| Unuseranonim a întrebat:

Salutare tuturor! Am o problema destul de grava care ma macina de ani intregi!
La varsta de 13 ani am realizat ca sunt gay si efectiv nu pot schimba asta. Pe langa asta sufar si de body dysmorphia si efectiv cand ma uit in oglinda imi scade increderea in sine pentru o gramada de zile si efectiv intru in depresie.
E foarte greu sa accept aceste lucruri si viata de zi cu zi imi este afectata.
Acum am 20 ani, recent impliniti, dar pe parcursul adolescentei aveam cosmaruri si nu puteam sa dorm noaptea din cauza asta si efectiv urasc faptul ca nu pot sa fiu ca ceilalti. Urasc din toata inima acest lucru, nu sunt absolut deloc mandru de asta, va rog sa nu ma judecati. Efectiv sunt complexat fizic, iar atunci cand vad acele complexe(ce sunt pe fata mea, e chiar imposibil sa nu fiu complexat) imi vine sa mor.
Efectiv simt ca ajung la capatul puterilor. Am 20 ani, viata imi este impiedicata zilnic de complexele si orientarea mea. Efectiv imi vine sa mor.
Un sfat mi-ar fi de folos. Ati trecut prin ceva similar? Asta e un subiect sensibil pentru tara noastra si chiar nu poti spune nimanui lucrurile astea...

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Vrea ceva ce nu se poate, sa fie ca altii, exact cum eu am vrut sa fiu bi dar nu sunt, trebuie sa fim ce suntem si cu asta defilam, nu avem incotro.
Am spus ca trebuie sa-si accepte orientarea si sa ii dea dracu pe altii, si sa-si trateze boala cu dismofria si va fi bine.
Pe mine ma apelasera zeci de gay cand ma pusesem le badoo pentru femei, deci aveam de unde alege, asa si el, merge la sigur, mai ales deca bifeaza acolo "deschis la minte", deci si aia au definit gay les ca "deschis la minte", nu mai stiu daca e relatie de tip homo sau doar "Deschis la minte" ca optiune pe langa hetero.
Si asa cum aia aveau si poze acolo si nu se rusinau, asa sa faca si el, ca doar nu-s aia mai destepti ca el sa inteleaga ca nu e problema.

Daca nu e optiunea gay sau relatii de tip homosexual, bifeaza "deschis la minte" si asta inseamna, si nu bifeaza hetero.
Sa se duca la medic si psiholog sa trateze si boala aia si e bine.

Daca mai sta si se caineaza in prostie ca nu e ca altii, o sa innebuneasca de tot, dar na, e alegerea lui, eu i-am dat drumul corect.
Deci sa faca ce poate sa faca, nu sa planga dupa ce nu poate face!

50 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai uite eu l-am impins sa se accepte, si i-am dat si argumente, plus sa-si trateze boala cu dismorfia.
Si tu i-ai zis, poate si altii.
Eu as accepta de la inceput, nu stiu si tu de ce erai in denial?!
El e in denial de 7 ani, e altceva, o tine una si buna. Adica ramane in denial ca sa-si faca praf viata, ca timpul trece, si in loc sa aiba un gagic sa-si faca o relatie sau sa se distreze, trece viata pe langa el.

As accepta ca mi se pare mai normal sa fi fost bi, nu sa fiu obligat pe anumita ramura doar.
Mai ales ca, cu baietii ma intelegeam mult mai bine la pasiuni, discutii, deci inca un avantaj, cu femeile nu m-am inteles niciodata sincer, mai nimic din ce ma pasioneaza pe mine si ca pasiuni si ca discutii, nu le pasioneaza pe ele, lucru contrar la baieti.
Asa ca...asta e, eu sunt cumva suparat ca nu-s bi de fapt.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

Crede-ma, eu am fost in denial de mai mult timp ca el. De pe la 12 - 13 ani am realizat ca imi plac si baietii si am fost in denial pana cand am ajuns la facultate. Abia prin primul sau al doilea an de facultate am acceptat cine sunt si am decis sa le spun mamei si surorii mele cand aveam vreo 21 sau 22 de ani. Abia atunci am acceptat complet cine sunt. Deci stiu cum e.
Si stiu excat cine e de vina in toate astea si cauza tututror acestor probleme. SOCIETATEA si RELIGIA. Astea doua sunt cele mai toxice lucruri care pot exista in lume. Fara religie, lumea ar fi un loc mai bun, mai iubitor si mai intelegator.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

Tocmai ce am fost pe profilul tau si am vazut ca ai rank-ul apropiat de al meu. Doar persoana cu rank-ul 136 e intre noi.
Eu nu am mai fost activ aici timp de vreo 2 ani sau ceva de genul si abia acum cateva zile m-am reintors. Daca eram activ in tot acest timp cat am lipsit, poate aveam si eu alt rank.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai te intreb, ce treaba aveai tu cu societatea si religia? Mie mi s-a spus de religie de mic si am negat-o ca vedeam anapodeala ei, daca analizezi vezi anapodeli mari si in poveste.
Depinde la cine tin aceste doua chestii toxice!
Daca gandim cu mintea noastra scapam repede de mult inainte de maturitate.

