| DanionM a întrebat:

"Scopul vieţii este o viaţă cu scop." (-Robert Byrne-)

Ce ar însemna totuşi o viaţă cu scop?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca scopul crestinilor chiar ar fi dumnezeu ar fi diferiti dar eu vad ca nu-i asa asta referitor la unele raspunsuri de aici
parerea mea viata e un mare puzzele in care totul conteaza, scopul vietii este sa unesti acele piesele ca la batranete sa fi fericit ca leai avut pe toate, scopul vietii este sa traiesti in prezent sa nu visezi la viitor si sa inveti din trecut cat de mult poti, daca poti sa ajuti sa ajut si nu pentru un scop meschin si pentru ca esti om

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa te intorci la Dumnezeu cel care ti-a dat sufletul

| sublime89 a răspuns:

Scopul natural al vietii e sa traiesti suficient de mult incat sa apuci sa te inmultesti. Si asta e singurul scop.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Nu e cam sec? Sincer mi se pare cam sec, desi realist.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sec sau nu, asta e realitatea laughing Trebuie sa o aceptam asa cum e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Cam asa e, acum nu ne intrebam de ce a aparut religia, deoarece spiritualitate ne da un scop, identitate, comunitatea pe cand lipsa acesteia parca face viata mai plictisitoare

| kira30 a răspuns (pentru sublime89):

Daca e asa atunci sa acceptam ca suntem accidente.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai degraba o face mai greu de digerat sa zicem, nu neaparat plictisitoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru kira30):

Momentan ceia ce stim nu stim nici 1 % doar presupunem

| sublime89 a răspuns (pentru kira30):

Pai asa e.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru sublime89):

Gresit, altii au trait 100 de ani si degeaba

| sublime89 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Am zis cat sa apuci sa te inmultesti. Ce nu e clar?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru sublime89):

Eu am apucat de m-am inmultit ce n-ai priceput

| Narfundo a răspuns:

Scopul este sa fi fericit, sa iubesti si sa evoluezi spiritual.Aceste scopuri le avem toti.Acum scopurile sunt moduri in care sa ajungem la ce am zis eu mai sus. Fericire, evolutie spirituala si iubire.Etc.

| svartirhimnar a răspuns:

Adică să nu trăieşti degeaba, să faci ceva.
Să ai un scop.

| BogdanVasc a răspuns:

Sa-ti traiesti viata pentru ceva, pentru cineva sau pentru un anumit loc (Rai, Dumnzeu, Isus etc.).

| NeverSayNever a răspuns:

Scopul vieţii:mântuirea.

| Thethinker30 a răspuns:

"Ce este viata? E un dar de la Dumnezeu dat noua, oamenilor, plentru a ne curati sufletele de pacat si a ne pregati, prin Hristos, pentru a primi viata vernica.", spune Valeriu Gafencu. Iar mai departe cu privire la scopul vietii mai spune: "Cautati fericirea in sufletele voastre, nu in afara voastra; cautati iubirea si traiti-o cu multa smerenie! Cine implineste cuvantul lui Hristos realizeaza maximum, TOTUL!"
Mi-a placut mult citatul asta si cred ca aici se regaseste si raspunsul la intrebarea ta.

| LordVoldemort a răspuns:

Scopul vietii e sa supravietuiesti.