| xyz12309 a întrebat:

Salutare, vreau sa trec vama la bulgari în concediu cu aproximativ 10 litri de vin de casă. Este vreo problemă?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie pana la 90l de vin.
chiar era curios cine sunt romanii aia de beau vin la pet pe plaja n Grecia si Bulgaria. iaca am aflat.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru suntserios):

Tot timpul asta am crezut ca nu este legal sa treci vama cu alcool am crezut ca este ilegal asa ceva da acum știu ca este posibil mulțumesc frumos pentru link.

| xyz12309 explică (pentru suntserios):

Te dezamăgesc, din păcate nu ai aflat, vinul e îmbuteliat în sticle, dopuit, ceruit și îngropat în prezent, treabă serioasă.

Același lucru referitor la 90 de litri de vin an citit și eu, mă gândeam că știe cineva din experiența proprie.

O sa fie interesant deoarece sticlele sunt neetichetate...

O să bat un apropo la Autoritatea Vamală Română să vedem ce răspuns îmi oferă.

| sammie a răspuns:

S-ar putea să nu te lase să o treci având alcool la tine.

| Continchiscontsters a răspuns:

laughing)) nu cred ca este posibil sate lase sa treci cu băutură sau orice fel de alcool vama