici pe aia pupincuristi, pentru ca esti "ciudata" (nu stiu ce ai vrut sa zici prin asta, poate ca nu socializezi mult ) dar nici pe aia mai la locul lor, ca nu stii decat sa te plangi, si nu atragi cu nimic comportandu-te ca un copil de 15 ani. mai cresti (mental).

ps: cum am zis mai sus, nu zic cu rautate, dar esti cu 4 ani mai mare ca mine si ai un mod de a fi aiurea, doar stai sa iti plangi de mila si nimic nu faci ca sa schimbi asta, pacat de varsta ta si de Facultatea aia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inca ceva, de ce nu muncesti? daca raspunzi bine, daca nu, iar bine!

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai gură să judeci, dar nu ai suflet să înţelegi.Nu îmi cunoşti povestea, în esenţă nu ai dreptul să mă judeci.Să spună lucruri poate oricine, dar nimeni nu se întreabă de ce.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Crezi ca altii au avut "suflet" pentru mine sa inteleaga? nu, de ce as fii mai diferit? sa fim seriosi. altii au avut probleme mai mari ca "nu stiu sa vb cu altii sau au avut un iubit proxenet" si au iesit cu "capul sus, tine de caracter.
nu am dreptul sa judec, dar oricine aici o face oricum. nu te poti astepta sa pui o intrebare de genu, si sa astepti de la toti numai mila si cuvinte frumoase. ar fi aiurea. pacat, adevaru vad ca nu e ceea ce vrei, vrei cuvinte de compasiune, de aceea te "enerveaza" raspunsul meu. pacat

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu te-am judecat pe tine, hai să ne respectăm reciproc.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Ok, numai bine. (pe viitor incearca sa inveti de la altii, ca nu toti zic de rau)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti vei gasi tu pe vre-unu si gata..La munca du-te si gasesti acolo.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Lasa-i p-astia care te judeca,iti apreciez activitatea cu apicultura,si eu practic,viața fără prieteni e urata, stiu, dar tu ca sa ieși din monotonia asta trebuie sa-ti faci un iubit sau ieși in oraș cu foștii tai colegi, tipul asta Endoryus judeca pe toți. tare curios sunt sa vad ce e el in viata reala, aroganta lui miroase a prostie

| sweetnov a răspuns:

Mda, mare realizare sa ai copii de la 24 de ani in ziua de azi. A trecut vremea aia a comunismului. Unii au ramas totusi la aceleasi idei de "oameni mari". Dupa anii 2000 se practica asta tot mai rar...si se poate observa o sumedenie de motive.

Fa-ti rost de loc de munca mai intai. Dupa aia ti se umple golurile din suflet mai usor. Serviciul inainte de toate! Asta te face om, in ciuda credintelor multora!

| contαbαndonαt a răspuns (pentru sweetnov):

O fi trecând vremea comunismului dar mai sint unii cu asemenea mentalități, CA TINE, spre ex., si chiar ma țineam de ceva timp sa îți spune asta straight face.
Sa îți intre la cap, omule, nu toată lumea este ca tine! Iar oamenii normali muncesc dintr-un singur motiv, si acela: SA ISI POATA PERMITE FIECARE, DE PE URMA ACELUI SALARIU, SA AIBA O VIATA, SA POATA TRAI, SA AIBA CE MANCA, CU CE PLATI INTRETINEREA, UTILITATILE CASEI, SA ISI MAI FACA POFTELE DIN CAND IN CAND etc.Nu muncește nimeni de placere, decât daca lucrează dintr-un domeniu preferat, altfel nu! NU EXISTA MUNCA INAINTE DE TOATE! PT CA, SI BAGA-TI BINE LA CAP, NIMENI NU MUNCESTE DE PLACEREA, NU EXISTA SERVICIU INAINTE DE TOATE! PENTRU CA NU TRAIESTE NIMENI DOAR CA SA MUNCEASCA, MUNCA NEFIIND DECAT UN MIJLOC PRIN CARE SA ITI ASIGURI O VIATA, O VIATA A TA, O VIATA PRIVATA, MUNCA NU REPREZINTA DECAT O SIMPLA UNEALTA PRIN INTERMEDIUL CAREIA OBTII BANII NECESARI PENTRU A-TI PERMITE SA ITI TRAIESTI VIATA! Asta era scopul, sa își trăiască fiecare viața big grin, nu sa muncească ca si cum asta ar fi cel mai important lucru in viață, si cine gândește așa...TRAIESTE DEGEABA!
Eu m-am tirat de aici caci pute rău a comunism la răspunsul asta al tau.
P.S. Da, îmi pare rău, dar trăiți fix degeaba, cei care gândiți ca cel mai important lucru in viață este munca, când aceea nu reprezintă nimic mai mult decât o asigurare la o adevărata viață.

| sweetnov a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Ia scrie tu asa frumos cum este acea "adevarata viata", din perspectiva ta, cu atat mai bine daca poti aduce exemple din viata personala pe care o traiesti cu atata stil.