| Joker3134 a întrebat:

Scolile din Anglia oare erau mai performante in secolul 19 decat noi romanii acum?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Mama mea a facut scoala in anii 80.
Majoritatea profesorilor erau de treaba,din cate mi-a zis.
Avea un profesor de fizica care cand cineva facea galagie,arunca cu un bat in spatele clasei, ricosa, si ajungea inapoi la catedra.
Plus ca mergea uneori in camera din spatele laboratorului,si cand se intorcea, mirosea a mustar(cred ca iti dai seama de ce rolling on the floor )
Mai era o profesoara in scoala, de romana( ii fusese diriginta tatalui meu) care cand se enerva pe cineva, daca nu stia lectia sau raspundea putin urat, il lovea in varful capului sau zona cefei cu un inel mai mare si usor ascutit.
A, si mai era bunica-mea care preda matematica.Cand o enerva cineva ( si de la niste fosti elevi am inteles ca era rar) lovea cu tocul pantofului in glezna celui care a enervat-o(cam naspa, dar na...)
Dar nu prea erau profesori violenti.Cativa care tineau la regulament si tinuta, dar majoritatea nu aplicau pedepse fizice, maximul fiind o palma sau o rigla la incheietura(daca mi s-ar intampla mie asta, cred l-as face pe profesor sa planga in 2 minute rolling on the floor )

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, din necesitate. De exemplu căci ei școleau marinari care se plimbau pe mările și oceanele lumii.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Ca toti mi-au zis ca invatau de frica si luau bataie.
Pe mine personal, cât am fost în școală 1953-1964.
Am primit 2 urecheli de la doi profi. Una era justificată, căci mi-am bătuit joc de el de față cu alți elevi, i-am spus că el e prof de muzică și de urecheală. Așa că am primit o urecheală memorabilă, prietenoasă.
Am mai asistat la căteva palme date de un prof unui elev.
De asemenea la o tabără de vară în regim de internat, fiindcă după ora stingerii a fost o hărmălaie foarte mare în dormitor, s-a aplicat pedeapsa, genoflexiuni și flotări. Cam atât.
Dar acestea, pe unde am învățat eu, erau cazuri foarte, foarte rare.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Mult mai rău. Dacă furai o pită, te spânzura. Apoi ca să nu îi mai spânzure, îi duceau cu bamporul în
Australia. Așa au populat acel continent.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, erau dar de alt stil și ideologie. Așa s-a călit oțelul, Tânăra Gardă, despre tineri eroi comuniști sovietici. Am mai citit Să fii bun până la moarte, de Mora Ferenc, am vizionat Copacii mor în picioare de Alejandro Casona la teatru, Copii căpitanulul Grant de Jules Verne, care mi-au formatat sufletul. mai erau cărți și cărțulii editate interbelic care circulau. Cine dorea să se educe în acest domeniu, găsea resurse. Dar apoi mai târziu multe cărți de calitate se vindeau la librării de sub tejghea, pe sub mână. Trebuia să ai o pilă la librărie, sau să ți-o formezi cu cadouri sau servicii ca să ai acces la ele.

| Wr3nch a răspuns:

O fi fost, ca mai mult de generala facea doar cine avea bani si de obicei aia luau si meditatiilaughing

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Invatamantul a devenit obligatoriu in 1880 in Anglia.
Se facea de la varsta de 5 pana la cea de 10 ani.
Nu cred ca se compara cu al nostru.
Cu toate problemele pe care le are invatamantul romanesc, inveti cateva ori mai multe lucruri acum decat atunci.Plus ca metodele de invatare s-au mai schimbat. Avem clar mai multe resurse educationale decat aveau ei, si in mare parte si conditii mai bune.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Brasov

| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Mama mea a facut scoala in anii 80.
Majoritatea profesorilor erau de treaba,din cate mi-a zis.
Avea un profesor de fizica care cand cineva facea galagie,arunca cu un bat in spatele clasei, ricosa, si ajungea inapoi la catedra.
Plus ca mergea uneori in camera din spatele laboratorului,si cand se intorcea, mirosea a mustar(cred ca iti dai seama de ce rolling on the floor )
Mai era o profesoara in scoala, de romana( ii fusese diriginta tatalui meu) care cand se enerva pe cineva, daca nu stia lectia sau raspundea putin urat, il lovea in varful capului sau zona cefei cu un inel mai mare si usor ascutit.
A, si mai era bunica-mea care preda matematica.Cand o enerva cineva ( si de la niste fosti elevi am inteles ca era rar) lovea cu tocul pantofului in glezna celui care a enervat-o(cam naspa, dar na...)
Dar nu prea erau profesori violenti.Cativa care tineau la regulament si tinuta, dar majoritatea nu aplicau pedepse fizice, maximul fiind o palma sau o rigla la incheietura(daca mi s-ar intampla mie asta, cred l-as face pe profesor sa planga in 2 minute rolling on the floor )