| perceive a întrebat:

Cum sa aplic psihologia inversa?/ o tehnica?!

3 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

O dezbatere pe aceasta tema: http://forum.psihologie.ro/index.php?topic=12.0. Sper sa iti fie de folos :).

| HBK a răspuns:

Depinde cum o folosesti, de exemplu la copiii care inca nu au discernamant o poti folosi chiar in scop educativ. Lasa-i telecomanda sa se joace pana se satura, in mod sigur dupa 10 min, jucaria lui o sa devina mult mai intresanta.
In mod sigur si cu noi adultii, care uneori (eu de cele mai multe ori) suntem incapatanati, persoanele dragi ne pot corija putin atitudinea. Ex mersul la doctor, te incapatanezi ca nu te doare nimic, ca doar pierzi vremea insa o persoana draga te poate "manipula" sa te duci si pentru un control de rutina.

Da sunt de acord cu folosirea ei in scopuri pozitive, din pacate de foarte multe ori am remarcat ca sunt o victima prin simplu fapt ca "sunt depersonalizat" facand compromisuri de care nu sunt constient decat mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E riscant. Dar nu-i mai sigur si mai ca lumea direct punct ochit punct lovit?