| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu inspirat din emisiunea "Disparuti fara urma" difuzata pe TVR1.
Sa zicem ca aveti o fiica majora. Aveti o relatie apropiata cu ea, dar in ultima vreme va spus ca vrea sa plece din tara, sa se realizeze in strainatate iar dupa un timp sa revina in tara.
In ciuda firii copilaroase pe care o are uneori, este inteligenta si atenta la omeni, fiind genul care nu se lasa pacalita usor.
Locuiti intr-un oras fara prea multe posibilitati de realizare, unde rutina si monotonia sunt la ele acasa.
Intr-o zi, mergeti la un prieten la o cafea si fiica dvs ramane acasa. O sunati dupa o jumatate de ora. Ea raspunde si zice ca se ocupa cu activitati casnice.
Reveniti acasa dupa o ora. Fiica dvs nu e nicaieri.
O sunati de cateva ori. Nu raspunde. Vecina de peste drum va relateaza ca a vazut-o la sosea, urcand intr-o masina rosie iar la volan se afla un barbat brunet, cu ochelari de soare, imbracat intr-o camasa alba. El a pornit masina si au luat-o incolo (va indica directia).
Va dati seama ca fiica dvs si-a luat cartea de identitate cu ea si hainele de pe ea, in rest toate sunt la locul lor (haine, accesorii).
Trece o zi si sunteti sunati de un nr de strainatate. La capatul firului e un barbat. Dupa voce, e barbat tanar. El va spune sa nu va faceti griji, ca fiica dvs e pe maini bune, in siguranta, ca v-a va contacta ea, dar momentan vrea sa pastreze tacerea fata de dvs si sa-i respectati decizia iar el va fi un fel de intermediar. Tipul isi spune doar prenumele si ca el si fiica dvs au iesit din tara.
Va mai spune ca fiica dvs v-a lasat o suma de bani intr-un sertar ca sa va achitati toate datoriile si facturile. Zice ca revine cu un telefon in curand.

Well, se pare ca individul cu pricina a ajutat-o pe fiica dvs sa plece din tara.
Dupa voce, pare sincer si bine intentionat. Pare.
Ati crede in spusele lui sau ati crede ca adevarul e mult mai sumbru?
Daca tipul ar fi intr-adevar un proxenet cum multi ati fi inclinati sa credeti, atunci de ce v-a mai sunat sa va asigure ca totul e in regula?
Daca fiica dvs nu a dat semne pana atunci ca are un amic pe care nu-l cunoasteti voi, cum credeti ca a reusit sa ascunda relatia cu el atat de bine?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Ca s[ nu dai telefon la poliție.
2. Din nevoia de libertate.

9 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

E un scenariu perfect pentru metoda "loverboy" cum se zice.
De ce in strainatate cu un om pe care nici tata nici mama nu il stiu macar? Si metoda am inteles ca poate fi si mai profunda, chiar cu casatorii, sau cel putin perioade lungi de cunoastere.

A scuns relatia pentru ca ori e ceva foarte recent, ori a manipulat-o tipul. Mai exista varianta sa fi fost eu un tata prea dur, autoritar si nu ii ofer spatiu, posibilitatea de a se exprima, intelegere etc. si normal ca i-a fost frica de reactia mea.

Tot ce mai poti face e sa ceri sprijinul politiei, pentru ca nu cunosti persoana iar fata nu ti-a spus nimic despre, deci cel mai probabil e o rapire. De ce nu spune concret unde e?

Eu cand am plecat ( nu in afara, ci in tara) cateva zile, am rugat fata ca daca simte nevoia ca mama ei sa simta linistita, sa ii dea numarul meu, sa ma si prezinte eventual, tot. Nu e exclus sa fi facut o parte, dar cel putin pe drum a vorbit cu mama ei din cand in cand sau chiar cu tatal ( parinti despartiti).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deja inventezi povesti destul de complicate.

| haileewatson a răspuns:

Dar tu nu ai altceva de facut decat sa te gandesti la zeci de scenarii ipotetice zilnic? Fereasca

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Urmează și altele, fii pe faza! smug

| relian a răspuns (pentru haileewatson):

laughing cred ca sta toata ziua in casa, in pat si de acolo atatea intrebari.Un om normal si care ar lucra ceva, undeva, nu cred ca sta sa coaca atita melasa laughing

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Un om normal are și Imaginație și o poate exercita indiferent de timp și spațiu.batting eyelashes

| DeMicUnCălător a răspuns:

Tot ce se intămplă rău cu copii, este din vina părinților.

| ILikeBlackCats a răspuns:

Ai evoluat. Nu mai am ce sa zic, deja mi-am pierdut ideile, tot. tongue