De pe la 14 ani am vazut ca e o iluzie religia!
"Sa nu preacurvesti".
Adica cum? barbatu e facut sa f cat mai multe prin natura lui si ce face dumniezo ala, se supara pe propria creatie?
Si uite asa am scos-o la cap.
"Daca...nu crezi ajungi in iad", dar ce-s obligat sa cred? E dictatura sau ce?
Si tot asa.
Pacat ca te-ai lasat prada la asta, ai pierdut si tu 8-9 ani din viata!

Pai eu ma masturbam de la 9 ani, auzeam in jur ca e pacat, si eu "de ce sa fie?".
Iar de societate de mic m-a durut la sosete de mic, cine ma accepta cum sunt, bine, cine nu, sa dea cu praf de mers.
Si ca dovada ca am trei prieteni f buni care ma accepta cum sunt, ca am si eu multe diferite de ceilalti.
Si dovada a fost si aici, am zis o chestie pe care putini ar fi zis-o tot in sens ssexual, chiar am pus o intrebare.

Tu ai fost mai influentabil, pacat!
Mie daca-mi placeau baietii, de la 12 ani mi-as fi cautat un altul asa fara absolut nici o problema.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu ma intereseaza rankul, eu postez de placere ca ma atrage sa socializez, de aia si ma miram ca exista premii, funde si altele.
Cand am auzit "ca sa motiveze lumea sa stea", am ramas uimit, pai asta sa motiveze? Ala nu se mai numeste forumist daca sta pentru alea.

Si cand vad pe altii ca cer funda, iar raman uimit, aia nu se cere, daca omu considera ca meriti, iti da el.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, eram foarte usor de influentat si de controlat si sa nu mentionez ca eram puternic indoctrinat.
Ma bucur ca am scapat de acea toxicitate din viata mea si ca acum pot sa traiesc ca mine, pot sa fiu cine sunt cu adevarat.
Hai ca eu ma bag la somn, ca e aproape 2 dimineata si sunt obosit. Mai vorbin si alta data. Daca vrei putem sa tinem legatura si in afara TPU-ului. Putem sa tinem legatura pe Insta sau pe WhatsApp. Facebook nu am. Daca esti de acord cu oricare din variante trimite-mi un mesaj cu optiunea care vrei (daca vrei) si o sa il vad eu maine dimineata cand ma trezesc.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mosotti):

Nici pe mine nu ma intereseaza rank-ul. Era doar surprins ca avem rank-uri similare in ciuda faptului ca eu de vreo 2 ani nu am mai dat pe aici.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Fugi la somn. Iti dau eu mesaj.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Aaa, da.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu vorbi fara sa ai idee despre ce vorbesti. Habar nu ai biologie sau genetica dar te-ai gasit sa vorbesti. Nu exista nicio genă gay, nu te nasti cu asa ceva. Intereseaza-te de studii in sensul asta ca eu m-am interesat deja.
Ce numesti tu "indragosteala" e de fapt o reactie complexa biochimica ce tine de hormoni si posibil experiente anterioare traumatice. Daca aveai cat de putin habar ai fi dat niste argumente, dar tot ce am auzit a fost o frustrare personala. Urmeaza-ti propriul sfat si nu da sfaturi eronate fiindca viata unui om depinde de asta.
Sunt sanse enorme ca tu sa fii gay fiindca ai avut o experienta traumatica in copilarie. Si dupa vii si imi spui ca te-ai nascut asa. Ce sa-ti povestesc.
Sau cumva stau de vorba cu un biolog profesionist? Nu? Atunci nu comenta daca nu ai studii in spate. Experienta personala nu e un argument valid.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu am avut nici o experienta traumatica.
Apropo, homosexualitatea se gaseste si la animale, nu doar la oameni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Si? Ce daca se gaseste la animale? Asta nu schimba nimic din ce am zis. Tipic homosexual vine cu cele mai idioate contra-argumente.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ok, nu are rost sa imi mai bat capul cu tine. Esti o cauza pierduta.

| Dana2103 a răspuns:

Da,problema ta este de natura psihica si cu un tratament antidepresiv de la psihiatru, vei vedea ca poti functiona normal.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Da, e trist cum unii se limitează și își fac rău singuri.

| Mosotti a răspuns:

Nu e urat deloc, are doar impresia ca e, e o boala! Daca o trateaza, se va vedea cum e, adica bine.
Nu are cum sa accepte o realitate falsa, recunoaste ca are aceasta boala, a zis si numele ei.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

Asta este, fiecare cum e, vad ca nu mai vine sa vorbeasca cu noi.

| Unuseranonim explică:

Este foarte usor sa judeci o persoana pe care nu o cunosti, dar este foarte greu sa ai putina empatie fata de persoana respectiva. Stiu ca poate esti suparat sau mai posomorat, dar daca nu ai ceva frumos de spus, pastreaza-ti opinia numai pentru tine. Exista destula rautate in lumea asta

| Unuseranonim explică:

Intr-adevar sunt probleme mai mari pe lumea aceasta, si sunt constient de acest lucru, dar asta nu inseamna ca nu iti poti spune off-ul

| Unuseranonim explică:

Si as vrea sa stiu si eu de ce ai intrat pe intrebarea mea daca ai de gand sa lasi comentarii negative? Pana la urma nu ti-am facut nimic