| Paulxl2 a întrebat:

Salutare TPU! Sunt un băiat amarat de fel am 24 de ani, liniștit la locul meu fara scandaluri etc. Am făcut o depresie de ceva vreme că datorită felului meu de a fi adică moale, am de pătimit mai mereu. Adică multi miau aflat slăbiciunea că mă văzut mai cu lipsa de încredere și neajutorat atunci când pățesc un rau! Adică când cineva se ia de mine îmi comentează sau mă jignește eu nu am încredere în mine sa fac nimic și mie mi s-a luat de așa situație și de aici multi miau aflat slăbiciunea și neajutorare a! Nu am la cine să apelez când cad la greu nici la rude și nici prieteni pentru că nimeni nu vrea să mă ajute pentru că nu vor nu că le-am făcut eu ceva nu vor. Știu că cu poliția in ziua de azi nu faci nimic și te consumi degeaba și pe acolo cu drumuri declarații etc. In ziua am văzut cum faci treabă când ai alaturi rudele sau prietenii cineva drag aproape atunci da, sa vina sa intervină pentru tine numai așa altfel nu! Și în prezent mulți își bat joc de mine mie îmi dau lacrimile de durere că nu am la cine să strig și cui să-i zic durerea mea ????????. Ce sfaturi vreau să-mi dați, nu cu nu e bine sa ai pe cineva fi tu însuți, rezolvați tu problemele singur, du-te la un sport, du-te la politie etc, chestiile astea nu vreau sa le aud! Pe mine mă interesează să-mi fac o brigadă de băieți, adică să-mi fac intervenții, adică să-mi găsesc prieteni care sa mă ajute la greu asta vreau foarte mult și mă interesează cum sa realizez asta, ce locuri să frecventez mereu, prin ce mijloace să mă împrietenesc cu ei, țigări sau ce? Pe ce teme discut cu ei și tot așa, astfel încât să-i atrag de partea mea? Cum pot să-mi fac oamenii mei, unde și ce locuri să frecventez prin oraș și ce mijloace să folosesc ce discuții etc, vreau răspunsuri serioase și nu bășcălie, ce care fac mișto ii rog sa numai scrie că eu simt durere și am nevoie de ajutor și sfaturi bine nu batjocora, aștept cele mai bune sfaturi și dau funda! Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Adica mai pe scurt, vrei sa ai anturaj nasol. Mergi prin ferentari ca sigur gasesti cu cine sa te imprietenesti pe acolo.

| T0T a răspuns:

Se vede că ești un pisoiaș. Îți place mult să faci „miau".
Chiar dacă sistemul nostru de justiție e de tot râsul (sau plânsul), oamenii tot nu au curaj să se ia prea ușor de cei care arată că au un pic de demnitate. Dacă tu tot plângi și faci „miau" e normal să te vadă slab. Ei de aceea te atacă. Pentru că te văd ca pe o pradă.
Tu te gândești prea departe. De aia nici nu vei reuși. Prima oară trebuie să lucrezi la atitudinea ta și să te înconjori cu un cu totul alt anturaj.

| Cehoslovacia a răspuns:

Smecher esti cand esti pe barba ta, nu cand apelezi in caz de nevoie la rude, prieteni, garda, brigada.
esti dispus sa risti pentru a avea oamenii tai? chiar si legal, daca nu esti atunci cauti ceea ce nu poti intelege.