| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu fictiv de început de Noiembrie. big grin

Să zicem că sunteți părinții unui singur copil, o fată. Sunteți plecați în străinătate la munca iar ea este elevă la liceu. Ați lăsat-o în grija bunicii care este în deplinătatea facultăților mentale și in putere.
Aparent nu aveți de ce sa va faceți griji, deoarece fiica voastră învață foarte bine, este un copil și un elev model, fără nicio abatere.
Nu prea are prietene fiind genul mai retrasă, introvertită.

Well, aflați de la bunica faptul că fiica dvs a reușit să plece de mai multe ori pe timpul nopții de acasă, în special iarna, și să scrie cu spray de grafitti pe gardurile unor oameni importanți, dar corupți din orașul tău și să le spargă geamurile.
La știrile locale se da știrea cum că un hacker misterios, încă neprins, a reușit să aibă acces la conturile de Facebook ale acelorași corupți din orașul vostru și să îi expună cu chestii rușinoase, ca de exemplu conversații erotice cu amante/amanți.
Aflați, după ce reveniți în țară și verificați computerul fiicei, că ea este hacker-ul.
Nu este aflată de autorități, fiind, se pare, foarte abilă.

Well, ce ați crede despre fiica dvs după ce ați afla toate astea?
Ce credeți că a motivat-o să recurgă la astfel de acțiuni?
Să fie spiritul justițiar, sau nevoia de răzvrătire/adrenalina, de ieșire din banal?

Răspuns Câştigător
| LisaJulie a răspuns:

Toți politicienii merita o astfel de lecție. Eu una ador spiritul rebel al adolescenților din ziua de azi atâta timp cât nu devin obraznici! Aș înțelege de ce a făcut asta dar ar primi totuși o mica pedeapsă.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul de fata, fata si-a batut joc de increderea parintilor si a bunicilor, ajungand o escroca a societatii, facand ilegalitati pentru bunul plac.
Nu este nici un spirit justitiar, ci o frustrare personala, o rautate inchisa a ei, o razbunarea personala ca a fost abandonata de parinti, vrand sa se razbune pe oameni care nu i-au facut rau, chiar daca este ilegal.
Asemenea copii nu au scuze, dar nici parintii care i-au permis liberati si nu si-au luat in serios obligatia de parinti legali.
Din cauza acestor parinti liberini, avem copii buni care ajung drogati si mor la varste fragede, fiidca sunt fragili mental ori se apuca de facut ilegalitati, ca sa completeze lipsa parintilor si frustrarea personala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai si cum sa raspundem la intrebari, daca nu exista profilul psihologic al "faptasei"?
Daca e "cuminte" in societate, nu inseamna nimic. Are modul ei de a gandi, felul ei de a se manifesta. Nu poti trage concluzii despre cineva, fara sa-i cunosti trasaturile ce-i influenteaza comportamentul.

| dullcat a răspuns:

Greu de crezut ca un hacker isi lasa asa pc-ul sa il poate accesa oricine. laughing

Ce sa credem? Probabil a vazut prea multe filme de tipul V for Vendetta(2006).

| relian a răspuns:

Cred ca te uiti la filme de astea SF ori in general filme "impodobite' apoi le iei de reale laughing
Sa spargi geamu la oameni, asta arata ca esgti o persoana dusa cu pluta, iar daca politia te afla, mergi la racoare, mai ales daca ai facut asta mai des.
Restu ce spui tu justitiarul neprins, laughing is luate din filmele ce le vezi acum, bucoroasa, le arati pe aici, desi lumea e satula de rahaturi genul asta laughing

| johnnny123 a răspuns:

Gata, asta-i toată povestea? Hai că poți mai mult...

Ce-ar fi dacă fata-justițiară-hacker pornește apoi să vâneze criminali naziști care și-au făcut o bază secretă pe partea întunecată a lunii și s-au aliat cu un criminal interdimensional numit Hjwatzjotr care încearcă să schimbe istoria călătorind în timp?

Iar la final fata se dovedește a fi fiica lui Lara și Jor-El de pe planeta Krypton, adică este sora lui Superman?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ultima întrebare e foarte bună, dar nu cred că aș putea da un răspuns general. Depinde de fată.
În orice caz, dacă a mers până la a sparge conturi de Facebook, presupun că e ceva mai mult decât un simplu spirit de Frondă adolescentin.

| Ilovedinero a răspuns:

As crede ca este desteapta, abila si ca da, are un talent de justitiar. Oamenii corupti fac multe, de la umilinta pana la a lua si ultimul colț de paine al unui om de pe strada asa ca. nu am de ce sa imi invinovatesc fiica pentru nimic si cat timp nu ma trezesc cu politia la usa nu este absolut nicio problema.Doar ca as indemna-o sa imi spuna si sa imi povesteasca de unde a pornit toata aceasta ura si dorinta de razbunare si etc

| Konstantinos99 a răspuns:

Asi lauda mica haiducita daca nu a adus prejudicii materiale sau sufletesti.si probabil asi dao la cursuri de it si a-si face repede un business din talentul ei.