| anonim_4396 a întrebat:

Scopul vietii este munca, a avea un scop si iubirea?

https://www.youtube.com/watch?v=Z-NJn6X61iU

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Munca nu e un scop ci o modalitate de a-ti trai bine viata, scopul este sa traiesti viata bine, iubirea e doar o chestie tot de care te bucuri. Deci scopu e sa te simti bine, iar ca sa fie asa trebuie sa muncesti, sa iubesti si sa fi iubit, sa fi sanatos.

19 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pai in clip spune de self-discovery, adica sa te descoperi pe tine insuti.

| mentholinks a răspuns:

Ca ti-am spus ce a zis omul ala in clip nu-ti convine. Scopul vietii ar putea fi evolutia. Ce ti s-a intamplat ca nu erai asa si nu puneai intrebari din astea carora oamenii de cand exista tot cauta sa le dea un raspuns si inca nu au reusit fiindca nimeni nu a reusit sa inteleaga ce este omul, ce sa mai zic de femei?!

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Eu nici nu stiu cine esti

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Nu m-ai mai vazut pe site pe aici? Am avut si poza cu mine la profil.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Ti ai schimbat username si avatarul

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Doar imaginea, username-ul parca era acelasi.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Eu sunt o pers vizuala, asociez useri dupa img nu dupa username

| Bizon95 a răspuns:

Sigur, din pacate sunt unii care nu isi gasesc un scop toata viata
pentru ca singurul scop "universal" sunt copii
iar unii nici macar in directia asta nu au nici un fel de sentiment (nu vor copii, deloc, si ar fi mai bine sa nu faca niste copii nedoriti care vor avea de suferit dupa aia din partea unuia care a facut copii doar din sex dar care nu e parinte)

| gemeni6226 a răspuns:

Iubirea este scopul vietii. Poti trai si fara iubire dar sufletul parca ti-e mort mai mult decat pe jumatate.Omul daca este iubit infloreste ca un boboc de trandafir. Daca nu are parte de iubire niciodata nu va avea sufletul implinit.Chiar si animalele au nevoie de iubire.Chiar si plantele.Plantele iubite si frumos ingrijite sunt mai frumoase decat cele neglijate.

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Iubirea e trecatoare

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Nu este iubirea ce o simti pentru parinti iubirea ce o simti pentru copiii tai iubirea ce o simti pentru sotul tau, nu, nu sunt trecatoare.

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Ba da toate sunt trecatoare,dvs sunteti idealista,romantica, absolut totul trece, nimic nu poate avea vreun sens, scop absolut pentru ca nimic nu e absolut, e un paradox, iubirea pentru parinti o sa scada pe masura anilor, e un proces normal, dupa ce mori lumea te uita si nu e vina lor e ceva normal, uitarea face parte din evolutia noastra http://www.youtube.com/watch?v=QZgmjWKx8f8

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Mi-a murit sotul de 9 ani si tot ceea ce am simtit pentru el cit a trait nu s-a schimbat tata a murit de 2 ani la fel bunicii mi-au murit de n ani si nimic din ceea ce am simtit pentru ei nu a trecut.Dar sti ce te las in lumea convingerilor tale si iti promit ca nu o sa mai raspund la nici o intrebare a ta deorece tu traiesti in nihilism.Adica negi tot ceea ce nu se potriveste cu felul tau de a gindi.

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Si nu-mi mai trmite nici un link deoarece eu nu las sa-mi spele creierul nici televizorul nici Youtube caci nici televizorul nici Youtube nu o sa traiasca viata mea si nu ma va ajuta cu nici un leu

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Eu nu am spus ca nu exista iubirea, nici nu am spus ca nu exista un dor, asta cu schimbarea depinde de fiecare in parte, de exemplu x are o conexiune mai emotionala desi va simti un dor mai puternic, orice dor puternic mai lung de 6 luni denota o forma de depresie, sunteti depresiva, e logic sa simtiti suferinta dar nu extrema ca pana la urma ce rost are, viata merge inainte, viata e o selectie naturala, cei puternici merg inainte cei slabi nu merg, asta e evolutia

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Deci ceea ce spui tu se refera la iubirea neimpartasita.Cu asta sunt de acord am avut cateva iubiri neimpartasite in viata si atunci renunti pentru ca de ce sa suferi? Enuntul meu se refera la iubirea impartasita.

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Iubirea este o iluzie stimulata de niste reacti chimicale in creier atat, dar noi o glorificam, o divinizam de asta cand dam de suferinta suntem slabi in fata ei, mai vezi sinucideri ca la parasit iubita in fapt el nu sa iubit niciodata a crezut intr o iluzie, iluzie de care nu poate scapa

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

"Nu cerceta aceste legi,
Că eşti nebun când le-nţelegi!
Din codru rupi o rămurea,
Ce-i pasă codrului de ea!
Ce-i pasă unei lumi întregi
De moartea mea!

George Cosbuc:Moartea lui Fulger

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Avea dreptate, iubirea te tampeste