| marian1199 a întrebat:

Salutari, ce imi puteti spune despre psihologia inversa si cum as putea sa o aplic. Funda. Poate si niste link-uri de unde pot citi dar preferabil sa imi explicati, pe site-uri e prea detaliat.

3 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Nu functioneaza asa cum crezi tu. Probabil te astepti ca dupa ce-ti explica cineva cum functioneaza asta sa mergi la scoala si sa-i spui unui profesor sa nu-ti puna 10 si el iti pune.

Psihologia inversa se refera la curiozitatea oamenilor pentru lucruri interzise. Stiind ca e interzis oamenii au o mai mare dorinta sa cunoasca acel ceva, crezand ca acea informatie e interzista din motive intemeiate si odata cunoscand-o pot detine o anumita putere.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pshologia inversa e atunci cand ii spui cuiva un lucru sa nu faca un lucru pe care trebuie sa faca, De exemplu ii spui copilului,,, Vezi poate te imbraci in pijamale sa te culci''In mintea lui acest lucru e ca un lucru interzis.Si culmea o va face.La nepotii mei a funtionat