| Lumy a întrebat:

Ce intelegeti prin,, Fiecare popor are conducatorii pe care ii merita"?

8 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca promovam jigodii in posturi de conducere inseamna ca, judecata noastra in democratie, nu functioneaza si am dat votul nostru unor neaveniti, care vor afunda tara si interesele natiei in marasm si care-si vor umple "cuferele", cu averi supte din sangele celor multi. Pe principiul ca, nu este devina cel ce mananca 10 paini ci, cel ce i le da.
Daca o tara are conducatori intelepti inseamna ca, democratia functioneaza si au fost alesi la conducere oameni de bine si care ajuta la propasirea patriei si a poporului lor.
Noi oare ce tip de conducatori vom alege, in viitor?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Mi se pare ceva normal, pentru ca poporul ia ales.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E acelasi lucru cu "asa i-ai crescut, asa ii ai" si e vorba de parinti sau mai tirziu de sot-trebuie sa-i educam din timp si sa-i obisnuim cu ce vrem noi, cum vrem noi sa se poarte tot timpul altfel...totul se rasfringe asupra noastra mai tirziu. TE salut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna happy
Fiecare popor --> aici nu se refera la toti ci la majoritate
Si cred ca se refera la republici... Daca votul este universal mi se pare logic... Poporul isi alege conducatrii, desi politica asta e doar de fata, numai poti avea incredere in nimeni decat in propria persoana. Toti alearga pentru interesele propri s nu le mai pasa de binele tuturor...Lumea e rea dar asta este si trebuie sa ne punem problema ca poate nici noi nu am fi conducatri mai buni happy
Sper k ai inteles ce am vrut sa spun... mult succes in continuare... take carekiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om alege conducatorul care i se pare ca il reprezinta. daca majoritatea a votat un anumit om, poporul isi merita conducatorul deoarece a fost ales prin vot liber

| Glass a răspuns:

Afirmatia este una adevarată,deoarece in alegerea unui conducător participa tot poporul şi va fi condus de cel pe care l-a ales, deci de cel pe care il merită. Dacă judecata poporului este una gresită si aleg conducatorii după mită, grătare si pomeni electorale atunci conducătorul va fi unul ca Vanghelie.Lumea trebuie să aibă grijă pe cine alege si cu cine votează

| Marian_Pătraşcu_1953 a răspuns:

Acest citat, atribuit ba lui Joseph de Maistre (adevărat), ba lui Karl Marx, ba lui Winston Churchill, exprimă un adevăr incontestabil și tragic de adevărat, fiindcă-i recunoaștem în fiecare clipă a vieții noastre urmările. El este asemănător cu zicala românească "Spune-mi cum îți este învățătorul, ca să-ți spun cum îți este poporul", apărută în perioada în care Spiru Haret pornise la o muncă titanică: aceea de a reforma învățământul românesc! Și a reușit cu brio! Așanumitul "spirit haretian" în educația românească a dispărut treptat însă după 1948 și, cu o viteză mult mai mare, după 1989, așa încât putem constata astăzi că nicicând învățământul românesc nu s-a aflat la cote calitative atât de joase!
De asemenea, aici sunt valabile și alte două zicale românești, respectiv, "Cine se aseamănă se adună" și "Cum e turcu' - și pistolul!". S-a ajuns aici fiindcă după 1989, libertatea a fost înțeleasă nu ca dreptul fiecăruia de nu a face ceea ce nu vrea, ci ca dreptul fiecăruia de a face ce vrea! Astfel, am ajuns într-o situație de degradare morală îngrozitoare, unde valorile s-au inversat pur și simplu, iar "Piramida noastră socială este morbidă: vârful - bolnav de sifilis, temelia - de pelagră!" (Octavian Goga). Dau doar un singur exemplu: la ultimile alegeri locale multe comunități și-au ales ca primari foști pucăriași, sau indivizi aflați în pușcărie în momentul alegerii. La Râmnicu Vâlcea, era să fiu linșat de câteva ori de o turmă turbată de pensionari (și nu numai!), pentru că, în campania electorală, obiectam la alegerea lui Mircia Gutău, deoarece făcuse pușcărie pentru corupție tocmai în calitate de primar. "Da, dom'le, o fi furat, da' a și făcut!" - mi se răspundea cu ură de fiecare dată. Și așa a fost ales primar la Râmnicu Vâlcea un fost pușcăriaș (și, mare minune va fi dacă nu va face iarăși "cunoștință" cu "mititica"!). De aceea, de ceva vreme, eu tot susțin că statistic vorbind, suntem o țară de lichele și de secături, onoare excepțiilor, mult prea puțne însă pentru a schimba ceva. De altfel, eu afirm demult că singurul mesaj valabil al baladei "Miorița" este acela că două treimi din poporul român sunt formate din hoți și criminali și o treime din proști/victime! Problema mea (și a altora, foarte puțini însă!) este însă că eu nu vreau să fiu nici hoț, nici criminal și nici prost sau victimă. De altfel, orice pot înțelege și orice pot ierta, cu excepția faptului de afi luat de fraier/prost! Revenind la alegeri, ce fel de popor este acela care alege să fie condus de un criminal (Ion Iliescu), de unul căruia îi era scârbă de poporul său (declarație la Viena în timpul ultimei mineriade) și s-a declarat învins de "sistem" (Emil Constantinescu) și de un bembeluc curvar, bețiv și hoț (Traian Băsescu - "Ne place, e de-al nostru, îl votăm!", urlau băsiștii indobitociți înaintea turului al doilea de scrutin care ni l-a lăsat pe cap în continuare pe marinarul beat)? Și, culmea, primul și ultimul - nu doar o dată și toți trei evrei! Ultima dată am ales un sas (cu adevărat suntem un popor care nu se poate conduce singur!), care însă a dat rău "cu bâta-n baltă", începând cu aprobarea Legii 217/2015 (antilegionară) și urmând cu nenumăratele gafe pe care le-a tot făcut. În plus, Klaus Iohannis a intrat în posesia unui imobil printr-un fals dovedit de justiție și pentru care ar trebui să răspundă.
Așa că avem fix ceea ce merităm, fiindcă eu cred cu tărie că, dacă cineva își bate joc de mine, o face pentru că poate și pentru că are de cine-și bata joc, iar pentru asta singurul vinovat sunt eu și pentru că este perfect adevărat că "fiecare popor (națiune la J. de Maistre - n. n.) își are conducătorii pe care și-i merită!".

| Necro14 a răspuns:

Fiecare popor are conducatorii pe cre ii au ales? nu-s?