| anonim_4396 a întrebat:

Saulut. Mă numesc Michael sunt în Franța şi am 50 de ani. Am nevoie de un sfat pentru că trăiesc o adevărată dramă şi nu reuşesc să găsesc o soluţie… Prietenul meu cel mai bun, pe care credeam că îl cunosc, este căsătorit de 17 ani cu o tipă foarte mişto, dar pe care a început să o abuzeze. Nu o bate, dar o ameninţă, o şantajează sentimental şi se ceartă grav mai tot timpul. Problema nu este doar asta, ci şi faptul că… m-am îndrăgostit de iubita celui mai bun prieten. După ce m-am mutat la ei, am cunoscut-o mai bine, ne-am înţeles de minune din prima, apoi am aflat cum se poartă cu ea, așa că am ales să ţin distanţa faţă de el şi să îi fiu sprijin moral ei, însă am început să o iubesc. Au doi copii impreuna pe care îi plac și incerc sa ii atrag de partea mea, dar nu vreau să îi fac rău ei şi să începem ceva până nu e complet decisă. Nu ştiu sincer ce să fac, chiar o iubesc, dar nu vreau să intervin între ei doi brusc, de teamă să nu o pierd. Voi ce spuneti să fac?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare Michael. Sau buna ziua! ^_^

Da, interesanta "problema" ta. O sa iti spun acum, in functie de cum vad eu lucrurile, orientativ, nu trebuie sa te iei neaparat dupa ce spun, dar poate te ajuta. (Sau VA ajuta, depinde cum doriti sa ma adresez)

In primul rand, te felicit pentru ca vrei sa faci un lucru bun, sa ajuti o persoana, de care... te-ai si indragostit. Dar, tu ce stii despre ea? Ea oare simte la fel? Daca nu, atunci nu are rost sa continui acest "ajutor", ar trebui sa vorbesti si cu ea despre acest lucru.

Apoi, referitor la situatia lor... este viata lor, daca voia ea sa se desparta de el, s-ar fi despartit, nu? De cat timp se comporta asa cu ea? Poate ar trebui sa vorbesti si cu el, daca ai vrea sa "repari" lucrurile.

Adica, daca ea nu este fericita, este ok sa ramai tu cu ea, insa cum am spus, trebuie sa te asiguri ca si ea vrea asta. Nu trebuie sa iei decizii pripite in prima faza.

Numai bine si zile frumoase iti doresc! ^_^

| Mosotti a răspuns:

Intervi cand simti din partea ei ca doreste, lasa-o sa vezi ce vrea ea, comunicati, discutati si vezi ce zice, discuta si problema asta.
Ca daca te place, o sa vrea sa intervi si brusc, nu e problema.

Comunicati cat mai detaliat si deschis, si vei afla ce vrea, nu sa ne spui doar noua tot si ei nu! Discuta deci cu ea tot si o sa vezi limpede ce ai de facut fara sa mai ai dubii.