| DanionM a întrebat:

"Scopul vieţii este o viaţă cu scop." (-Robert Byrne-)

Şi totuşi, care este scopul?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Scopul vietii este mantuirea.Categoric.Al doilea si al treilea scop este CREDINTA si IUBIREA! Luptand pentru mantuire cu CREDINTA si IUBIRE ne implinim si ne facem un scop in viata.Gustam din bunatatile lui Dumnezeu.NIHIL SINE DEO!

13 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

La fiecare om cand se naste, intra in existenta o chemare eterna pentru el, doar pentru el.Cel mai important lucrul pe care/l poate face este sa fie sincer cu sine insusi in legatura cu aceasta chemare eterna a sa.

| Arthur a răspuns:

" Interveţia conştiinţei pe timpul exersării viciului este forma cea mai des întâlnită însă tolerată pentru că mintea insului nu e în stare să stopeze un rău bine definit şi iminent ce urmeză a-l afecta. Este precum în cazul fumătorilor care deşi recunosc şi sunt de acord cu răul ce-l fac lor înşişi şi mai apoi celor din jur, conştientizeză forma răului însă nu-i înţeleg amploarea. O altă formă de intervenţie a conştiinţei este cea a posteriori săvârşirii lucrului vicios. Pentru cei nepregătiţi să lupte cu viciul, cei ce i se alătură şi îi cedează cu prea multă uşurinţă, pentru aceştia conştiinţa are rolul gardianului închisorii propriilor remuşcări şi regrete. Prezenţa sa este continuă şi apăsătoare. Cu toate încercările conştientului de a te liniştii, ale inconştientului de a ignora, conştinţa ce probabil sălăşluieşte în sub conştient, nascoceşte noi moduri prin care să te chinuie amintindu-ţi de lucrurile făcute chiar dacă acestea nu mai pot suferi îndreptare. Timpul, care este masură obiectivă a existenţei şi din limitata perspectivă umană chiar o dimensiune a acesteia, este singurul care deţine capabilitatea atenuării efectelor presiunii exercitate de conştiinţă. Ultima formă identificată este aceea a nepăsătorului, a pasivului, a superficialului în jurul căruia tot ce se întâmplă şi tot la ce este părtaş nu este altceva decât o pură întâmplare. Întâmplarea a creat totul şi gândirea profundă, reflectarea asupra marilor întrebări existenţiale, prezenţa conştiinţei şi a contrângerilor acesteia atunci când e vorba de viciu, nu sunt altceva decât o glumă de prost gust. Dintr-o vădită împuţinare a minţii aceştia din urmă se cred liberi, liberi faţă de cei din jur şi mai cu seamă liberi faţă de ei înşişi, ei sunt zâmbitori şi degajaţi convinşi fiind de relativitatea celor lumeşti ce li se întâmplă. Această neruşinare a gândirii acestora sfidează ceea ce altora le pare a fi forma elemetară de prezenţă a conştiinţei, bunul simţ. Continua prezenţă a viciului a devenit obişnuinţă, se înscrie în banal, ba chiar mai mult îl obligă pe ins la perseverenţă, la dorinţa de auto depăşire: mâine o voi face şi mai lată.

Dacă poarta strâmtă, prin care trecem cu toţii la un moment dat, este trecerea spre viciu, conştiinţa e poteca plina de mărăcini ce îţi străpung talpile la fiecare pas îndemnându-te în a te întorce din calea pe care ai apucat-o. Desolidarizarea de viciu este cea mai de preţ victorie în lupta cu tine însuţi. "

| valentingb a răspuns:

Fiecare om are propriul scop in viata, si acest scop il descoperi la o varsta, nu te nasti cu el. Byrne vrea sa spuna ca viata trebuie traita, nu conteaza pentru ce, pentru tine, pentru altii, pentru arta, pentru iubire sau motoare. O viata fara niciun scop e o viata irosita.

| 4inel a răspuns:

Ce este un viciu si ce spune Biblia despre vicii?

Romani 1:24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;

Sunt multe metode de a-ti necinsti trupul. Curvia, alcoolul, drogurile, tigarile, tatuajele, fiare prein buze, schimbarea de sex, etc.

Oamenii ajung la aceasta degradare din cauza ca nu-L cunosc pe Dumnezeu.

1 Corinteni 6:19 Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuieşte în voi, şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu sunteţi ai voştri? 20 Căci aţi fost cumpăraţi cu un preţ. Proslăviţi, deci, pe Dumnezeu în trupul şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.

| 4inel a răspuns:

Ce este un viciu si ce spune Biblia despre vicii?

Romani 1:24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;

Sunt multe metode de a-ti necinsti trupul. Curvia, alcoolul, drogurile, tigarile, tatuajele, fiare prein buze, schimbarea de sex, etc.

Oamenii ajung la aceasta degradare din cauza ca nu-L cunosc pe Dumnezeu.

1 Corinteni 6:19 Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuieşte în voi, şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu sunteţi ai voştri? 20 Căci aţi fost cumpăraţi cu un preţ. Proslăviţi, deci, pe Dumnezeu în trupul şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.Ce este un viciu si ce spune Biblia despre vicii?

Romani 1:24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;

Sunt multe metode de a-ti necinsti trupul. Curvia, alcoolul, drogurile, tigarile, tatuajele, fiare prein buze, schimbarea de sex, etc.

Oamenii ajung la aceasta degradare din cauza ca nu-L cunosc pe Dumnezeu.

1 Corinteni 6:19 Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuieşte în voi, şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu sunteţi ai voştri? 20 Căci aţi fost cumpăraţi cu un preţ. Proslăviţi, deci, pe Dumnezeu în trupul şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.

| 4inel a răspuns:

Scopul vietii este Dumnezeu. Viata Insasi. Biblia spune:

Ioan 17:3 Şi viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat şi pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu.

Cum ajungi la aceasta:

Ioan 14:6 Isus i-a zis: „Eu Sunt CALEA, ADEVARUL şi VIATA. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

| usuk a răspuns:

Nu stiu care e scopul(in general) dar iti pot spune ca scopul meu este acela de a fi fericit

| RAY a răspuns:

Scopul vieti e sa faci fericiti pe cei din jurul tau,si pe tine prin ei, parerea mea fercirea e o stare de normalitate lipsita de suferinta aia e pentru mine fericirea -lipsa suferintei, lacrimilor, tristeti, a vrea tot mai mult isi aduce o iluzie de fericire care se pierde, citeste despre budda

| Oana92 a răspuns:

Scopul vietii este sa o traiesti, sa traiesti pentru ceva, sa gasesti fericirea si menirea pe pamant, sa lupti pentru visele tale si sa pretuiesti fiecare seunda.

Pentru fiecare om asta inseamna altceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti gasesti scopul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O viata alaturi de dumnezeu-ceea ce aceasta societate nu ne invata.

| ArinaRya a răspuns:

Cred ca Domnul are o lucrare pentru noi toti, care devine scopul nostru, o menire, dar trebuie sa fim curati sufleteste pentru a vedea acea menire. Cu ochii sufletului

| enemigo a răspuns:

De ce nu il intrebi pe un istet din astia pe care ii citezi din plin! Ai citit o mie de carti ca sa ce? Sa ai o mie de intrebari?