| Fredie a întrebat:

Salutare tuturor!
Ce parere aveti de urmatoarea maxima, spusa cu mult timp in urma de cineva celebru: fiecare popor are conducatorii pe care ii merita! Imi amintesc ca in prima clipa cand am auzit aceste cuvinte eu am fost convins ca in cazul nostru al romanilor in mod clar nu este adevarata. Mi se parea ca am fi un popor extraordinar, ce ar merita niste lideri de mii de ori mai buni. Intre timp, odata cu trecerea anilor, am inceput sa ma indoiesc de acele idei, cumva copilaresti ale mele si sa ii dau dreptate acelei persoane care a rostit prima data aceste cuvinte. Voi ce spuneti? Merci.

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Inainte de toate, nu trebuie sa uitam ca suntem alcatuirea actiunilor noastre. Ori noi mereu votam aiurea. Nu vrem sa invatam din greselile altora, dar macar din ale noastre sa invatam. Si pe langa asta domneste aproape etern mentalitatea de : '' si eu as face la fel daca as fi in locul lor ''. Nu, domnule. Sunt unii care nu ar face asta. Inseamna ca ar trebui sa ne mutam? Unde?

| Floreenofficial a răspuns:

Da, asa este! Fiecare primeste exact ceea ce merita! Nimic nu este intamplator!